מצבר. אילוסטרציה
מצבר. אילוסטרציה צילום: iStock

מחר בבוקר (ב') ייערך דיון בוועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת בנושא שוק המצברים והטיפול בהם בישראל.

את הדו"ח המוגש לוועדה הפיק הפורום לישראל ירוקה, בו הוא סוקר את שוק המצברים המשומשים, בעיותיו והעבריינות בשוק זה, ומציע פתרונות אפשריים לבעיה.

בדו"ח שערך הפורום, מובאת תמונת מצב עגומה אודות שוק המצברים בישראל: על פי הדו"ח, לא קיים פתרון מוסדר לעניין המצברים בשטחי הרשות הפלסטינית, מה שגורם לפגיעה סביבתית חמורה, לזיהום ופוטנציאל לנזק בריאותי לתושבי הסביבה: "מצברים מכילים בתוכם עופרת וחומצה גופרתית שחשיפה אליהם גורמת לנזקים קשים לבריאות האדם, לזיהומי קרקע, מים ואוויר, ואף בעלי פוטנציאל סיכון בטחוני באמצעות הפיכת החומצה לחומר גלם להכנת חומר נפץ מסוג TATP", נכתב בדו"ח.

הפתרון הקיים בישראל למצברים שיצאו משימוש הוא הטמנתם ברמת חובב או מחזורם במפעל המיועד לכך באשדוד. אולם, פתרונות אילו אינם ניתנים ליישום על המצברים בשטחי הרשות הפלסטינית, שכן אין היתר להעביר את הפסולת מהשטחים לישראל כך שהמצברים מרוקנים בשטחים אלו בניגוד לחוק וככל שעובר הזמן גורמים לזיהום מתמשך ופגיעה בסביבה.

בדו"ח נמצא כי מחסור חמור באכיפה בתחום זה גורמים לקיומה של עבריינות מסוכנת זו במימדים גדולים, וכן כשלים בחקיקה בתחום זה הופכים עבריינות זו למשתלמת כספית למעורבים בה, תוך פגיעה חמורה בסביבה. "אנו ממליצים לבחון לעומק סידור מחדש של תחום זה, וליצור בו 'כללי משחק' חדשים שיהפכו את העבריינות ללא כדאית כלכלית, ובכך הפעילות העבריינית תפחת בצורה משמעותית או אפילו תיפסק".

בין היתר הובאו בדו"ח נתונים אודות החומרים המסוכנים הקיימים בפסולת המצברים, הוראות חקיקה ואמנות בין-לאומיות בנוגע לטיפול במצברים משומשים, הסכנות הנשקפות לאזרחים כתוצאה מפסולת מצברים ועוד.

בנוסף, הובאו בדו"ח תמונות שתיעד הפורום לישראל ירוקה, בהן נראות משאיות המעמיסות מצברים שרוקנו בניגוד לחוק ובדרכן להיכנס לשטחי מדינת ישראל, תמונות מכולות מצברים משומשים שנתפסו בנמל אשדוד, תמונות של חומצה מסוכנת הזורמת מאזורי ריקון המצברים אל הכביש באזור אלעזריה ועוד.

בסיום הדו"ח הוצעו דרכים לשיפור האכיפה והרגולציה נגד עבריינות זו, וכן תיקוני חקיקה נדרשים לצורך כך: "פתרונות אלו ואחרים מחייבים עבודת מטה מעמיקה של המשרד להגנת הסביבה בליווי ועדת הפנים והסביבה של הכנסת, ובשיתוף ארגוני איכות סביבה אזרחיים. נראה שהגיע העת לטפל באופן יסודי ורציני בקביעת כללי משחק חדשים בתחום פסולת מסוכנת זו, למען כולנו, ולמען הדורות הבאים".

מהפורום לישראל ירוקה נמסר "ממצאי המחקר שערכנו, מצביעים על פעילות עבריינית בהיקף עצום בתחום הברחת המצברים המשומשים, בשל תת-אכיפה בכל שלבי שרשרת החיים של המצבר, ובשל כשלים בחקיקה המייצרים כר-פעולה נרחב וכדאי לעברייני איכות סביבה, בו הם יכולים ליצור לעצמם רווחים כספיים ניכרים.

''נדרשות ארבע פעולות דחופות על מנת להגן על הסביבה ועל בריאות הציבור: האחת, על המשרד להגנת הסביבה להסדיר בחקיקה את עקרון אחריות היצרן המורחבת על מצברי עופרת. שתים, עליו לפקח על העברת המצברים המשומשים "מהעריסה ועד לקבר", כפי שמקובל לגבי פסולת מסוכנת, באופן שיבטיח כי יטופלו באופן סביבתי.

''שלוש, על המנהל האזרחי לנקוט בפעולות נמרצות ומידיות כדי לעצור את הברחת מצברים המשומשים לשטחי יהודה ושומרון וארבע, יש להחמיר את הענישה המגוחכת הקיימת כיום על מי שמייצא מצברים משומשים לחו"ל וליישר קו עם הענישה הסביבתית המקובלת כיום", הוסיפו בפורום.