למצולמים אין קשר לנאמר
למצולמים אין קשר לנאמרצילום: Nati Shohat/Flash90

ערב הכניסה לסגר השני הסבירו לנו מקבלי ההחלטות שהפעם, בשונה מהסגר הראשון, היציאה ממנו תהיה אך ורק מבוססת על נתוני תחלואה בלבד.

הרעיון שעמד בבסיס ההחלטה הגיוני לגמרי: הפוליטיקה איננה נוגעת לענייני בריאות. להיפך. היא עומדת להם לרועץ. המספרים הם אלה האמורים לקבוע את מצבן של הערים על פי מודל הרמזור, מי אדום ומי ירוק, מי לסגר ומי לחופשי.

זו בדיוק הסיבה שבשעה שכל ערי הארץ שוחררו ביום ראשון השבוע מהסגר המהודק, ארבע ערים חרדיות ושכונות חרדיות בירושלים נותרו כלואות בפנים. המספרים דיברו בעד עצמם ועל בסיסן נקבע גורלן.

ראשי הערים החרדיות צווחו. דוברי המגזר הכבירו במילים אודות נקודות הפתיחה הבעייתיות במסגרת המלחמה לבלימת נגיף הקורונה. הם תיארו במילים קודרות את הילודה הגבוהה, הצפיפות הבלתי אפשרית בדירות המגורים, היעדר מחשבים וסמארטפונים שיעסיקו את הילדים בבתים. זה לא עזר להם. במשרד הבריאות הפנו אותם למספרים וסגרו בעדם את הדלת.

חלפו שתי יממות והערים החרדיות הצליחו לשטח את העקומה ולצאת מהאיזור האדום. זה קרה למרות הקושי המובנה, למרות אירועי ההפרות ההמוניות בנקודות מסוימות בהן. אולם אופס, ראו איזה פלא. פתאום המספרים נזנחו והפוליטיקה שבה להכות במלא העוצמה – לרעת החרדים.

בסיור שערך ראש הממשלה נתניהו בחמ"ל הקורונה בבית החולים רמב"ם בחיפה הוא הבהיר בצורה שאינה משתמעת לשתי פנים כי עם כל הכבוד למספרים ונתוני תחלואה – הפעם הפוליטיקה קובעת.

"בינתיים לא מוציאים אותן מהסגר, זה תלוי בקיום ההנחיות, אני קורא לציבור החרדי קיימו את ההנחיות, אנחנו נאכוף אבל יותר חשוב שתאכפו על עצמכם. זה תלוי בכם, כך נצא מזה", אמר נתניהו בהודעה ששיגרו דובריו לתקשורת.

רק לאחר שננזף על ידי המפלגות החרדיות חזר בו ראש הממשלה והנהיר את דבריו באומרו כי "מי שקובע את המעבר מעיר אדומה לירוקה הוא משרד הבריאות על פי קריטריונים מוגדרים וקבועים". לאחר לילה של סגר מיותר על הערים שהפכו לכתומות הן שוחררו.

זה לא נגמר. ברגע שנפתחו שערי בני ברק שפשפו אזרחי ישראל החילוניים עיניהם בתימהון. איך ייתכן שהחרדים יצאו מהסגר. זה פשוט לא ייתכן. היכן הקומבינה, דרשו לדעת.

דרשו וקיבלו. "החרדים הפסיקו להיבדק", בישרה הכותרת ב'ווינט' שהסבירה כיצד 'הוטו' הנתונים לטובת החרדים. יו"ר מפלגת ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, קפץ על העגלה החבוטה ומינף את השקר בחשבון הטוויטר שלו.

"הממשלה ממשיכה להסתיר מידע ולעבוד על הציבור בעיניים. היום בוועדת הקורונה התברר שחרדים בערים האדומות מסרבים לעבור בדיקות ואין דרך להכריח אותם להיבדק, כך לפתע פתאום רמת התחלואה יורדת. מכאן עולה מסקנה אחת - פתיחת הסגר באותן ערים ללא שיקול דעת, היא טירוף הדעת".

באותה שעה ממש התראיין פרופ' ערן סגל מהמכון ויצמן למדע ל'ווינט' והסביר כי אלו אינם פני הדברים. להיפך, אמר. שיעורי הבדיקות במגזר החרדי עדיין גבוהים לנפש משאר המגזרים.

ציטוט: "יש כאלה שחושבים שנעשו שם פחות בדיקות אז אני רוצה לומר שבשבועות האחרונים, הבדיקות לנפש במגזר החרדי הן גבוהות בצורה משמעותית מהבדיקות לנפש במגזרים אחרים".

האם סגל הצליח לשכנע את הציבור החילוני באמיתות הנתונים שהציג? הצחקתם את בן גוריון. אפילו במשרד הבריאות כבר לא מקשיבים לסגל ומבכים את פתיחתן של הערים החרדיות. הדברים אינם נאמרים בחשאי אלא מוצגים על השולחן אדום על גבי שחור. "אדומות לשעבר", מכנה שר הבריאות אדלשטיין את סטטוס הערים החרדיות הכתומות.

אחר כך מתפלאים היכן נקבר האמון הבסיסי בין הציבור החרדי למקבלי ההחלטות.