בעמותת יד לאחים לא שוכחים את הילדים שגדלו כמוסלמים - גם בסגר

פרויקט החונכות של 'יד לאחים' נותן מענה רגשי לילדים שבמשך זמן רב היו חצויים בין שני עולמות או נתונים בבלבול זהות קשה.

אורלי הררי - ערוץ 7 , ב' בחשון תשפ"א

בעמותת יד לאחים לא שוכחים את הילדים שגדלו כמוסלמים - גם בסגר-ערוץ 7
מתנדבות בפרויקט החונכות במפגש ליווי והכוונה
צילום: עמותת יד לאחים

פרויקט החונכות של עמותת "יד לאחים" מקבל משקל רב דווקא בימי הקורונה. ימי הסגר, הבידוד והיעדר המסגרות החינוכיות העלו באופן ניכר את הביקוש לשמירה על קשר רציף עם החונכים והחונכות של העמותה, והצימאון לתכנים התגבר.

הילדים המלווים בפרויקט נולדו אל תוך העולם המוסלמי כי לרוב אביהם אינו יהודי, וכעת הם שבים על היהדות והמסורת.

לאור מציאות החיים המורכבת הזו הבינו בעמותת "יד לאחים" את הצורך לסייע להם והקימו את פרויקט החונכות. הפרויקט נועד לחיזוק הזהות היהודית ומתן מענה רגשי לילדים שבמשך זמן רב היו חצויים בין שני העולמות או נתונים בבלבול זהות קשה.

בזמן הסגר ובהתאם להנחיות משרד הבריאות, המפגשים התנהלו בטלפון. כיום ניתן כבר להיפגש באוויר הפתוח והפרויקט ממשיך במתכונת זו.

החונכים והחונכות, שבאים מרקע חינוכי ומקבלים הדרכה צמודה, עובדים עם ילדיהן של המטופלות בצורה יצירתית וחווייתית, ומהווים לילדים מעין 'אחים גדולים' הנותנים אוזן קשבת שלא תמיד יוכלו לקבל בביתם.

החונכויות מתקיימות לאורך כל השנה ונוגעות בנושאים שונים, אישיים וערכיים. בנוסף, סביב מעגל השנה החונכים והחונכות עמלים על חיזוק הזהות היהודית של הילדים. לפני כל חג, הם מכירים לילדים (בהתאם לגילם) את החג, המנהגים וההלכות שלו וכמובן את הרקע ההיסטורי על מנת לחבר אותם למסורת היהודית.

"אנחנו מקבלים לידינו ילדים סגורים, מופנמים ולפעמים גם מבוהלים. אך היופי הגדול בתהליך הוא לראות את הילדים מתפתחים ונפתחים, מקבלים ביטחון והופכים לעצמאיים", מספרת רבקה, מתנדבת בפרויקט.