'להפוך את השירות הלאומי לאטרקטיבי'

הרב קמינצקי יוצא מכנס 'לבחור נכון' עם סימני שאלה סביב התנהלות השירות הלאומי והצורך להפוך אותו לאטרקטיבי מול המתחרה הגדול: צה"ל.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ב' בחשון תשפ"א

'להפוך את השירות הלאומי לאטרקטיבי'-ערוץ 7
שירות לאומי. ארכיון
ששון תירם

תחת הכותרת 'לבחור נכון' קיים ארגון חותם כנס זום בסוגיית בחירותיה של הצעירה הדתית, אם לפנות לשירות לאומי או לשירות צבאי. הרב יגאל קמינצקי, ראש מרכז תורה ומדינה, יצא מהכנס עם תובנות באשר לשיקוליה של הבת הדתית טרם ההכרעה.

"היה כנס חשוב ביותר ופוקח עיניים ולב", פותח הרב קמינצקי ואומר. "יצאתי בתחושה לא פשוטה בנושא השירות הלאומי. עקב האכילס הוא האלטרנטיבה שלנו מול מה שהצבא נותן".

עוד מספר הרב קמינצקי: "קיבלתי מכתב ממישהי שהשתתפה בכנס. היא מספרת שהייתה בת שירות לאומי ומספרת שחברות עזבו באמצע כי לא חשו תורמות מספיק. יש גם בעיות נוספות של הטרדות, חוסר ליווי מקצועי, חוסר תחושת גאווה. אנחנו צריכים לחשוב איך משדרגים את הסוגיה הזו של השירות הלאומי, להפוך את הדבר הזה לסיירת אמתית, לראות איך הופכים את זה למשהו שמבהיר לבת שהיא נותנת מתפתחת ומתקדמת".

האם יתכן ומקור התחושות הללו הוא המציאות בה רף הקבלה לשירות הלאומי אינו מחייב בהכרח מכלול ערכים ואידיאלים וממילא כל בת שמצהירה על רמת דתיות מסוימת יכולה להתקבל, ומאידך גם מאפייני השירות הלאומי מגוונים ומותאמים גם למי שלא מגיעה עם דרישות אידיאולוגיות גבוהות? הרב קמינצקי אינו מקבל את ההערכה הזו ומזכיר שגם בצבא לא בודקים את רמת האידיאליזם של כל מועמדת ובכל זאת הן חשות מתנדבות ותורמות בשירות זה.

"אני סוחב את התחושה שאנחנו לא עושים את מה שצריך לעשות. אני בטוח שיש כוונות טובות ועושים לשם שמים, אבל לא יתכן שהדבר לא יהיה השפיץ שבשפיץ. דרוש סיעור מוחות, מה צריך לעשות, ואם צריך תקציבים נמצא גם תקציבים".

הרב קמינצקי מודע למאמצים ומשאבים שמשקיע צה"ל בגיוס הבנות הדתיות אליו, אך אינו מקבל תחושה לפיה מאחר ומדובר בגוף גדול כל כך לא ניתן יהיה להתמודד אתו. "אין דבר כזה אי אפשר להתמודד. ברוח המעט ינצח את החומר הרב. אנחנו מבינים שזו האמת, זו התורה וזו הדרכה האלוקית והרבנית. זה מה שצריך לעשות וננצח. גם כשהקמנו את גוש אמונים זה היה קשה בהתחלה. עמדנו מול כל העולם ומאז התקדמנו. אנחנו דלים בחומר אבל לא ברוח. יש לנו אפשרות להפוך את הדבר לאטרקטיבי. ברוך ה' שיש מישהו שמכריח אותנו להתאמץ ולהיות טובים יותר".

"הבת צריכה להרגיש שהיא בונה ונבנית בשנה הזו. אנחנו צריכים לראות שרק טוב יוצא מהדבר הזה", אומר הרב קמינצקי.

עוד שאלנו את הרב אם יתכן והבנות מקשיבות לדעת תורה והעמדה שהן פוגשות כבר אינה אחידה ונחרצת כל כך, שכן יש רבנים שאומרים שהגיוס לצה"ל אינו אסור אלא שיש חששות כאלה ואחרים וכו'. האם יתכן ובנות אומרות שמאחר ולא מדובר באיסור של ממש הן כבר תחזקנה מעמד מול החששות והדאגות?

"אלה נקודות שצריך לעבוד עליהם באולפנות ובתיכונים. צריך להסביר מהי תורה ואיך מכריעים בתורה. שלא כל אחד יכול לעשות מה שהוא רוצה בעניינים ציבוריים. לא כל רב פוסק בעניינים ציבוריים, אלא רק גדולי הדור. אם חפצי חיים אנחנו עלינו להבין שלא כל אחד פוסק ולא כל אחד מכריע", אומר הרב קמינצקי ובהתייחס למחלוקות בתוך עולם התורה הוא אומר כי אכן סוגית המחלוקות היא סוגיה מורכבת ולא מהיום. "אני מבין שיש גדולי ישראל גם אם אני לא מסכים לשיטה המדינית שלהם. אני לומד את התורה של כולם, גם אם אני לא מסכים איתם. זו נקודה שצריך לחדד אותה".

הרב קמינצקי מספר כי במהלך הכנס עלו באופן ברור גם הבעיות המתלוות לגיוס בת לצה"ל. "נכון שיש את מונח מלחמת המצווה, אבל אנחנו יודעים שגם בהגדרת מלחמת מצווה לא כולם הולכים לחזית. יש גם הגדרות שונות למלחמת מצווה, ולכן הן לא נכללות בהגדרה הזו. צריך להבין שיש לנו אחריות לכלל ישראל ולבניין האומה ולבניין המשפחה והיום את זה צריך לחזק, זה הבניין לדורות, מבלי לזלזל בצבא שהוא צבא של קודש. יש כלים איך להכריע בסוגיות הלכתיות וגדולי התורה צריכים לתת עליהן את הדעת. אם כמו בעבר היה אמון מלא בין אנשי התורה לאנשי הצבא היינו מגיעים למציאות שונה. כרגע זה לא קיים".

בדבריו מזכיר הרב קמינצקי את טענותיהן של בנות על תופעה של הטרדות וחוסר גיבוי וטיפול מיידי במהלך שנות השירות הלאומי ותחושה של היעדר מנהיגות ויד מכוונת לבנות. על כך הוא מוסיף ואומר כי אכן כאשר יש תלונות "עד שמקבלים טיפול זה לוקח זמן ועוברים ממקום למקום. צריך להיות לנו קשר הדוק וישיר יותר עם הבנות. שיהיה מרכז לטיפול בבעיות של הבנות. שבת תרגיש שמלווים אותה ושאכפת מהבעיות שלה וממיצוי הזמן שלה, שתרגיש שדואגים לה".

"צריך להקים פורום רציני שיישב על המדוכה ויראה איפה הבעיות ואיפה פותרים את הבעיות הלכה למעשה. אין זמן לחכות", חותם הרב קמינצקי.