הרב יצחק דביר עונה למלכה פיוטרקובסקי: כך לא מתקנים את העולם

הרב יצחק דביר מגיב לקריאת הרבנית מלכה פיוטרקורבסקי לערוך דיון הלכתי על מגע בשבעה נקיים.

ערוץ 7 , א' בחשון תשפ"א

הרב יצחק דביר
הרב יצחק דביר
צילום: עצמי

הרב יצחק דביר, מרבני ארגון כושרות, מגיב לקריאת הרבנית מלכה פיוטרקורבסקי לערוך דיון הלכתי על מגע בשבעה נקיים.

''הבקשה הציבורית של הרבנית מלכה פיוטרקובסקי לדון מחדש על איסורי נגיעה בזמן נידות איננה הנקודה. דיון הלכתי לעולם לא יכול להשלל, גם אם מסקנותיו צפויות מראש (מפני שכבר נדונו לא מעט)", כתב דביר בפייסבוק.

''הנקודה המקוממת היא הטענה עליה היא חוזרת שוב ושוב, ואותה היא מטמיעה בדבריה - בבתי המדרש יושבים הרבנים ולומדים שולחן ערוך, לא רואים מה קורה בחוץ, זה לא מעניין אותם, והם אפילו לא מוכנים לדון. עושים לעצמם כנסים, משננים לעצמם תובנות קדומות, ומנותקים מהשטח''.

לדבריו, ''הטענה הזו כל כך רחוקה מן המציאות, וכל כך מתנשאת, שמיותר להגיב לה עניינית. אבל מה לעשות שיש רבים שלא מכירים באמת רבנים? לא ראו רב שמזדהה עם השואל ומנסה למצוא דרכים ופתרונות בשבילו? שלא ראו רבנים שיושבים עד שעות הלילה המאוחרות רק כדי להתיר עגונה או להתיר אשה לבעלה? שלא פגשו רבנים שמכתתים רגליהם בין מומחים שונים רק כדי להתאים את ההלכה למציאות?

''על מנת לתקן את הרושם של כל אלה, ששמעו אתמול את המשפט הסמוי - הרבנים לא רלוונטיים (חוץ מהדוברת כמובן), זקוקים לתהליך של דורות. כך לא מתקנים את העולם", הוסיף הרב דביר.

כאמור מלכה פיוטרקובסקי קראה לקיים דיון הלכתי עמוק ונרחב "על ההבדל המהותי שעליו מושתתת הזוגיות" בדורנו לעומת דורות עברו, ועל ההשלכות ההלכתיות להבדל הזה ובין השאר האיסור במגע של חיבה בזמן שבעה נקיים.

"חובתנו להביט על כל הסוגיה הזו, כולל כל הדברים המורכבים שיש בה ולהביא אותם בחשבון", הוסיפה. "אבל אי אפשר לערוך כנס רבנים, להגיד שמענו שיש קול ברחוב שצריך לבטל שבעה נקיים - אין מה לבטל שבעה נקיים וגמרנו. זה לא עובד יותר כך".

היא קוראת לשמור על שבעה נקיים כהלכתם, אך לדבר על המחיר הכרוך בזה. "חרף כל המחקרים שקראתי, אני פועלת על פי ההלכה האורתודוכסית ואכן חושבת שיש להמשיך לשמור שבעה נקיים. אך זה יהיה רק תוך כדי המודעות הברורה למחירים ולרווחים של הגישה הזו שלי. אני חושבת שההצבעה על מחירים לא מחלישה אלא להיפך... בואו רבנים נכבדים, נביט למציאות בעיניים".