הנהלת היורוליג משנה את החוקים

פרוץ הגל השני של נגיף הקורונה באירופה הביא לביטול משחקים במפעל הכדורסל היוקרתי ביותר באירופה ואיתו גם לשינוי המתווה והחוקים

נרי וייס - ערוץ 7 , א' בחשון תשפ"א

לוגו היורוליג
לוגו היורוליג
צילום: היורוליג

לומדים לקח ומסיקים מסקנות. אחרי שבוע סוער שכלל ביקורות קשות מצידם של ראשי קבוצות, שחקנים, מאמנים ועיתונאים, שינו היום (שני) בדירקטוריון היורוליג את התקנות שנקבעו רק לפני כחודשיים הנוגעות לגבי קיום משחקים תחת נגיף הקורונה.

הנהלת היורוליג לא לקחה בחשבון אפשרות להתפרצות נוספת של נגיף הקורונה כשמיאנה לאוורר ולצמצם את משחקי הקבוצות במפעל היוקרתי ביותר בכדורסל האירופי, בניגוד למה שנהגו בהנהלה המתחרה, הנהלת פיב"א האחראית על מפעלי ליגת האלופות והיורופקאפ.

ביורוליג סירבו להיערך להידבקותן של קבוצות רבות בנגיף ולהשבתת פעילות קבוצות וביטול משחקים ושילמו על כך מחיר תדמיתי יקר עם שבוע סוער שעבר עליהם.

הכל החל כאשר שתי קבוצות, זניט סנט פטרסבורג הרוסית ו-וילרבאן הצרפתית, לא הצליחו להעמיד סגל בן 8 שחקנים לאחר ששחקנים רבים בקבוצתם נדבקו בנגיף הקורונה ועל כן שני משחקיהן בוטלו ואלה ספגו הפסד טכני, זאת בשל התקנון של דירקטוריון היורוליג שקבע כי קבוצה שלא יכולה להעמיד סגל שחקנים למשחקה, תפסיד הפסד טכני בתוצאה 20:0.

כאמור לאחר ביקורת קשה מצידם של רבים, הבינו בדירקטוריון היורוליג כי אין מנוס מלשנות את התקנות לשעת חירום.

על פי ההחלטה החדשה, שהתקבלה בקרב נציגי הקבוצות החברות, לא ייגזרו באופן אוטומטי הפסדים טכניים על קבוצות הסובלות מהדבקה בווירוס או מחשיפה לחולה מאומת. המסלול החדש עליו הוחלט קובע כי ניתן יהיה לקבוע עד שלוש פעמים מועד חדש לעריכת משחק שנדחה עקב הדבקה או בידוד, כמובן בכפוף למציאת תאריכים פנויים. אם לא נמצאו מועדים אפשריים או שכשלו שלושה ניסיונות לקבוע מועד חדש, הקבוצה שגרמה לדחיה הראשונה תספוג הפסד טכני.

מאחר שלא רוצים בהנהלת היורליג לשנות או לדחות את מועד סיום העונה ולהזיז את כל לוח המשחקים שנקבע, הוחלט בדירקטוריון כי המועד האחרון לעריכת משחקים דחויים במסגרת העונה הסדירה ביורוליג יהיה ה-13 באפריל. המועד האחרון עד אליו ניתן יהיה לדחות משחק פלייאוף במפעל האירופאי הבכיר הוא 5 במאי.

בישיבה אף הודגש הצורך לשמור על גמישות על מנת להגיב לכל מצב שעלול להיווצר במטרה לשמור על בריאות כל המעורבים, שמירת הניהול הסדיר של התחרות וכן הקפדה על ההגינות הספורטיבית.

ההחלטה שהתקבלה תקפה גם לגבי היורוקאפ, המפעל השני בחשיבותו, כאשר כל 42 המועדונים המעורבים בשתי התחרויות הסכימו להקפיד ולשפר את הפרוטוקולים הנוגעים לשמירה על הבריאות והמשך המשחקים.

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il