ראש המוסד, יוסי כהן, הביע היום (ראשון) תקווה שמדינות נוספות באזור יקיימו יחסים רשמיים עם ישראל. בריאיון בלעדי לכאן 11 אמר כי "אנחנו בקשר עם הרבה מאוד מדינות באזור ומחוצה לו, במזרח התיכון ובאפריקה כמובן. אני מאוד מקווה שהמאמצים האלה, כמו שאלו שהבשילו עד כה, יבשילו גם הם".

בנוגע לכך שסעודיה קושרת את המגעים עם ישראל למשא ומתן עם הפלסטינים השיב: "הדבר הזה צריך להיות לא מכשול וגם לא, בעיניי, תנאי להמשך מגעינו להמשך יצירת קשרים בילטרליים בינינו לבין מדינות האזור".

לשאלה האם מדינות נוספות יודיעו על שלום עם ישראל בקרוב אמר כהן "קודם כל, אני מקווה מאוד שכן. תהליך כזה של הבשלה הוא ארוך. אולי זאת הזדמנות נוספת לומר לכל האנשים, גם בארגון שלי, גם במקומות אחרים, שעבדו ימים כלילות על הבישול המאוד איטי, המאוד מסודר הזה – של קשרים בילטרליים בין מדינות מהמזרח התיכון וגם מדינות באפריקה בוודאי".

סודאן למשל?

"יכול להיות. אנחנו במגעים עם כל מי שמוכן כמובן בעת הנוכחית לדבר איתנו. זאת מבחינתי תקופה אחרת – הסכמים היסטוריים שיש להם משמעות אסטרטגית לעומק האסטרטגי של מדינת ישראל בכל הרמות: הביטחוני, המודיעיני, הכלכלי, החקלאי, וכן הלאה וכן הלאה. יש כאן המון דברים שאנחנו יכולים לעשות עם אותן המדינות. חלק מההסכמים האלה כבר נחתמים. מכאן ואילך אני חושב שמדינת ישראל הולכת למקום נכון.

"זה המקום גם לברך את כל מי שעוסקים בנושא הזה, גם במטה לביטחון לאומי, במשרד ראש הממשלה, את ראש הממשלה, את נשיא ארצות הברית. אנשים רבים וטובים מאוד עסקו בנושא הזה שנים רבות מאחורי הקלעים, והנה הדבר הזה קורם עור וגידים, ומבשיל לכדי הסכמים חשובים שזה עתה אושררו גם על ידי ממשלת ישראל וגם על ידי הכנסת. יש אווירה חדשה שנותנת למדינת ישראל איזשהו אופק אסטרטגי מדגם אחר שלא הכרנו אותו".

"אנחנו פותחים אופקים חדשים גם ברמה הכלכלית וגם ברמה הביטחונית. אופקים נפתחים גם ברמת שיתופי הפעולה בכל הרמות כולן. זה נותן לנו מין עומק אסטרטגי מאוד חשוב ודומיננטי כנגד צירי הרשע, בעיקר אלה המנוהלים על ידי איראן – הגרעין, הטרור, ההתפשטות האזורית.

"יש משום הדבר הזה גם מסר לציר הרשע, על ידי אותן מדינות, וכמובן על ידינו כמדינת ישראל, לבוא ולומר: אנחנו בצד הנכון, אתם בצד הלא נכון. יש מקום כמובן עוד לשיפור מבחינתנו".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו