הח"כים זעמו: אישרנו כספים והם נבלמים

בדיון בוועדת הכספים נחשף כי משרד המשפטים עוצר תקציבים שאושרו בוועדת הכספים בטענה שמדובר בכספים הקשורים להסכמים פוליטיים.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , א' בחשון תשפ"א

הח"כים זעמו: אישרנו כספים והם נבלמים-ערוץ 7
ח"כ משה גפני
צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת

ועדת הכספים בראשות ח"כ משה גפני, אישרה הבוקר (שני) העברות תקציביות בהיקף של כ-159 מיליון ש"ח.

ההעברות נוגעות למימון מוסדות תורניים, שאושר כבר בוועדה ומוקצה כעת לאחר שעבר בחינה משפטית, וכן לשינויים פנימיים בתקציב משרד החינוך, לצורך חידוש מבנים וקידום נגישות.

73 מיליון ש"ח הועברו מהרזרבה הכללית למשרד החינוך – התקציב מיועד עבור יישום החלטת ממשלה לעניין יישום הסכמים פוליטיים, לשם מימון מוסדות תורניים. המימון הוצג ואושר כבר בוועדת הכספים במהלך החודש שעבר, והסכום מוקצה כעת, לאחר שעבר בחינה משפטית, כמחויב במסגרת הנחיית היועמ"ש.

כ-86 מיליון ש"ח הועברו במסגרת שינויים פנימיים בתקציב משרד החינוך – התקציב נועד לחידוש מבנים במערכת החינוך, בניית מבנים יבילים, פיתוח תשתיות, נגישות כללית ופרטנית במוסדות חינוך וכן לחיזוק מבנים לרעידות אדמה.

במהלך הדיון מתחו חברי הוועדה ביקורת על כך שמשרד האוצר לא העביר עדיין תקציבים שונים שאושרו בממשלה ובמסגרת הוועדה, ולבקשת יו"ר הוועדה וחבריה, התבקש הייעוץ המשפטי של משרד המשפטים להגיע לוועדה ולנמק את העיכוב.

לדברי ח"כ בצלאל סמוטריץ': "חלק גדול מאוד מהתקציבים שהיו אמורים להגיע למשרדי הממשלה ולארגונים, לתמיכות וכדומה, לא הגיעו עד היום. מברורים שאני ערכתי, אני מבין שהתקציב עוד לא עבר ממשרד האוצר למשרדים. אני שומע באופן הזוי שמבקשים ועדות חריגים וחוות דעת משפטיות, למרות שהעברנו חוק ועברנו את אישור ועדת כספים, לא ברור לי הדבר הזה, מעכבים תקציבים ומשכורות".

נציג משרד האוצר הסביר כי חלק מהסכומים דורשים בחינה משפטית לאור כך שהינם כספים המועברים במסגרת הסכמים פוליטיים.

יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני, תקף גם הוא "אנחנו מקבלים אין ספור פניות על גורמים שאושרו להם תקציבים והכסף לא מגיע. יש כספים פוליטיים ויש כאלה שאינם כאלה, זה לא בסדר כל ההתנהלות הזו".

במהלך הדיון עלה גם נושא פתיחת מוסדות חינוך באזורים אדומים.

ח"כ הילה שי וזאן: "אני קוראת לעצור תקציבים למוסדות חילוניים, דתיים, חרדים שלא עומדים בהנחיות".

ח"כ איתן גינזבורג: "אנחנו בעד להעביר כספים לחינוך ילדי ישראל ולכל מוסד, מנגד יש נוהל משרד החינוך שקובע שכספים לא יועברו אלא אם עומדים בצו בריאות העם. היום יש החלטות שמוסדות באזורים אדומים, יהיו סגורים עד הודעה חדשה, מפקח יכול ללכת ולבדוק אם מוסד פתוח או סגור לפי הצו, זה קשור למשרד החינוך".

במשרד החינוך אישרו כי תיקנו את מבחני התמיכה, כך שתמיכה במוסדות מותנה בכך שיעמדו בצו משרד הבריאות, לצד כך, ציין משה שגיא, סמנכ"ל משרד החינוך כי "משרד החינוך אינו יכול להטיל סנקציות, מי שיכול לעשות זאת, אלה גורמי האכיפה".

מאחר ולא ניתנה התחייבות למנוע תקצוב מוסדות מפרים לא הצביעו נציגי כחול לבן בוועדה בעד התוספת התקציבית למוסדות החינוך.

ח"כ הילה שי וזאן מסרה בתום הדיון, "אין כאן דבר וחצי דבר נגד ציבור כזה או אחר. בין אם מדובר בבית ספר דתי, ממלכתי או חרדי, לא ייתכן שהמדינה תעניק תמיכה למוסדות שפוגעים ומסכנים את הציבור ביודעין תוך צפצוף על החוק. כפי שהתחייבנו עוד קודם לכן, כל עוד לא נקבל התחייבות ברורה ממשרד החינוך, לא נאשר העברות תקציביות נוספות למוסדות חינוך".