כנס "הסכמי אברהם" של "ישראל היום", פורום שילה ופורום קהלת נפתח הערב (רביעי) בנאום של רה"מ בנימין נתניהו בו הוא בירך על ההסכמים בין ישראל לאיחוד האמירויות ובחריין: "זו תקווה שהתגשמה".

לאחר מכן נערך ראיון שהעניק שגריר ארה"ב בישראל, דיויד פרידמן, לעורך "ישראל היום" בועז ביסמוט.

"הסכמי השלום של ישראל עם בחריין ואיחוד האמירויות הם בהחלט בין הישגי מדיניות החוץ הגדולים ביותר של ממשל טראמפ", פתח השגריר פרידמן. "אני סבור שיש לבחון את ההתפתחויות בצורה שלמה יותר. זה התחיל בהכרה בירושלים כבירת ישראל, המשיך בהעברת השגרירות לירושלים, אחר כך ההכרה בריבונות ברמת הגולן, וכן ההכרה בכך שהקהילות היהודיות ביהודה ושומרון אינן בלתי חוקיות.

"כל אלו היו אבני הבניין ליצירת מדיניות שהדגישה בפני מדינות האזור: אפשר לתמוך בישראל מבלי להזיק, או חלילה לגרום לעימותים במזרח התיכון. זאת האסטרטגיה של ממשל טראמפ - לעמוד לצד בנות הברית לנקוט גישה תקיפה כלפי האויבים. אני סבור שזאת הסיבה שאנחנו במצב שבו אנו נמצאים היום".

מי תהיה הבאה להצטרף לרכבת השלום? יש הפתעות בדרך?

"אינני רוצה להקדים שום מדינה, לכל אחת יש את לוח הזמנים והרגישויות שלה, אבל תהינה חברות נוספות בליגה הערבית שיעשו שלום עם ישראל. אין לי ספק בכך", הדגיש השגריר. "אני גם חושב כי עם הזמן, אפילו האויבות הגדולות ביותר של ישראל יבחינו במגמות ויבינו לאן הרוח נושבת. הן יתמודדו עם ברירה די קשה - אם הן רוצות להיות בצד הלא נכון של ההיסטוריה, או להצטרף למעגל השלום. זה אולי ייקח קצת זמן, עבור המדינות היותר 'מאתגרות', אבל אני בטוח שזוהי המגמה לעתיד".

מדוע סעודיה לא מצטרפת כרגע?

"אינני רוצה לשמש דובר עבור סעודיה, אבל אני יכול לומר שהיא הייתה כוח עזר משמעותי מאד להליך הזה, בצורה די ברורה. טיסה מנתב"ג לבחריין אורכת מעט יותר משלוש שעות כיום. בלי הסכמת סעודיה למעבר טיסות בשטחה האווירי - הטיסה הייתה אורכת כשבע שעות. לא הייתי מפחית בחשיבות של זה, מדובר באיתות משמעותי מאוד. דעתי היא שיש לכבד את הממשל בסעודיה, ולתת להם להתקדם בקצב שלהם, ולהתמודד עם המצב לפי ראות עיניהם. אבל כולנו די מרוצים מהסיוע של סעודיה עד כה, ואני מקווה שהוא רק יתרחב מכאן והלאה".

לא הזכרת את נושא מטוסי F-35 כשדיברת על הסכם השלום עם איחוד האמירויות. כלומר, אין לעניין כל קשר להסכם השלום?

"ובכן, לא. אפשר לקרוא את ההסכם שנחתם - אין בו כל אזכור לאמצעי לחימה. נצטרך לבחון את בקשת איחוד האמירויות לרכוש מטוסי F-35 ואמצעי לחימה נוספים - עם או בלי ההסכם. הממשל ידון בעניין עם ישראל ויעבוד במשותף עם בעלות ברית נוספות באזור על מנת להשיג שני יעדים. הראשון: לעזור לחזק את איחוד האמירויות ככל הניתן, מאחר שבעלת ברית חזקה במיצרי הורמוז תהיה בגדר סיוע משמעותי עבור ארה"ב וישראל. זה יהיה ניצחון לכל הצדדים. היעד השני: לעשות זאת באופן שלא יסכן את היתרון האיכותי של צה"ל באזור. כל הדברים הללו יתכנסו לכדי פתרון".

מהו הסטטוס העדכני של החלת הריבונות?

