הוכרזו מקבלי פרס "ידידי ישראל"

בין הזוכים: מלך בחריין, מלך מרוקו, ראש ממשלת איחוד האמירויות הערביות ונסיך הכתר של סעודיה.

יוני קמפינסקי - ערוץ 7 , ל' בתשרי תשפ"א

הוכרזו מקבלי פרס "ידידי ישראל" -ערוץ 7
מייק אוונס
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

מוזיאון ידידי ישראל בירושלים אירח היום (ראשון) את כנס העיתונות הנוצרית השנתי ה-4 שנערך באופן וירטואלי ושודר למיליוני צופים ברחבי העולם.

בין הדוברים בכנס נמנו שגריר ארה"ב בישראל דיוויד פרידמן, ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו ונשיא המדינה ראובן ריבלין.

ד"ר מייק אוונס, מייסד מוזיאון ידידי ישראל, הודיע שפרס ידידי ישראל היוקרתי יוענק לאחד-עשר מנהיגי עולם, ביניהם שני מלכים, ראש ממשלה, סולטן, נסיך כתר ושישה נשיאים.

אלו הם מקבלי הפרס היום:

מלך בחריין, חמד בן עיסא אאל ח'ליפה
מלך מרוקו, מחמד השישי
ראש ממשלת איחוד האמירויות הערביות, שייח' מוחמד בן ראשד אאל מכתום
נסיך הכתר של ערב הסעודית, מוחמד בן סלמאן בן עבד אל-עזיז אאל סעוד
נשיא סרביה, אלכסנדר וויצ'יץ'
נשיא רומניה, קלאוס יוהאניס
נשיא פרגוואי, מריו אבדו בניטס
נשיא צ'כיה, מילוש זמאן
נשיא אוגנדה, יוורי מוסווני
נשיא מלאווי, לזרוס צ'אקוורה

לדברי ד"ר אוונס, "עם הזמן, כל אותם נשיאים יעבירו את שגרירויותיהם לירושלים וכל אותם מנהיגים מוסלמים יכרתו בריתות שלום עם ישראל".

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי "לישראל אין ידידים טובים מידידינו הנוצרים ברחבי העולם... לדעתי (הסכם אברהם) מהווה נקודת מפנה מדהימה בהיסטוריה; הוא מסמל לראשונה בהיסטוריה את ההסכמה המלאה לתת לגיטימציה לקיומה של ישראל כאן."

נשיא המדינה ראובן ריבלין הצהיר, "בליבנו אנו מרגישים קרובים מתמיד. הייתה זו שנת שלום. הסכם אברהם ההיסטורי יכול לספק לנו מודל לדו-קיום בשלום בין כל העמים והדתות באזור וברחבי העולם. ישראל תמשיך לעשות את כל הדרוש להשגת שלום עם כל שכנינו."

שגריר ארה"ב דיוויד פרידמן אמר כי "קיים יתרון אוניברסלי עבור עמים שכורתים בריתות שלום זה עם זה. זו אולי הצורה הגבוהה ביותר של יחסים בין בני אדם, לחיות יחד בשלום."

ד"ר אוונס, שהיה חלק מהמשלחת לערב הסעודית שנפגשה עם נסיך הכתר, מחמד בן סלמאן בן עבד אל-עזיז אאל סעוד, אמר כי "אין לי ספק לגבי מי שמניע בשקט את יוזמות השלום המדהימות באיזור המפרץ. נסיך הכתר מחמד בן סלמאן אמר לקבוצה שלנו שהפלסטינים יכולים לפתור את בעיותיהם בכך שיחקו את ישראל. הוא גם אמר שחינוך ילדים לשנאת יהודים חייב להיפסק, ושהעולם מגלה אפס סובלנות כלפי השימוש בטרור להשגת מטרות פוליטיות".

אוונס הצהיר שלאחר שנפגש עם למעלה מ-70 מנהיגים מרחבי העולם, "אני יכול לומר שהמנהיג המבריק ביותר, הרהוט ביותר ובעל החזון הבולט ביותר מביניהם הוא נסיך הכתר מוחמד בן סלמאן".

פרס ידידי ישראל הוזמן מטעם הנשיא התשיעי של מדינת ישראל שמעון פרס ז''ל, שגם שימש כיו"ר העולמי של מוזיאון ידידי ישראל. הפרס הוענק למנהיגי עולם שהראו תמיכה ועמדו לצידם של מדינת ישראל והעם היהודי. בין מקבלי הפרס משנים קודמות: נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, נשיא ארה"ב לשעבר ג'ורג' וו. בוש, הנסיך אלברט ה-II ממונקו, נשיאת גאורגיה סלומה זוראבישווילי, מזכיר המדינה האמריקאי מייק פומפיאו ורבים אחרים.