יחסי ישראל וסודן
יחסי ישראל וסודןiStock

ד"ר יחיאל שבי, מזרחן ומרצה למדעי המדינה באוניברסיטת בר אילן, מסביר מדוע סודן מעוניינת בשלום עם ישראל בעת הנוכחית.

"צריך להבין שסודן נשלטה עד לפני שנה על ידי מנהיג שהיה מעורב בצורה הדוקה מאוד בקשרים עם התנועות האסלאמיות העולמיות ועם מנהיגי הדת הקיצוניים ביותר בסודן. במדינה יש יסודות איסלאמיים מאוד חזקים וברגע שהיא תקדם יחסים עם ישראל, הדבר יכול לגרור מהומות והתחזקות של האופוזיציה האסלאמית. סודן רוצה להרוויח כאן את הוצאתה מרשימת מדינות הטרור ומצד שני להתקדם עם הנורמליזציה לאט, עקב בצד אגודל", מעריך ד"ר שבי בראיון לערוץ 7.

לדעתו כל צד מבקש לעצמו רווח. "מבחינת האמריקנים מטרת המגעים עם סודן היא צמצום המאמץ והמעורבות הסינית במדינה. ארה"ב הכריזה על המלחמה בסודן כרצח עם והוציאה צו מעצר כלפי המנהיג לשעבר של המדינה. ברגע שהאמריקנים עשו את זה, הסינים הלכו ותמכו בסודנים המשוועים לכסף ופיתחה את תעשיית הנפט אבל גם מכרה להם נשק".

"כעת האמריקנים רוצים לצמצם את התמיכה והנוכחות הסינית ומצד שני הסודנים תמורת זה מבקשים מחיקת חובות ותמיכות בסך של מיליארדי דולרים. האמריקנים דורשים גם להפסיק את הקשרים עם מרכזי רשע עולמיים ותשלומים לקרבנות אמריקניים, בתמורה להוצאה מרשימת הטרור", הוא מוסיף.

ד"ר יחיאל שבי
ד"ר יחיאל שביעצמי

ומה ישראל יכולה להרוויח מזה? "השקעה במדינה שהיא מוכת עוני ושאינה מתקדמת ולסודנים זה יהיה רווח ממשי. יש לסודנים הרבה מה להרוויח מיחסים עם ישראל. השאלה היא האם נכון כרגע לכרוך את הוצאת סודן מרשימת תומכות הטרור עם נורמליזציה".

שאלנו את ד"ר שבי איך ייראה שלום כזה. "יש זרם של ישראל, בעיקר אנשי עסקים וביטחון, שכן רוצים להגיע למדינה כזו שזקוקה ורוצה שיקום. יש לסודן משאבי טבע אדירים והיא ענייה בכוח אדם. אם ניקח את דרום סודן, שהיתה חלק מסודן עד לפני 20 שנה, יש לישראל יחסים מצויינים איתה".

"מעבר לכך, נכון שסודן היא אחת המדינות שהובילו את הקו הניצי נגד ישראל לאורך שנים. דומה שנתניהו וטראמפ יוצרים חגורה תומכת ישראל – מהמפרץ דרך בחריין וירדן, עבור בסעודיה שמותר לטוס דרכה, עבור בסודן וצ'אד ויתר מדינות אפריקה".

"אחת המטרות היא קטיעת ציר הרשע שמתחיל באיראן ועובר לכיוון סוריה, לבנון ותימן. סודן היתה מושקעת מאוד ביחסים עם האיראנים. לצד זאת, האמריקנים גם מנתקים את סודן מהלפיתה הפלסטינית. נזכיר שאחמד יאסין ביקר בסודן סמוך לחיסולו והיו שם נציגויות של חמאס. אני רואה כאן פוטנציאל עצום הן לישראל והן לסודן", מסביר שבי.

לדעתו, "הסודנים יכולים ליהנות מהטכנולוגיות הישראליות, ליהנות מהשקעות של משקיעים ישראלים ואולי כמו שהנורמליזציה תתרחש לאט, ייתכן שגם עידן התיירות ההדדית יבוא. לכן, אני לא שולל אפשרות שיתפתח שלום יותר מעניין בינינו לבין הסודנים. אין לנו הרי גבול משותף וסכסוך על קרקעות. הסכסוך הוא רעיוני ואם ישראל תקבל מעוד מדינות ערביות את מעמדה במרחב, יש פוטנציאל עצום לשיתופי פעולה".