ארכיון
ארכיון צילום: איסאם רימאווי, פלאש 90

מיכאל נורז'יץ, אחיו של ואדים ז"ל שנרצח בלינץ' ברמאללה לפני 20 שנה, אומר כי הוא ומשפחתו מאוכזבים עמוקות מממשלות ישראל מאז האירוע הטראומתי שהיכה בהם ובאומה שלמה.

באירוע לציון 20 שנה ללינץ' שזעזע את ישראל והעולם כולו, בו הוכה למוות באכזריות על ידי פלסטינים ברמאללה גם יוסי אברהמי ז"ל, אמר נורז'יץ: "התעקשתי לזהות את אחי עוד לפני שנקבר, כשהביאו את גופתו לאבו כביר. אי אפשר היה לזהות אותו בכלל אחרי מה שעשו לו, הדבר היחיד שגרם לי לזהות שזה הוא היה השפם שלו".

"ממשלות ישראל אכזבו אותנו בעקביות מאז האירוע. אהוד ברק, שהיה רה"מ באותה תקופה הבטיח לנו באופן אישי שישמור עלינו היטב אבל כל מה שקיבלנו היה סטירת לחי. גם עסקת שליט, עשור לאחר מכן, הייתה הסכם נורא שפגע בנו מאוד כיוון שהחזיר 1000 מחבלים למעגל האלימות, והביא לשחרור מחבלים שהשתתפו באירוע", אמר נורז'יץ.

"גם היום הממשלה וביהמ"ש העליון מנסים למנוע מאיתנו לבקש פיצוי כספי מהרשות הפלסטינית, שהייתה ונותרה אחראית להסתה ולשנאה שמובילה להתקפות כאלה. אין בזה שום צדק או היגיון", סיפר נורז'יץ בכאב.

בכנס שהתקיים אמש (שני) תחת הכותרת "20 שנה ללינץ' ברמאללה: מסקנות ולקחים", השתתף גם ח"כ עודד פורר, יו"ר השדולה לקידום תודעת הניצחון בכנסת. ח"כ פורר אמר כי ההסתה ברשות הפלסטינית לא השתנתה אפילו שני עשורים לאחר מכן. "גם כשאנחנו עסוקים באתגרים אחרים, כמו וירוס הקורונה, הסכסוך ואיומי הטרור לא נעלמים".

ח"כ פורר הדגיש ואמר כי "עלינו להבין שסכסוכים מסתיימים רק כאשר צד אחד מנצח, ואחד מבין שהובס. אנחנו לא יכולים להמשיך ולתת לרשות הפלסטינית להמשיך בשנאה, בסרבנות ובהסתה ולצפות שהם יוותרו על המלחמה שלהם נגדנו".

ח"כ מיכל קוטלר-וונש שהשתתפה גם היא בכנס: "החובה היא עלינו, לנצור את הזיכרון של הנרצחים ולשמר את התזכורת כדי לנקוט בפעולות שיבטיחו שתקריות כאלה לעולם לא יתרחשו שוב".

"עלינו לעצור את ההסתה הפלסטינית, לתת דין וחשבון על העוסקים בה ולחשוף סטנדרטים כפולים של מי שמאפשר ומעצים אותה" אמרה ח"כ קוטלר-וונש.

האירוע נערך באופן מקוון עם כ-1000 צופים שצפו בפלטפורמות שונות, בשותפות עם "פרויקט הניצחון הישראלי" של "פורום המזרח התיכון - ישראל".

"כמו ישראלים רבים אחרים, האירוע הזה הפך לרגע מכריע עבורי. הוא הגיע זמן קצר אחרי שברק הציע למנהיגים הפלסטינים תנאים נדיבים מדי לשלום בשנת 2000, והמוות של חיילינו שנכנסו בטעות לרמאללה הייתה תשובתם להושטת היד. זו התגובה הפלסטינית למדיניות הוויתורים והפשרה של ישראל", אמרה נוה דרומי, מנכ"לית פורום המזרח התיכון - ישראל.

"האירוע הזה הוכיח את הצורך להביס את הסרבנות הפלסטינית האלימה מכיוון שהיא נותרה המכשול הגדול ביותר לסיום הסכסוך וליצירת השלום. רק ניצחון ישראל יבטיח זאת".

אל"מ (מיל') יהודה וגמן, מומחה לתורת הלחימה של צה"ל וחבר ב"פורום מפקדים לניצחון" אמר כי הבעיה בתגובת הצבאית של ישראל באירועים כאלה נמשכת עד היום: "יש בלבול בשורות העליונות של צה"ל. אין לו מושג כיצד להגיע לניצחון והוא רואה את עצמו כחלק מהתהליך הדיפלומטי והמדיני", אמר וגמן, "תהליכים דיפלומטיים והגעה להבנות הם לא הדרך שבה אתה מסיים סכסוכים".

מוריס הירש, ראש המחלקה המשפטית של מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" שירת במשך 19 שנים בפרקליטות הצבאית, כולל במהלך משפטם של כמה ממבצעי הלינץ': "היעדר תגובה ישראלית חזקה לאחר הלינץ' היתה איתות לפלסטינים שהם יכולים לעשות מה שהם רוצים. גם היום, השלטון הנוכחי לא רוצה לנצח ולהביס את הטרור", אמר הירש.

"דיברתי פעם עם עורך דין המייצג מחבלים פלסטינים שלא הצליח להאמין שישראל תמשיך לספק מימון לרש"פ תחת ידיעה מלאה שאלה כספים שעוברים לטרור. הוא אמר לי שאם ישראל תפסיק את התשלומים, נעצור לפחות 50% מפיגועי הטרור".

אבי גז, עו"ד ומתאם קשרי הממשלה ב"שורת הדין", מייצג את משפחת נורז'יץ' וקורבנות טרור אחרים בהגשת תביעות נגד הרשות הפלסטינית: "אנו מאמינים כי המסלול המשפטי חשוב מאוד להפסקת הטרור. המסר החזק ביותר שעלינו להעביר הוא ששפיכת דם יהודי ודם של כל חף מפשע גוררת מחיר כבד, גם לאחר 20 שנה", אמר גז.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו