בית עלמין. אילוסטרציה
בית עלמין. אילוסטרציה צילום: ISTOCK

הממשלה הפדראלית האוסטרית מקצה 600 אלף יורו לשיקום בית העלמין היהודי העתיק בוינה, 200 אלף יורו בכל שנה בשלוש השנים הקרובות.

בית הקברות היהודי העתיק בוורינג נבנה בשנת תקמ"ד בסמוך לבית הקברות הכללי של וינה, בעקבות החלטתו של קיסר אוסטריה דאז, יוזף השני, להעביר את בתי הקברות הקיימים בעיר אל מחוצה לה. החלק היהודי של בית הקברות נבנה על גבי שטח בן מספר דונמים, והופרד באמצעות קיר.

במלחמת העולם השניה הנאצים ימ"ש השמידו חלקים נרחבים בבית הקברות, בתחילת שנות ה־40 הוא נמכר על ידי אנשי הקהילה היהודית אבל הוחזר אליהם לאחר המלחמה.

ההקצאה, עליה הוכרז בשבוע שעבר, הגיעה ביוזמתו של סגן הקנצלר ושר התרבות ורנר קוגלר (ראש מפלגת הירוקים) שביקר בבית העלמין ונפגש עם נשיא הקהילה היהודית אוסקר דויטש.

קוגלר אמר כי המהלך מהווה אות חשוב במאבק באנטישמיות ובקידום דו קיום. "בתקופות בהן אירועים והתנקשויות אנטישמיות הולכים וגוברים, עלינו לנקוט עמדה נגד אנטישמיות.

החיים היהודיים היו והינם חלק חשוב מאוסטריה, ולכן חשוב מאוד לשמור ולשמר אותם", אמר בהצהרה. התמיכה הכספית של המדינה, לדבריו, היא "אות חשוב עבורי לדו קיום טוב בחברה שלנו ונגד אנטישמיות".

המענקים הממשלתיים יועברו לעמותת 'להציל את בית הקברות היהודי בווהרינג', שהוקמה ב־ 2017 כדי לתחזק, לנקות ולשקם את בית העלמין.

כל האמצעים לניקוי המצבות ייעשו בהתייעצות צמודה עם משרד האנדרטאות הפדרלי האוסטרי והקהילה היהודית בווינה. הוקמה ועדת ייעוץ אקדמית הכוללת היסטוריונים, ארכיאולוגים, משרד האנדרטאות הפדרלי ונציגי הקהילה היהודית.

ועדה זו מבטיחה שכל עבודות השיקום המתוכננות יביאו בחשבון את דרישות ההלכה היהודית, כמו גם גורמים מדעיים ואחרים הרלוונטיים לשימור אנדרטאות היסטוריות.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו