החוק למניעת 'אלימות כלכלית': מירב כהן מסבירה

השרה לשיוויון חברתי: חשוב לי להסביר בצורה מסודרת מה בדיוק הצעת החוק הזו אומרת ומדוע היא כל כך חשובה. בלי ספינים ובלי דמגוגיה.

ערוץ 7 , ג' בחשון תשפ"א

ועדת החוקה החלה לדון אתמול (שלישי) בחוק ״אלימות כלכלית״ שמקודם יחד על ידי משרדי הממשלה המוחזקים אצל כחול לבן: המשרד לשוויון חברתי, משרד המשפטים ומשרד הרווחה והשירותים החברתיים וח"כ קרן ברק מהליכוד.

החקיקה תגדיר מה היא אלימות כלכלית במשפחה, תעניק לה מעמד של עוולה אזרחית ותקבע שבית המשפט יוכל להוציא "צו למניעת אלימות כלכלית" ולהשיב לנפגעי האלימות הכלכלית את כספם. הצעת החוק גם תאפשר לנשים לקבל מידע מבנקים ומחברות כרטיסי אשראי שבן זוגן מסתיר מהם.

השרה לשוויון חברתי וגמלאים מירב כהן שקידמה את החוק, אמרה: "המסר שצריך לצאת היום מבית המחוקקים לנשים רבות הוא - תרימו את הראש, אנחנו מאחוריכן. אנחנו רוצות להגן על כל אותן נשים שיום יום חוות אימה וכפיה המתבטאת בטרור כלכלי.

''אם בן זוג חוסם את הגישה של האישה לכרטיס אשראי ומעניק לה קצבה חודשית זה טרור כלכלי. אם בן זוג רושם על האישה חובות ואת המשכורות הוא מכניס לחשבון בנק נפרד זה טרור כלכלי. אם בן זוג מאיים שאם תעזי להיפרד ממנו הוא יקבור אותך תחת חובות זה טרור כלכל. אם בן זוג מונע מהאישה לצאת ולעבוד כדי שהיא תהיה מאה אחוז תלויה בו, זה טרור כלכלי. בדיוק את התופעות הקשות הללו הצעת החוק החשובה הזו באה למגר", הסבירה.

ח''כ בצלאל סמוטריץ' (ימינה) תקף את החוק, ''היתרון הגדול של השמאל הפרוגרסיבי והמטורלל זה שהוא יודע להכניס את הטרלול. הם יודעים לקדם את התפיסות בצורה מאוד מתוחכמת. השרה וגם משרד המשפטים הוציאו את המרצע מהשק. עד היום יש הנחיה במשרד המשפטים שלא לפעול נגד נשים שהגישו תלונות שווא''.

לדבריו, ''אין ספק שיש יחסים לא בריאים בין בני זוג ויש נשים וגברים שפוגעים כלכלית במשפחה אבל אני לא סבור שבית המשפט צריך להתערב. אני רואה שכל מי שתומך בחוק הם אותם אנשים שרוצים לסכסך בין המינים. מטרת החוק היא לפרק את התא המשפחתי''.

ח"כ ד"ר שלמה קרעי מהליכוד אמר כי ''מדובר בחוק מסוכן שיקבר כאן בוועדה בקבורת חמור. המאבק באלימות במשפחה הוא דבר שלא נתון לויכוח. יש להילחם בה מלחמת חורמה ולהעניש באופן קשה ביותר.

''אבל כאן מדובר במשהו אחר לגמרי. אחרי שהמשפטיזציה השתלטה על הדמוקרטיה, ניסנקורן מעוניין להחדיר אותה עמוק לתוך התא המשפחתי ולהפר את האיזון הטבעי והעדין שבבסיס חיי המשפחה. זאב בעור של כבש. מדובר בטרלול משפטי שישגע ויהרוס משפחות, יעמיס את מערכת המשפט ויגרום להפיכת כל מערכת יחסים אוהבת ומשפחתית למערכת יחסים נוקשה ומשפטית''.

לדבריו, ''גם ויכוח על דמי כיס יכול להגיע לבית המשפט. במקום אבא ואמא, שופט ינהל את המשפחה. יחד עם כל חברי ועדת החוקה מהליכוד נתנגד לזה בנחרצות", הודיע קרעי.