ראש המל"ל מאיר בן שבת בבחריין: אנחנו בני משפחה אחת - משפחת אברהם

ראש המל"ל בן שבת חתם עם שר החוץ של בחריין על הצהרה משותפת בדבר כינון קשרי דיפלומטיה ושלום בין ממלכת בחריין ומדינת ישראל.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , ל' בתשרי תשפ"א

ראש המל"ל מאיר בן שבת בבחריין: אנחנו בני משפחה אחת - משפחת אברהם-ערוץ 7
טקס החתימה בבחריין
צילום: חיים צח / לע"מ

ראש המל"ל מאיר בן שבת, העומד בראש המשלחת הישראלית למנאמה, חתם הערב (ראשון) עם שר החוץ של בחריין עבד אל-לטיף אל-זיאני על הצהרה משותפת בדבר כינון קשרי דיפלומטיה, שלום וידידות בין ממלכת בחריין ומדינת ישראל.

"התחלנו את היום כידידים ואנחנו מסיימים אותו כבני משפחה אחת - בני משפחת אברהם", אמר בן שבת בטקס החתימה. ''עשינו היום את הצעד הרשמי הראשון בהידוק היחסים בין המדינות, פתחנו את הדלתות למגעים נוספים".

לפני הטקס התקשר ראש הממשלה בנימין נתניהו לשר החוץ של בחריין עבד אל-לטיף אל-זיאני ולמזכיר האוצר האמריקני מנוצ'ין. ראש הממשלה בירך על כך ואמר ''אנחנו מקדמים את השלום בצעדי ענק''. כמו כן, נתניהו ברך על הטיסה הראשונה שנחתה היום מישראל בבחריין: "זהו המשך פריצת הדרך לשלום".

שר החוץ גבי אשכנזי כתב בטוויטר: ''לפני שעה קלה חתמה המשלחת הישראלית בבחריין על ההסכמים שמניחים את היסוד לשלום אמיתי. שלום שיציג לישראלים, לבחריינים ולעמי האזור, שההווה, וגם העתיד, הם מציאות של שיח ועשייה משותפת ושל כבוד הדדי. זהו רגע גדול לכולנו ורגע מרגש עבורי אישית. אני מבקש להודות לעמיתי שר החוץ של בחריין ולממשל האמריקאי על תרומתם שאין בלתה להישג הגדול הזה".

בטקס החתימה השתתף גם מנכ״ל משרד החוץ אלון אושפיז, ובמהלכו נחתמו מזכרי הבנה בין מנכ"לי המשרדים הרלוונטיים של שתי המדינות:

1. שיתוף פעולה כלכלי: מזכר הבנות בין ממשלת מדינת ישראל לבין ממשלת ממלכת בחריין בדבר שיתוף פעולה כלכלי ומסחרי

2. תעופה אזרחית: מזכר הבנות בדבר תעופה אזרחית בין המשלחת של ממשלת מדינת ישראל לבין המשלחת של ממשלת ממלכת בחריין

3. שיתוף פעולה בין משרדי האוצר: מזכר הבנות בין משרד האוצר של מדינת ישראל לבין ממלכת בחריין

4. תקשורת ודואר: מזכר הבנות בין ממשלת מדינת ישראל לבין ממשלת ממלכת בחריין בדבר שיתוף פעולה בתחומי הטלפוניה, טכנולוגיות המידע ושירותי הדואר

5. חקלאות: הצהרה משותפת בדבר שיתוף פעולה בתחום החקלאות בין משרד החקלאות ופיתוח הכפר של מדינת ישראל לבין משרד העבודה, העניינים המוניציפאליים והתכנון העירוני של ממלכת בחריין

6. שיתוף פעולה בין משרדי החוץ: מזכר הבנות בין משרד החוץ של מדינת ישראל לבין משרד החוץ של ממלכת בחריין בדבר שיתוף פעולה ביניהם

7. פטור מאשרות לדיפלומטים: הסכם בין ממשלת מדינת ישראל לבין ממשלת ממלכת בחריין בדבר פטור מדרישות אשרה למחזיקים בדרכונים דיפלומטיים, מיוחדים או דרכוני שירות.

8. מזכר הבנות אודות שת"פ בין איגודי לשכות המסחר בשתי המדינות.