נעמה זרביב:
חוק ״האלימות הכלכלית״ מנציח את המלחמה בין הגברים לנשים

יו״ר ״שוברות שיוויון״ מסבירה בערוץ 7 את התנגדותה לחוק. ״נותן עוד כלי נשק לנשים נגד גברים ומכניס את בית המשפט לתא המשפחתי״.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ג' בחשון תשפ"א

חוק ״האלימות הכלכלית״ מנציח את המלחמה בין הגברים לנשים-ערוץ 7
נעמה זרביב
צילום: ללא קרדיט

יו"ר תנועת הנשים ״שוברות שוויון״, נעמה זרביב, מתייחסת בראיון לערוץ 7 לדיון הסוער שהתקיים בועדת חוקה סביב חוק ״אלימות כלכלית״, וקוראת לעצור את החקיקה.

כדי להסביר את בעייתיות החוק מספרת זרביב כי ״נכון להיום יש שלושה חוקים שמכסים את כל נושא אלימות במשפחה ונותנים מענה ראוי. החוק שמוצע היום נותן עוד כלי נשק לנשים נגד גברים ומכניס את בית המשפט לתא המשפחתי. מטרת החוק הוא הרס התא המשפחתי. צריך לזכור שהחוק הוגש בהתחלה על ידי מרצ".

 

כיום, זוג שנמצא בסכסוך פונה לגישור. ״החוק יביא לגל של תביעות בעיקר של נשים כנגד גברים בטענות שבן הזוג ׳מקשה על ההתנהלות עצמאית או ביציאה לעבודה או מניעת עשיית קריירה׳. החוק מכניס את בית המשפט ׳כשותף רביעי׳ בין בני הזוג והוא יחליט כאוות נפשו. בית המשפט יגיד אם מניעת קניית שמלה או קריירה היא אלימות משפחתית. אין בית שאין בו דיון על כסף וחלוקת משאבים. החוק ייתן כלי נשק לכל אישה שפותחת בהליך גירושין".

זרביב מזהירה: "החוק ינציח את המלחמה בין גברים לנשים ובמקום להעמיד את הגברים מול הנשים צריך להעמיד את החברה הנורמטיבית משני המגדרים אל מול החברה האלימה שבאה מנשים וגברים".

אחת הטענות של תומכות החוק הוא עצירת רצח נשים, זרביב משיבה כי ״החוק הזה לא ימנע רצח של נשים אלא יביא עוד זוגות לבית המשפט ולסכסוכים כספיים ויפגע בתא המשפחתי״.

האם החוק יפגע בעיקר בגברים? ״לכאורה החוק מנוסח בצורה שוויונית אך בפועל יפעל כנגד גברים. מבלי להיכנס לנושא המגדרי ומי פוגע יותר נכון להיום המערכת מתעלמת מכך שגם גברים נפגעים מאלימות נשים כלפם. בדיון שהיה על תקציב לאלימות נגד נשים בסך 50 מיליון אמרנו שיתנו למחקר רק חצי מיליון ₪ כדי לבדוק האם יש גברים שנפגעים כמובן שסירבו. בתקשורת שאישה דוקרת את בן זוגה נכתב ׳גבר נדקר בקטטה׳ ולא על ידי בת זוגתו״.

ספרי לנו על העבודה מאחורי הקלעים נגד החוק. 

״הייתה עבודה רבה מאחורי הקלעים. מי שהתחילה את התהליך היא עו"ד נעמה סלע מפורום 'קפה שפירא'. ארגוני נשים וגברים שחשובה להם התא המשפחתי התאגדו ביחד ופעלו אל מול חברי הכנסת. אני מודה לכולם על הניסיון לעצור את החוק".

לסיום אומרת זרביב כי היא מקווה שחברי הכנסת יחד עם כל הארגונים שפועלים לחיזוק התא המשפחתי ״יעצרו את החוק ההרסני הזה".