מדרסים
מדרסיםצילום: istock

תקופת השירות הצבאי נחשבת למאתגרת מאוד מבחינה פיזית, ולאלו המשרתים ביחידות קרביות העומס ורמת הכושר הנדרשת מהגוף גבוהה אף יותר.

הרגליים, שנושאות את כל כובד משקל הגוף, משקיעות את מירב המאמצים בעת מסעות רגליים, נשיאת משאות כבדים כמו תרמילים או כלי נשק, ונדרשות למאמצים רבים בעת אימונים שונים שכוללים ריצות, קפיצות, טיפוסים ועוד.

בשל כך, חשוב מאוד להשקיע ברגליים בכלל – ובכפות הרגליים בפרט – כאשר אלו מהוות את בסיס הגוף שנושא ברוב העומסים ונדרש למאמצים ואתגרים רבים.

הנעליים הצבאיות נועדו אמנם לעמידה באתגרים אלו, אך לרוב אינן מותאמות למבנה כפות הרגליים של כל אדם, ופעילות אינטנסיבית בנעליים שאינן מותאמות עשויה לגרום פעמים רבות לכאבים, דפורמציות ובעיות שונות בעת השירות. לכן, מומלץ להצטייד במדרסים בהתאמה אישית על מנת לאפשר נוחות מירבית לכפות הרגליים יחד עם פיזור עומסים נכון ובריא לכף הרגל, שישמרו על בריאותה לאורך תקופת השירו המאתגרת.

בעיות וכאבים שעלולים להתפתח בעת השירות הצבאי

פלטפוס – חיילים עם בעיות של פלטפוס בכפות הרגליים צפויים פעמים רבות לחוות החמרה בתסמיני הפלטפוס, כגון כאבים באזור קשת כף הרגל, כאבי ברכיים, כאבי גב תחתון ועוד.

למי שאובחן עם פלטפוס, גם אם לא חווה תסמינים כלשהם, מומלץ להצטייד במדרסים מותאמים אישית על מנת למנוע החמרה של המצב או התעוררות של כאבים ובעיות אחרות בעת השירות הצבאי.

הולפוס – קשת גבוהה היא אמנם מצב פחות שכיח אך גם עשוי להקשות: הפעלת עומסים רבים על כף הרגל בעת מצב של הולפוס יכולה לגרום לכאבים בכריות כף הרגל הקדמיות או בעקב כף הרגל. חשוב לטפל בבעיה לפני השירות כדי למנוע כאבים או התפתחות של יבלות בהמשך.

בוהן קלובה – בעיה נפוצה במיוחד בקרב נשים, אך עשויה להתפתח גם בקרב גברים, לעיתים עקב נעילת נעליים שאינן מאפשרות מרווח הולם לאצבעות כף הרגל לאורך שנים.

במצב של בוהן קלובה מומלץ לשים לב שהנעל אינה לוחצת את צידי כף הרגל ושהחלק הקדמי של הנעל רחב מספיק על מנת לאפשר חופשיות ומרווח לאצבעות כף הרגל (קופסת אצבעות). במקרה של כאבים, כדאי להתייעץ עם חברה למדרים על מנת למצוא פתרון למצב – אם באמצעות מדרסים לפיזור עומסים ואם באמצעות מדרסים שימנעו שפשוף של בסיס בסיס הבוהן (הבליטה) בדפנות הנעל.

כאבי ברכיים וגב תחתון – כאבים מסוג זה נובעים פעמים רבות ממנח כף רגל לא נכון בעת הדריכה. כף הרגל, כבסיס הגוף, משפיעה על כל מנח הרגל ועמוד השדרה, ופעמים רבות כאבי ברכיים, גב תחתון, ואפילו צוואר – נובעים מהבסיס, מכפות רגליים שאינן מונחות נכונה על הקרקע. חשוב לא להתעלם מבעיות אלו ולטפל בהן לפני תחילת השירות הצבאי.

מדרסים – ציוד החובה לשירות הצבאי

אז איך בעצם מסייעים המדרסים בפתרון בעיות מסוגים אלו ובמניעת החמרה או התפתחות של בעיות אחרות במהלך השירות?

1. יצירת מנח נכון של כף הרגל בנעל הצבאית – הנעל הצבאית היא נעל קשיחה ומאסיבית. בעת הליכה בנעליים, כפות הרגליים מסגלות לעצמן "תנוחה" מסויימת בתוך הנעל, שלא תמיד בריאה ולעיתים אף גורמת להיווצרותן של בעיות שונות (יבלות לחץ, בוהן קלובה ועוד). על מנת לשמור על מנח בריא של כף הרגל בתוך הנעל הצבאית, יש צורך במדרסים שמהווים מעין שכבה שמפרידה בין הנעל לרגל ובעצם שומרים על צורת כף הרגל הבריאה בתוך הנעל לאורך זמן.

2. בלימת זעזועים – ריצות, קפיצות, שכיבות, טיפוס ועוד: כל אלו דורשים מהרגל להפעיל מאמצים רבים ופעולות מורכבות. מדרסים איכותיים ומותאמים אישית יספקו הגנה לכף הרגל וישמשו כגורם בולם זעזועים במקרה של נפילה. פציעות רגליים וכפות רגליים אינן דבר נדיר בעת האימונים הצבאיים, וכדי להימנע ממצבים אלו מומלץ להצטייד בגורם מווסת זעזועים ולחצים ושומר על כף הרגל מפני אלו.

3. טיפול בבעיות קיימות – כפי שפורט לעיל, בעיות קיימות עלולות להחמיר עם האתגרים הנדרשים בצבא, ולכן חשוב להצטייד בעוד מועד במדרסים מותאמים לטיפול במצב כף הרגל. בפלטפוס, למשל, יותאמו מדרסים המאפשרים הגבהה של הקשת האורכים בכף הרגל.

במצב של הולפוס, יותאמו מדרסים עם תמיכה בקשת הגבוהה יחד עם הגנה גבוהה על כריות כף הרגל ופיזור עומסים. וכן בבעיות אחרות נוספות, התאמה של מדרסים באופן אישי תאפשר הגנה על כף הרגל ומניעת החמרה של דפורמציות קיימות.

מדרסי פיקס פיט (FixFeet) – הבחירה הנכונה לצבא

חברת פיקס פיט היא החברה המובילה כיום בארץ בתחום המדרסים בהתאמה אישית: אבחון כפות הרגליים נעשה בסניפי הרשת באמצעות הליכון חיישנים מיוחד, הפועל באמצעות למעלה מ- 7,000 חיישנים, שמזהים באופן מדוייק את מנח כף הרגל, מבנה כף הרגל, חלוקת העומסים, זוויות הצעדים, ופרמטרים נוספים, על מנת לייצר מדרסים מותאמים אישית ללקוח.

חברת פיקס פיט מעניקה אחריות של עד 3 שנים על המדרסים, תוך ליווי מלא של הלקוח, ביקורות תקופתיות ושירות תיקונים.

אם גם אתם לקראת שירות צבאי, הקדימו וספקו הגנה מיטבית לכפות הרגליים שלכם, לשמירה על בריאותן במהלך השירות.