מתן כהנא
מתן כהנא צילום: חזקי ברוך

חבר הכנסת מתן כהנא (ימינה) דוחה על הסף על האפשרות שמפלגתו תיפרד מהאיחוד הלאומי וחברי הכנסת שלה - בצלאל סמוטריץ' ואופיר סופר.

בראיון לרדיו 103FM אמר כהנא ''סמוטריץ' הוא בשר מבשרה מהתנועה שלנו, אני מעריך אותו, על גבול המעריץ אותו, הוא נכס. אני מתנגד חד משמעית להוצאתו מהמפלגה וזה בכלל לא עומד על הפרק''.

ח"כ כהנא התייחס לסקרים שמציבים את מפלגת ימינה כמפלגה השנייה בגודלה: "התמונה ברורה, ההבנה היה שבנימין נתניהו צריך לתת לו הרבה כבוד על העבר ולהתקדם הלאה ומי שיכול להחליף אותו זה בנט".

על הטענות כי המפלגה הפכה עורה והיא איננה מפלגת ימין יותר אלא מרכז, אמר חבר הכנסת: "אנחנו מפלגת ימין, הדבר הזה הוא ספין של הליכוד. אנחנו מפלגת ימין והשותפים הטבעיים שלנו הן המפלגות הדתיות, החרדים הם שותפים טבעיים שלנו והליכוד שותפים טבעיים שלנו ונשמח לצרף אותם לממשלה בראשותו של בנט. זו המציאות וכל השאר זה ספינים חלולים של הליכוד שמנסים לתקוף אותנו ובסדר, זאת העבודה שלהם, שימשיכו".

לדעתו, "היחיד היום בפוליטיקה הישראלית שיכול להביא לסוף עידן נתניהו זה נפתלי בנט. אין אלטרנטיבה אחרת ואין אף אחד במפה הפוליטית היום שיכול להחליף את נתניהו".

ינון מגל תהה מהי עמדתו לגבי זכויות הלהט"בים, זאת לאחר שחבר מפלגתו בצלאל סמוטריץ' הביע התנגדות לכך: "אנחנו מפלגה מגוונת ועל 90 אחוז מהנושאים אנחנו במאה אחוז הסכמה ויהיו נושאים שתהיה בהם מחלוקת כזו או אחרת ואנחנו לא מתרגשים מזה. אני חושב שצריך לאפשר להם זכויות אזרחיות ומעולם לא הפלתי להט"בים ובצבא קידמתי קצינים להט"בים, ולא הייתה לי בעיה כי זו תפיסת העולם שלי".

הוא הוסיף כי "יש מתח בין רצון לזכויות פרט של אנשים לבין הרצון לשמור על צביון של מדינה יהודית, ואני חושב שנוכל לפתור את המתח בהבנות. יש עכשיו סוגיות כל כך הרבה יותר משמעותיות על הפרק בהן כולם מבינים שמי שיכול להביא מזור הוא נפתלי בנט. העניין הוא להציל את המדינה מהממשלה הכושלת הזאת והמעומד בראשה. אני חושב שסמוטריץ' הוא בשר מבשרה של התנועה, אני מעריך אותו עד כדי מעריץ אותו ועל תשעים אחוז אני מסכים איתו לחלוטין. הוא נכס למפלגה שלנו, אנחנו נהיה מפלגה רחבה שמתאימה לכולם כולם ירגישו בנוח, כי אנחנו מפלגת ימין. כולם יבינו שאנחנו אמנם מפלגת ימין אבל גם הפתרון למצב בו המדינה נמצאת. אין מישהו אחר, היחיד שיכול להחליף את נתניהו, קוראים לו נפתלי בנט, זה המסר".

לדעתו של בן כספית כל עוד בצלאל סמוטריץ' במפלגה, וכל עוד ח"כ כהנא יגיד שהוא 'נכס', המנדטים של 'ימינה' ירדו. על כך השיב חבר הכנסת: "האנשים, כשיגיעו לקלפי ויגידו אנחנו רוצים להחליף את נתניהו כי הוא רה"מ שנכשל בתפקידו, הם יבינו שאין להם ברירה אלא להצביע לנפתלי בנט", וינון מגל ציין כי "הם 20 ומשהו מנדטים עם סמוטריץ' לפי הסקרים".