מחלקת קורונה. אילוסטרציה
מחלקת קורונה. אילוסטרציה צילום: ISTOCK

ראש החוג לסיעוד באוניברסיטת תל-אביב, ד"ר מיכל יצחקי, מספרת בראיון לערוץ 7 על תופעה בה אקדמאים שהתחילו את לימודיהם בתחומי המשפטים, התקשורת, הפסיכולוגיה, ביצעו הסבה לסיעוד.

"הקורונה העמידה את האחים והאחיות בחזית המאבק", מספרת יצחקי, "הציבור נחשף לאחריות הכרוכה במקצוע שמשלב טיפול במצבים חריפים וממושכים, קידום בריאות, שיקום וסיוע בהתמודדות עם חולי. השנה מספר הסטודנטים שנרשמו לתכנית להסבת אקדמאים הכפיל את עצמו לעומת השנה שעברה, ועומד על 90".

מה גורם לאנשים עם תואר בתחום המשפטים והעסקים לעשות הסבה לסיעוד?

''מעבר לביטחון התעסוקתי, אנשים עושים חישוב מסלול מחדש ומבינים שמדובר בתחום מרתק עם עבודה מובטחת בסיום הלימודים. חלקם מגיעים בעקבות סיפור אישי, כגון מחלה של קרוב משפחה ואחרים, שלא מצאו עבודה או פוטרו בעקבות הקורונה, מחליטים לעשות שינוי''.

למה דווקא סיעוד?

''העיסוק בסיעוד מאפשר התפתחות מקצועית במגוון תחומים: התחום הקליני מגוון מאד וכולל עבודה בבתי חולים או בקהילה, טיפולי נמרץ, רפואה דחופה, חדרי ניתוח, חדרי לידה, פסיכיאטריה, שיקום ואונקולוגיה. קיים גם תחום של ייעוץ כגון, ייעוץ הנקה, ייעוץ לחולי סוכרת וייעוץ שינה. קיימת אפשרות להתפתח בתחום של מומחיות קלינית, תחום זה מאפשר סמכויות טיפוליות בטיפול כירורגי, טיפול פליאטיבי, נאונטולוגיה (טיפול בפגים) וגריאטריה''.

סיעוד זה מקצוע לא קל והעבודה בבתי החולים מסביב לשעון, זה לא מרתיע?

''קיימים מספר מסלולי קריירה בתחום הסיעוד. אח או אחות אקדמאים יכולים להתפתח מקצועית ולבחור לעבוד בתחום הקליני, בניהול ובמחקר. העבודה כוללת שימוש בטכנולוגיות לצד שימוש במיומנויות תקשורת, עצמאות טיפולית, אופק לקידום מקצועי וניהולי. לכן, גם כאשר העבודה לא תמיד קלה, תחושת ההגשמה העצמית והשליחות, הסיפוק מהיכולת להקל, לרפא ולסייע - נותנים משמעות גדולה''.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו