אדמו"רים משתפים פעולה במאמצי ההסברה

מפקד נפת חוף במחוז חיפה של פיקוד העורף מספר על הפיכת חיפה מאדומה לירוקה ועל שיתוף הפעולה עם אדמו"רים מחד ועם אימאמים מאידך.

שמעון כהן - ערוץ 7 , א' בחשון תשפ"א

אדמו"רים משתפים פעולה במאמצי ההסברה-ערוץ 7
אל"מ במיל' הראל
צילום: דו"צ

לא רק ישובים קטנים הופכים מאדומים לירוקים. גם העיר חיפה הפכה מעיר אדומה לעיר ירוקה.

אל"מ במיל' אמיר הראל, מפקד נפת חוף במחוז חיפה של פיקוד העורף, מספר כיצד הצליחה העיר חיפה לצבוע את עצמה בירוק על אף מגוון האוכלוסין המיוחד שלה.

"חיפה היא רשות מאוד חזקה ומערך החירום בה נבנה והתאמן לאורך שנים. גם במלחמה בקורונה הוא נערך ופעיל ביתר שאת יחד עם פיקוד העורף, עם פעולות מאוד מדויקות שהובילו לתוצאות", אומר אל"מ הראל המפרט כמה מהצעדים שננקטו על ידי הגורמים הללו:

"ראשית, מדובר בפעולות מוכרות גם בהיבט של הגדלת מספר הבדיקות ומתן מענה ממוקד בשכונות אדומות יותר". על מנת לייצר את הקשר הישיר עם השכונות האדומות יותר מציין הראל כי "העיר מחולקת לשישה חבלים" ומתוך כך קלה יותר יצירת קשר מהיר עם החולים על ידי מחלקת הרווחה וזו בוחנת את האפשרות הממוקדת של כל חולה לשהות בבידוד, ובמידה ואין לו אפשרות כזו הרי שמוצע לו פינוי למלונית. במקביל יוצרת מחלקת הרווחה המקומית קשר עם בני המשפחה ובוחנת דרכי סיוע כמו הבאת מזון ותרופות לזקוקים לכך.

הראל מציין בדבריו כי הצעדים הננקטים מבוצעים לא פעם בשפות שונות ובשיתוף ההנהגה של כל קהילה וקהילה. "נקודת המפתח היא להנגיש את ההסברה ואת ההנחיה בעזרת המנהיגים, רב, אימאם, ועד שכונה או תנועת נוער בשכונות שבהן הם חזקים יותר, וכך ניתן לדייק לא רק בשפה אלא גם עם מי שמוביל את אותה אוכלוסיה".

הראל אינו ממקד את דבריו בהשוואה למקומות אחרים בהם יתכן והדברים לא נעשו כך, אלא מעדיף להתמקד במתרחש בחיפה. "אני מדגיש את הצד החזק בחיפה ששם יכולים בלחיצת כפתור להגיע לאותם מנהיגים ומובילים וכך יש העברה מהירה של המסר".

כשנשאל איך נכון לבצע את הפנייה לאותם מנהיגים ובעלי השפעה משיב הראל: "להנגיש את המסר גם בשפה וגם בתרבות בצורה יותר מדויקת. בסוף כולנו אנשים שאוהבים לדבר בשפתינו והקהילה החרדית בהחלט מקשיבה יותר למנהיגים ולרבנים שלה".

לזאת הוא מוסיף וקובע כי "מי שמחולל את השינוי זה האזרחים", וזאת בהתייחס לצעדים המתבקשים מכל אזרח ואזרח, "עטיית מסיכה, ריחוק חברתי, שטיפת ידיים והקפדה על מקבצים אנושיים. הרשות היא אבן יסוד במתן המענה אבל בסוף זו התנהגות של האזרחים. ככל שהפניה בהסברה ובאכיפה מדויקת יותר ושיתוף הפעולה של האזרח חזק יותר זה מה שמביא את התוצאות".

על רמת הקשר עם ההנהגה החרדית בחיפה הוא מספר ומציג מספר דוגמאות כמו "רב שמצטלם בסרטון שמופץ בקהילה, רב שמוקלט בקולו וההקלטה עוברת ברכב כריזה, רב שלוחץ שיביאו נקודת בדיקה לשכונה שלו כל זה מעודד את התושבים להיבדק ולצאת למלוניות או להסתייע ברשות. הוא מתעסק בהצלת חיים וגם מביא לתוצאות בשכונתו".

על המציאות הקיימת ברחוב החרדי של היעדר אינטרנט והצורך לדלג על מהמורה זו בהעברת המסרים והמגבלות, אומר אל"מ הראל: "הרשות מפרסמת באתר שלה את המועדים לבדיקות דרייבאין, אבל זה לא מגיע לכל התושבים כי לא לכולם יש אינטרנט אז עושים את זה בשלטי חוות וגם בבתי הכנסת, שם עשינו פעולות הסברה יחד עם הרבנים".

על המגזר הערבי בחיפה מספר הראל: "חיפה מיום הקמתה פועלת לשיתוף פעולה וחיים ביחד, והיהודים והערבים זו רק דוגמא אחת. לעיר קל יותר לקבל את שיתוף הפעולה הזה גם בשעות חירום. אנחנו בשתוף פעולה עם מנהיגים גם מהנצרות וגם מהאיסלאם, יש דיאלוג שוטף גם ביוזמתם שלהם. הבאנו הישגים בהיבטים של שיתוף הפעולה והדו קיום והלוואי שזה ישמש אותנו גם בעיתות שגרה והעיר תצא מחוזקת מהתהליך הזה".