עמית סער
עמית סער צילום: דובר צה"ל

תת-אלוף עמית סער נכנס היום (ראשון) לתפקיד ראש חטיבת המחקר באגף המודיעין של צה"ל.

סער מחליף את תת-אלוף דרור שלום אשר כיהן כראש חטיבת המחקר בחמש השנים האחרונות. שלום פורש מצה"ל לאחר 30 שנות שירות.

טקס החילופים נערך במתכונת מצומצמת בהתאם להנחיות משרד הבריאות וחיל הרפואה במחנה רבין "הקריה", בראשות ראש אגף המודיעין, אלוף תמיר הימן.

"טקס החלפת ראש חטיבת המחקר הוא אירוע בקנה מידה לאומי. חטיבת המחקר משפיעה על סדר היום המדיני והצבאי של מדינת ישראל. חוקרי חטיבת המחקר נדרשים להעריך באומץ. הם נדרשים לכך גם כאשר הנחות היסוד מתערערות, ובהכרח בעידן שבו האמת היא מונח מתעתע", אמר האלוף אימן.

ראש אמ''ן פנה לראש החטיבה היוצא, ''דרור, הנחלת בחטיבה את המונח המודיעין המאפשר, כזה שאינו מסתפק רק בתיאור המציאות אלה בהשפעה על המציאות''.

למפקד החטיבה הנכנס אמר ראש אמ''ן: ''עמית, חטיבת המחקר מוכרת לך היטב. אני סמוך ובטוח שכישוריך, ניסיונך העשיר, וגישתך הרעננה יובילו להמשך הצלחתה ושגשוגה של חטיבת המחקר גם בשנים הבאות. שנת 2021 מסתמנת כשנה מסעירה לא פחות מקודמתה. לא אגזים ואומר כי הביטחון הלאומי של מדינת ישראל תלוי ביכולתכם לתאר את המציאות ולהשפיע עליה".

ראש חטיבת המחקר היוצא, תת-אלוף דרור שלום: "חטיבת המחקר היא גנרטור של ידע רלוונטי שמקנה לישראל ביטחון ותקווה. ביטחון בהצבעה על אתגרים והזדמנויות ותקווה מעצם אנשיה שמוכיחים שהדור לא הולך ופוחת אלא הולך ומשתבח. חטיבה שמגשימה במעשיה את הציונות החורטת על דגלה - מודיעין מאפשר ביטחון לא מתוך שרידות מאיומים קיומיים אלא מתוך עוצמה המאפשרת לאזרחי המדינה חיי שגרה בטוחה ובכך מגשימים את חזון מייסדי הציונות להיות עם חופשי בארצנו.

''אני מפציר בכם – היו מקצוענים, היו צנועים, היו דעתנים, היו אנשים. אין לכם את זכות השתיקה. חלה עליכם חובת הבעת הדעה", הוסיף שלום.

ראש חטיבת המחקר הנכנס, תת-אלוף עמית סער: "הייתי אדם צעיר מאוד כשנכנסתי בפעם הראשונה בשערי חטיבת המחקר. אני חוזר היום לחטיבה בשילוב של ציפייה וייראה, הפעם כמי שניתנה בידיו המצודה. פגשתי את אנשי החטיבה חדים, מחויבים, מבינים את האתגרים האסטרטגיים ומחוברים לעשייה המבצעית. נעים בטבעיות מחדרי הדיונים לתאי התקיפה. אם נגזרה עלינו מציאות ביטחונית מורכבת אין קבוצה טובה יותר להתמודד עימה''.

לדברי סער, ''בעידן של התפוצצות נתונים והתפרקות מסורות אנחנו מחויבים בכל רגע לבחון האם אדני ההערכה שעליה ביססנו את עמדתנו עודם תקפים, ולהוביל את המשך עיצוב אגף המודיעין כארגון רב תחומי מתקדם".