גן רחבעם
גן רחבעם צילום: רועי חדי

גן משחקים חדש נחנך ביישוב חיננית בשומרון, לזכרו של השר האלוף במיל' רחבעם זאבי (גנדי) הי"ד שנרצח לפני 19 שנים על ידי מחבלים במלון היאט בירושלים.

הגן נחנך על פי כללי משרד הבריאות, במעמד ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן, יו"ר ועד הישוב עציון ברסלב ובנו של גנדי פלמח זאבי, שהגיע לישוב עם יעל רעייתו.

בין המשתתפים הנרגשים היה גם תושב הישוב רותם בן אברהם, שהיה זה שדחף להנצחתו של גנדי בישוב. היתה לו סיבה נוספת להתרגשות: גנדי היה הסנדק שלו בישוב חיננית ב-1988.

פלמח זאבי דיבר בהתרגשות בטקס: "הגן הזה והבתים שלכם והילדים זה בדיוק ההמשך של הענק הזה, שלא עניין אותו איך הוא במשאלי דעת קהל וכמה הוא פופולארי, הוא ראה את האדמה הזו שאתם נאחזים בה.

''אני שואל את עצמי לקראת יום השנה של אבא, מה היה בו שהוא נכנס בלב שלכם, של כולם, כל כך חזק? הרי היו בדור שלו גיבורים שידעו להחזיק את החרב. אני חושב שאבא החזיק ביד השניה את התנ''ך כל החיים ומשם הוא שאב את הכח, אבא הבין כמו בן גוריון שאיפה שהיה ישוב יהודי שם נמתח את הגבול אחר כך בקרבות.

''תארו לכם שבקעת הירדן הייתה בלי הישובים היום", הוסיף פלמח הנרגש. ''זה היה מגיע לשולחן למשא ומתן מידי והיום אי אפשר לגעת בבקעה ואי אפשר לגעת בשומרון''.

פלמח זאבי שיבח גם את ראש מועצת שומרון יוסי דגן שנלחם על הנצחתו של גנדי והיה תלמידו של רחבעם זאבי ויו"ר נוער מולדת: "לוחם יותר עז ונציג יותר נכון ליהודים בשומרון לא יכולתם לבקש מיוסי דגן שלנו שקיבלתם".

רותם בן אברהם שביקש לקרוא את גן השעשועים על שם מי שהיה הסנדק שלו - גנדי, אמר בטקס: "בעיניי אין טבעי יותר ואין ראוי יותר מכך שגנדי יונצח כאן בחיננית, לצערי הלוחם הזה למען ארץ ישראל לא מונצח מספיק ולא מוזכר מספיק, לא כפי שראוי לו".

יו"ר ועד הישוב חיננית עציון ברסלב: "זו זכות לחיננית שיהיה בה גן שעשועים על שמו של מנהיג יהודי גדול כמו רחבעם זאבי, שלחם למען ארץ ישראל ופעל בכל כוחו לחיזוק ההתיישבות ביהודה ושומרון ובכל ארץ ישראל".

יוסי דגן תיאר את הקשר המיוחד לגנדי וסיפר כי השיחה האחרונה שלו עם גנדי הייתה על הביטחון בכבישי צפון השומרון: "19 שנים עברו מאז נרצח מורי ורבי רחבעם זאבי גנדי ע"י מחבלים בני עוולה, 19 שנה והוא כ"כ חסר. הקול הבהיר החד הבלתי מתפשר על ארץ ישראל החכם, ישבתי איתו באינספור דיונים. תמיד הוא היה אומר שהמולדת - כלומר ארץ ישראל, קודמת למולדת - כלומר המפלגה. ארץ ישראל לפני הכל.

''שלוש פעמים הוא סירב לקבל תפקיד שר, משום שלא הסכים לפגוע בארץ ישראל בתמורה לתפקיד שר, אני זכיתי לפעול לידו, זכיתי ליצוק מים על ידיו וללמוד ממנו, גנדי היה מנהיג מסוג אחר. למדתי מגנדי את המאבק על ארץ ישראל השלמה, את החיבור של חילונים ודתיים, גנדי חסר לעם ישראל, הוא חסר לי אישית, אין יום שאני לא מתגעגע אליו. אנחנו הדור הצעיר צריכים לעשות הכל כדי להמשיך את מורשתו.
הוא היה מסור לשומרון, הקול הבהיר והחד בנושא ארץ ישראל כך כך חסר".