חמש עצות קטנות לבני הנוער

הפיתוי לבחור בדרך הקלה של בטלה וחוסר מעש, של התמכרות לצפייה בתכנים לא ראויים, הוא פיתוי ענק. המפתח להצלחה טמון בהחלטה לחיות.

הרב דרור אריה , ב' בחשון תשפ"א

הרב דרור אריה
הרב דרור אריה
צילום: באדיבות המצולם

נוער יקר ואהוב, אתם כנראה האחרונים שתשובו לשגרה. אל תתנו לזה לגמור אתכם. הקורונה הכניסה את כולנו למצב מיוחד, פיזי ונפשי.

אחד האתגרים המרכזיים בתקופה זו, הוא שאלת המשך ההתפתחות והצמיחה שלכם, דור העתיד שלנו.

הנגיף הפיזי הוא מוחשי: מונשמים ובתי חולים, אך הסכנה של ההידרדרות הרוחנית קשה לתפיסה, בני נוער רבים בסכנה של אבדן חיים רוחניים.

מאז פורים אשתקד, המסגרת לא מסגרת, הרבה ימים של סגר בידוד ושבירת שיגרת למידה. זה לא סוד שהמצב הזה הוא פתח למשברים קשים, לירידות, לסחרור גדול. הפיתוי אורב לנו בכל עבר.

הפיתוי לבחור בדרך הקלה, של בטלה וחוסר מעש, של התמכרות לצפייה בתכנים לא ראויים, הוא פיתוי ענק. זה מזכיר את דברי חז"ל בברכות ל"ב. משל, לאדם אחד שהיה לו בן, הרחיצו וסכו, והאכילו והשקהו, ותלה לו כיס על צווארו, והושיבו על פתח של זונות, מה יעשה אותו הבן שלא יחטא?

האינטרנט באייפון ובמחשב הוא פתח דומה. הנפש הבהמית שבאדם, אוהבת עצלה, או כדברי הרמח"ל במסילת ישרים, טבעו הגס של האדם גורר אותו למטה , להיות כבד כעופרת. ועבירה גוררת עבירה.. קשה מאוד אחר כך לשוב לשגרה, קשה להיכנס למסגרת.

הלימוד בזום הוא לא פעם "צחוק מהעבודה", קודם כל למצוא מכשיר פנוי, אחר כך בעיות קליטה, ועד שמצליחים בעיות שמיעה, ומתנתק... מייאש. נוצר תסכול גדול בנפש, כי מצד אחד קשה לצאת מעמדת הנוחות של חוסר מעש, אך מצד שני כל יום מסתיים בתחושה קשה של ריק גדול.

אין ספק שצריך גבורה גדולה, אבל זוהי גבורה ששכרה בצדה. המפתח להצלחה טמון בהחלטה עמוקה לחיות, לבחור בטוב.

חמש עצות קטנות:

  • הזכירו לעצמכם שאם אין אני לי מי לי, היו ה"רב" של עצמכם, קחו אחריות, כי אין אף אחד אחר שיכול לעשות זאת במקומכם.
  • בנו סדר יום, עם נקודות מפתח, של זמני תפילה, לימוד עצמי, פעילות ספורטיבית, חסד בבית ומחוצה לו בלי לעבור על נהלי הקורונה.
  • תבחרו בחיים! הימנעו מקשר עם חברים שבחרו באווירה קבועה של חופש גדול.
  • אל תתביישו לבקש עזרה, מהורה מאח בוגר, מכל אדם שיכול להמריץ קדימה.
  • חפשו מודל טוב לחיקוי, יש בעם שלנו אינספור דמויות שמהוות השראה לנצח משבר ולהפוך אותו להתעלות.

בהתחלה יהיה קשה, אבל הסיפוק יתן לכם את הכוח להמשיך הלאה.

הרב דרור אריה הוא ר"מ בישיבת שדרות ויו"ר מפלגת נעם לשעבר