"ממשל טראמפ לא מעוניין שאף קהילה יהודית ביהודה ושומרון תגורש מביתה. אפילו מזכיר המדינה פופמאו הדגיש באופן ברור שהקהילות היהודיות ביו"ש אינן עוברות על החוק הבינלאומי. עכשיו, כצעד קדימה עבדנו כולנו על מה שחשבנו שיהיה הצעד היעיל הבא בתוכנית השלום - הכרה בריבונות ישראלית על לפחות חלק מיישובי יו"ש, אולי כל היישובים אפילו. אנחנו מתקדמים לאורך השביל הזה. נתקלנו במעט רוחות נגד. אחת מהן היא מגיפה עולמית שמגבילה מאוד את היכולת שלנו לפעול בדיפלומטיה".

בפתח הכנס נאם ראש הממשלה בנימין נתניהו, והתייחס לשיתוף הפעולה הכלכלי בין ישראל לאיחוד האמירויות לאור ההסכם: "יש לנו נתיב סחר חדש, זה יביא לאזרחי ישראל מוצרים טובים יותר וגם זולים יותר. השמיים פתוחים מעל סעודיה וירדן, זה שינוי עצום".

נתניהו הוסיף: "בשבועות האחרונים שוחחתי עם ידידי השייח' מוחמד בן זאיד, דיברתי איתו על שיתופי הפעולה שאנחנו מקדמים, גם במאבק נגד  מגפת הקורונה. איחוד האמירויות מתכוונת להביא השקעות ענק לישראל, מדובר במאות מיליוני שקלים אשר יושקעו בכלכלה שלנו. זה חשוב בייחוד בתקופה כזו שאנחנו זקוקים לכסף על מנת להמשיך ולחזק את הכלכלה".

"האמנתי בשלום הזה כל חיי הבוגרים, זו הייתה תקווה שהגשמה. לפני 25 שנים כתבתי בספרי שקיימת אפשרות שאינו כרוך בסיכונים מיותרים מצד ישראל. וכך כתבתי: 'אני מאמין שלא לנצח יטיחו מדינות ערב את ראשם בקיר. תפיסה זו מנוגדת לתפיסה אחרת הרווחת היום הגורסת שישראל תשיג שלום רק אם "תפייס" את הערבים בויתורים מרחיקי לכת שיחלישו אותה ויצמצמו אותה'. אבל לא רק כתבתי ונאמתי, פעלתי בהתמדה ובנחישות כדי להשיג את היעד, מדינות ערב חברו לישראל כתוצאה משני גורמים עיקריים: העמידה האיתנה שלנו מול איראן, וטיפוח העוצמה של ישראל. אני מודה לנשיא טראמפ ולצוותו על תרומתם האדירה להשיג את ההסכמים האלה".

רה"מ חתם את דבריו בכך שאמר: "שלום עושים עם החזק, עם מי שנחוש להילחם כדי להדוף ולהביס את האיסלאם הקיצוני. מעצמות העולם אמרו לנו שהוויתורים יביאו לשלום והוא יביא לביטחון. תוכנית שבה היינו מוותרים על שטחים היה הופך את ישראל לחלשה – והשלום לא היה מחזיק מעמד". 

מאוחר יותר נערך פאנל בהנחיית שליח "ישראל היום" באירופה אלדד בק אשר עסק במעמדה של ישראל בעולם. בפאנל השתתפו שאכינה אלמשייחיס, מגישה סעודית בערוץ הטלוויזיה אל-חורה, אמג'אד טאהא, חוקר ופרשן ערבי-בריטי מבחריין, ד"ר נאג'את אל-סעיד, חוקרת, פרשנית ופובליציסטית מאיחוד האמירויות, פרופ' אייל זיסר, סגן רקטור אוניברסיטת תל-אביב ולשעבר ראש מרכז דיין ללימודי המזה"ת ואפריקה, ועורך "ישראל היום" בועז ביסמוט.

ד״ר נאג'את אל-סעיד אמרה במהלך הפאנל שמדינות המפרץ מאוד שונות במנטליות שלהן לעומת ארצות ערב אחרות: "הם משוחררים מאידיאולוגיות, גם המנהיגים וגם רוב העם. הם נותנים דוגמה לדרך שבה הסכמי השלום ישמשו דוגמה לאחרים. למשל הסכמי השלום שנחתמו בין ישראל לירדן ומצרים היו בעיקר בין ממשלות, הם לא היו בין העמים. אז קראו לזה "שלום", בעיני זה יותר "לא מלחמה". אבל הסכם מהסוג הזה הוא יותר חם, ואני רואה כבר עכשיו את התוצאות של ההסכמים העסקיים בין המדינות".

אמג'אד טאהא אמר כי הוא מקווה שרכבת השלום לא תעצור: "זה משנה את כל המשחק. בגלל טעות ותרמית היסטורית שקומוניסטים, סוציאליסטים וקיצוניים דתיים לקחו בה חלק, נוצר רושם לא מדויק על מדינת ישראל כשהיא הוקמה - מה שהוביל לכך שהיא לא התקבלה באזור הערבי".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו