שאול דה מלאך
שאול דה מלאךצילום: תנועת הנוער עזרא

תנועות הנוער של הציונות הדתית חלוקות בדבר קיומו או ביטולו של חודש הארגון. בעוד בתנועת בני עקיבא הוחלט לקיים את שבת הארגון ואת חודש הארגון. בתנועת עזרא, לעומת זאת, הוחלט לבטל את החודש. מזכ"ל הארגון, שאול דה-מלאך, מסביר את ההחלטה:

"לפני כשנה כשחשבנו על נושא חודש הארגון בחרנו את נושא השינוי, איך מתמודדים עם שינוי ואיך העם היהודי מסייע לעולם להתמודד עם שינוי", מספר דה-מלאך ומוסיף: "כתבנו ספר על כך, והרגשנו שלהשאיר את הדברים ברמת הספר ולא מעבר לכך זה יהיה בגדר נאה דורש ולא נאה מקיים, ובעידן שכל אחד מאשים את האחר בחוסר אחריות הרגשנו שהאחריות שלנו כלפי התנועה שלנו אומרת שלקיים חודש ארגון בטוח בתקופה הזו זה לא יהיה נכון".

"למונח 'בטוח' יש שני מובנים, בטוח במובן הוודאות של קיומו ואיך הוא ייראה, וגם בטוח ברמת שמירת הנהלים וביצוע החודש באופן שישמור על הבריאות של כולנו וכשאני לא יכול לעשות את שני אלה האחריות שלנו וגם הבחירה שלנו להראות איך מתמודדים עם שינוי, אומרים שבמקום חודש ארגון נקיים את חודש השינוי, חודש שבו אנחנו עוסקים באיך מתמודדים עם שינוי".

דה-מלאך מבהיר כי במהלך החוודש כל מה שניתן לבצע תוך עמידה בדרישות ובנהלים אכן יבוצע, וכך יועברו תכנים באופן וירטואליים, אבל צביעת קירות והעלאת הופעות, "גם אם יהיה אפשר לעשות את זה, בטיחותית קשה להאמין שנוכל לעשות זאת בצורה טובה".

עם זאת הוא מבהיר כי בהמשך השנה יתכן וניתן יהיה לקיים את החודש, כך שלא מדובר בביטול אלא בדחייה. באשר לתאריך "זה יצריך מאיתנו לאמץ את שריר השינוי", הוא אומר ומזכיר כי הדברים תלויים ביכולת לקיים את החודש באופן בטוח.

"אנחנו יוצאים עם תכנית שנקראת 'חורף בטוח'. אנחנו רוצים לומר להורים ולחניכים והמדריכים את מה שהמערכות האחרות לא אומרות בצורה מספיק ברורה, שהקורונה כאן כדי להישאר ובחצי השנה הקרובה הדברים לא ייראו כפי שתכננו, ובמקום לשלוף מהשרוול ולאלתר דברים לא מתוכננים אנחנו מוציאים תכנית עד פסח. החורף הולך להיות בטוח בתנועה עם התאומות הנדרשות והויתורים נדרשים. עד אז נקיים את השיקולים השונים ואם דברים יתאפשרו נוכל לחזור בלשגרה בתוך זמן קצר. מצב שבו אנחנו חושבים שהעולם הקודם עדיין קיים ומאלתרים זה לא בריא".

האם לא ניתן היה לקבל החלטה מתואמת של כלל תנועות הנוער? "היה ניסיון לקיים מחשבה משותפת. הייתה גם בפניה של החמ"ד ומנהלי מוסדות החינוך לדבר כזה. ביקשו לדחות את חודש הארגון לקיץ ואמרנו שאנחנו מוכנים להרים את הכפפה. אני קורא מכאן לכל מי שמוכן לקחת את האתגר הזה להצטרף".

לשאלה אם מדובר בבידול של כל תנועה את עצמה ובשל כך קשה להגיע להתאמה והסכמה גם בשאלה זו, הוא משיב: "אני לא רוצה לדבר בשם אחרים. אני מאמין שבשאר התנועות מתקבלות החלטות מתוך אותה מחשבה. אנחנו משתדלים לעשות את מה שהכי נכון לחניכים שלנו ולתנועה. האחריות שלנו היא כלפי החניכים שלנו, ובמובן הזה יכולים להיות שינויים בין תנועות והיכולות של כל תנועה להתמודד".

דה-מלאך מספר על הבנה מוחלטת וגיבוי מוחלט שמתקבל מהחניכים והמדריכים. "הגרעין החדש שנכנס עכשיו להדרכה הם תלמידי כיתות י' שלא נמצאים כבר חצי שנה במסגרות ולא עברו סמינר בקיץ כמו שהיו לגרעינים הקודמים, אלא רק סמינר מקוון. הם אלה שאמורים להפעיל את חודש הארגון הזה והם אומרים שכל השנים הם חלמו לעמוד מול החניכים ברגעי השיא של חודש הארגון. אל תיקחו את התקווה שבהמשך השנה זה יקרה וזו גם התקווה שלנו שבעזרת ה' נוכל לעמוד בכך מהר ככל הניתן".