הרבנית צוקרמן
הרבנית צוקרמן צילום: עצמי

"הנחת היסוד שלנו היא שאדם פועל מתוך מטרה ורצון במודע ושלא במודע", מסבירה הרבנית צוקרמן וקובעת כי למעשה תובנות רבות הן המכריעות את עולם המעשה של כולנו, ובכלל זה גם את הדרך לזוגיות ואת החסמים הבולמים את הדרך הזו.

לעומת זאת, מוסיפה הרבנית, אם ישתנו מחשבות לכיוון החיובי הרי שהאומץ יגדל והפחדים ייעלמו ואתם תבוא היכולת לשנות דברים בפועל. לא פעם, אומרת הרבנית צוקרמן, אנשים אינם מודעים לכל אותן מחשבות ותובנות שמפעילות אותם.

"אם אני שואלת מישהי מה זו חתונה עבורך והיא אומרת 'איזה פחד' היא לא חשבה שהיא כל כך מפחדת ולא יודעת למה היא מפחדת מחתונה, או שמישהי אחרת עונה לי שחתונה עבורה היא פשוט נס, וגם זה לא טוב כי ניסים לא קורים בכל יום. עבורה חתונה זה לא ישים".

להחליף מחשבות. הרבנית צוקרמן

מחשבות נוספות שמנמיכות את היכולת להתקדם הן ברוח 'אף אחד לא ירצה אותי' וכיוצא באלה. "אני שואלת מישהי את חושבת שכדאי להתחתן איתך, והיא אומרת 'אני לא יודעת', אני שואלת אותה אם היית מתחתנת עם עצמך והיא אומרת שלא. כשיש מחשבות פנימיות כאלה אז לא משנה כמה הצעות טובות יהיו וכמה בחורים טובים היא תפגוש אם היא חושבת כך היא משדרת את זה. הבעיה היא שאנחנו לא מודים למחשבות הללו והעבודה היא קודם כל לזהות את המחשבות הללו".

"לשים את הדברים על השולחן זה פותר הרבה. כשהמחשבות הללו בחושך הן יכולות לנהל אותי. כשהן באור אני יכולה לבחון את המחשבות הללו ולדון האם אני באמת לא ראויה, האם אכן חתונה היא כזו וכזו, האם בנים\בנות הם כאלה וכאלה. כשהדברים מודעים ניתן לטפל בהם בצורה נכונה יותר".

"בדרך כלל הם ישבו על קריטריונים לא מודעים וההצפה למודעות מביאה לבירור מחדש של הדברים ומגיעים למסקנות אחרות כי הרי המסקנות שהגענו אליהם עד כה הן לא הרצויות. כשמתחילים לבחון את הדברים בעזרת ההיגיון והדעת הם פחות מנהלים אותנו. צריך להחליף מחשבות במחשבות טובות על עצמי, על הצד השני, על ההשגחה וכו'".

לקראת השיחה סיפרה הרבנית צוקרמן כי ההתמקדות תהיה ביכולת של אדם לסייע לעצמו על אף המשפט הידוע לפיו אין אסור מתיר עצמו מבית האסורים והצורך במישהו שישקף לנו את הדברים והקושי של אדם לזהות את אופי המשקפיים שדרכן הוא רואה את העולם.

לדבריה של הרבנית צוקרמן הדרך להתגבר על משוכות בעתיד מתחילה בבית הולדתו, "כשאדם לומד לכבד את ההורים שלו נוצר אצלו תהליך של שחרור מתובנות לא נכונות ביחס לעצמו וביחס לעולם". דוגמא לכך היא מציגה במצב בו בחורה שגלה בבית בו אביה כעסן והרתיעה שלה מהמידה הזו שבאביה יכולה לגרום לה להירתע מבן זוג שיש בו מידה מסוימת של כעסנות. לעומת זאת, אם היא תדע לכבד את אביה ולקבל את אופיו יהיו בה הכוחות לעמוד ולהכיל מידה כזו בפרופורציות הנכונות.


לדבריה במידה ויש חוסר כבוד לאב כעסן עלולה הבחורה ללכת להקצנה השנייה ולחפש בן זוג שהוא היפך הגמור, אבל אז היא מוצאת את עצמה עם בן זוג חסר עמוד שדרה שהיא לא יכולה להכיל, ולכך, אומרת הרבנית צוקרמן, עוד דוגמאות רבות.

"המקום העמוק ביותר והמדויק ביותר שבא לתקן אותי הוא ההורים שהקב"ה הביא לי בהשגחה מדויקת. לא סתם זהו המקום הכי קשה, כי הוא שנוגע בשורש הדברים. צריך גם לברר מהו כיבוד הורים אמתי. לפעמים נחמד ביחד, אבל אין כבוד, אין יחס של מלמטה למעלה. זה דורש עבודה ברמה אחרת. לא לחינם ההבטחה היא 'למן ייטב לך'. זה לא רק פסוק נחמד אלא הבטחה דאוריתא. לא סתם מבשר הגאולה הוא המשיב לב אבות על בנים ולב בנים על אבותם".

אמש, העבירה הרבנית אהובה צוקרמן את השיעור שלה בנושא איתור פרדיגמות ושחרורן - במסגרת פרויקט 252. להצטרפות לפרויקט לחצו כאן.

הרבנית אהובה צוקרמן, יועצת חינוכית אישית וזוגית ומנבחרת המרצים של מיזם 252, מספרת על סדרת ההרצאות שהחלה להעביר במסגרת תכנית החורף של המיזם תחת הכותרת 'הכ(ק)ול בראש'.