זאב אלקין:
אין אלטרנטיבה לממשלת ימין - ולא בגללנו

השר זאב אלקין תוקף בראיון לערוץ 7 את התנהלות מפלגת כחול לבן ורומז שמפלגת ימינה מסרבת לחבור לממשלת ימין אלטרנטיבית.

ניצן קידר - ערוץ 7 , ל' בתשרי תשפ"א

זאב אלקין
זאב אלקין
צילום: Yonatan Sindel/Flash90

שר ההשכלה הגבוהה והמים, זאב אלקין (הליכוד), מתייחס בראיון לערוץ 7 לאיומי מפלגת כחול לבן לשמש אופוזיציה מתוך הממשלה, אם תקציב המדינה לא יאושר עד סוף השנה האזרחית.

"ההתנהלות של כחול לבן חסרת אחריות מבחינת המדינה. בסופו של דבר אינני חושב שהמדינה צריכה תוך כדי משבר קורונה ואולי אפילו התפרצויות נוספות, ללכת לבחירות. לכן מי שפירקו את מפלגתם מתוך דיבורים על אחריות לאומית ולמנוע בחירות, הם אלה שמדרדרים אותנו לבחירות. זה מוזר, חסר אחריות לאומית וחסר תבונה פוליטית. אם נלך לבחירות בעת הזאת, בסבירות גבוהה כחול לבן בכלל לא יעברו את אחוז החסימה", אומר אלקין.

לדבריו, "אף אחד לא חושב שצריך לעכב את התקציב, אבל כל מי שמבין את הליך אישור התקציב יודע שאי אפשר לעשות את זה עד סוף דצמבר. שר האוצר כבר נתן הנחייה לעבוד על תקציב 2021 ואפשר בעבודה מאומצת לסיים אותו אי שם בחודש פברואר. הדרישה של כחול לבן מלמדת על אחד משניים: או שאין להם מושג וזה יכול להיות, או שהם שמים מראש דרישה צינית כשהם יודעים שאי אפשר לעמוד בה".

לשאלה האם יש סיכוי להרכיב ממשלה שונה - בעיקר ממשלת ימין - עונה השר אלקין, "אני לא חושב שיש היתכנות גבוהה לממשלה אחרת בכנסת הזאת, בעיקר לאור העובדה שעמדתו של נפתלי בנט מאוד ברורה כי הוא מתנגד ולא ייקח חלק במהלך כזה. אם העמדה של ימינה היתה שונה, יכול להיות שהיינו יכולים להקים ממשלת ימין של 61. נכון לעכשיו הם סבורים שצריך ללכת לבחירות ואין אפשרות להקמת ממשלה אלטרנטיבית. אם הממשלה הזו תתפרק, כנראה שנאלץ ללכת לבחירות, למרות שאנחנו לא רוצים בכך".

כשאלקין נשאל, דווקא כמי שניהל בשם נתניהו מגעים חשאיים שונים, עד כמה מבוסס המידע לפיו ימינה לא יהיו מוכנים להצטרף לממשלה, הוא עונה: "כשאני אומר שלצערי אין היתכנות לממשלה אחרת גם מהימין בכנסת הזאת, אני לא אומר את זה על סמך השערה בלבד, אלא לאחר שבדקתי את הנושא הזה לעומק. זה לא קורה בגלל חוסר הרצון שלנו. כדי להביא שותף הוא צריך לרצות לבוא".

הוא מגיב גם לביקורת על התנהלות הממשלה במשבר הקורונה. "לא בטוח שכל החלטת ממשלה משמחת אותי והיו גם כאלה שהצבעתי נגדן. יחד עם זאת, בסופו של דבר כשאני מסתכל על המקום בו אנחנו נמצאים כרגע, ההחלטות הנכונות מתקבלות. זה לא תמיד בתהליך כפי שהוא צריך להיות לדעתי והיו גם איחורים לגבי החלטות שנבעו מהקשבה עמוקה לדרג המקצועי. לדעתי היינו צריכים להיכנס לסגר כללי שבועיים לפני שנכנסנו".

"בגדול, יש קושי בפעילות הממשלה, בעיקר בגלל הפריטטיות שלה והצורך לתאם כל דבר עם כחול לבן. יש גם החלטות ממשלה שמשונות או מתבטלות על ידי הכנסת. לדעתי זה חבל, אבל מדובר בחלק מהמשחק הדמוקרטי. במבט מלמעלה, רוב ההחלטות טובות, אך יש כאלה שהייתי משנה. אני חושב שמערך קטיעת שרשרת ההדבקה שלנו לא מספיק אפקטיבי בגלל שאנחנו לא משתמשים בכל הכלים הדיגיטליים שיש לנו, כמו שעושים במזרח הרחוק".

"בזמנו, כשיצאנו מהסגר במאי, המלצתי שהשימוש באפליקציית מגן יהיה חובה. זה היה מסייע לנו למנוע את הגל השני. לצערי זה עוד לא קורה בשל ההתנגדות של המערכת המשפטית ושר המשפטים באופן אישי", מסכם אלקין.