ח"כ אריאל קלנר
ח"כ אריאל קלנר צילום: חזקי ברוך

חבר הכנסת אריאל קלנר (הליכוד) מסביר בראיון לערוץ 7 את התנגדותו החריפה לחוק אותו מקדמת חברת מפלגתו, ח"כ קרן ברק, להגדרת אלימות כלכלית כאלימות לכל דבר בתוך המשפחה.

"זו הכנסת משפטיזציה לתוך המשפחה. המשפטיזציה כבר אכלה כל חלקה טובה בחברה הישראלית, בביטחון בהגירה במדיניות הפנים ועכשיו רוצים להכניס את אותה מערכת משפטית לחיי המשפחה פנימה. זה דבר שאסור שיקרה ולא אתן לו יד. לא אתן לדבר הזה לעבור".

האם המשפטיזציה לא נמצאת ממילא בתוך המשפחתיות בעצם קיומם של בתי דין לענייני משפחה וניהול סכסוכים משפחתיים בבתי משפט? חבר הכנסת קלנר מדייק את דבריו ומבהיר: "הכול משפטי כשבאים לפרק את המשפחה, אבל לא כשהמשפחה מתנהלת. אחדד את שלוש הבעיות המרכזיות של הצעת החוק הזו: אם מדברים בהתעמרות בנשים, תופעה שכולנו נגדה, כתוב כבר היום שרשאי בית המשפט לתת צו הגנה אם יש התעללות נפשית מתמשכת או באופן שלא מאפשר ניהול תקין של חיי בן משפחתו.

''זה כבר קיים היום. לא צריך להמציא משהו חדש, אלא שהחידוש של ההצעה ומה שנורא בה הוא שהיא באה לקבוע שהקביעה תהיה סובייקטיבית, על פי תחושה של הטלת אימה. כלומר שופט יוכל לפסוק על פי תחושה. לך תתווכח עם תחושות. על פי זה ניתן יהיה לתבוע נזיקין וגם את הילדים מכניסים לתוך החוק הזה. גם הם יוכלו לתבוע על פי תחושות וכך גם הסבא והסבתא".

"לוקחים את המשפטיזציה הזו לתוך הקרביים של המשפחה, שהיא אבן היסוד של החברה היהודית ושל כלל הציביליזציה", אומר קלנר, "הכול אמורפי ונתון לשרירות ליבו והשקפת עולמו של השופט. שבענו מהמדיניות המשפטית בישראל. אני לא רוצה שפרוגרסיבים עם השקפות שמאל נאורות לכאורה יבואו ויחנכו אותנו, ייכנסו לתוך חיי המשפחה בישראל. לא אני ולא חבריי ניתן לזה לעבור".

מוסיף חבר הכנסת קלנר וקובע כי יש להפנים ש"לא הכול שפיט. בני זוג עושים פשרות כלכליות, פעם הוא מוותר ופעם היא. בהצעת החוק הזו כל אחד יכול לתבוע על הטלת אימה".

ח"כ אריאל קלנר נגד חוק "אלימות כלכלית" ערוץ כנסת

אם כן איך קרה שהצעת החוק הזו התקבלה בראשית דרכה בחיבוק קונצנזוסיאלי בכנסת מכל סיעות הבית? "כנראה שנרדמו בשמירה. כולנו עסוקים ועובדים קשה מאוד על הרבה דברים בתחומים שונים. חברי הכנסת לא שמו לב וברוך ה' שהתעוררנו. האירו את עינינו אנשים ואני רואה שאפשר לבלום את הדבר הזה. לא ניתן לזה לעבור".

האם העובדה שההצעה מגיעה מכיוונה של חברת מפלגתו, חברת הכנסת קרן ברק, אינה בולמת את מהלכיו של קלנר נגדה? קלנר מודה שלו הייתה ההצעה מגיעה מחברת סיעה אחרת הדברים היו נוחים יותר, אך לדבריו גם כאשר היא מגיעה מחברת מפלגתה הוא מתכוון להיאבק בה בכל דרך. "מדובר בויכוח ענייני ובוודאי שהיה נוח יותר אם זה היה מגיע מחברת סיעה אחרת. אנחנו חלוקים ובאתי לייצג עקרונות וערכים ויש לי השקפת עולם סדורה שאני לא מתכוון לוותר עליה בגלל יחסים חברות סיעתיים כאלה ואחרים".

באשר לאפשרות לפיה תוטל משמעת סיעתית שתחייב לתמוך בהצעה זו של חברת הכנסת ברק, הוא קובע: "שום הנחיה לא תעזור. לא אתן לדבר הזה לעבור באתי לשרת את עם ישראל ולא אף אחד מלמעלה או מלמטה".

החוק למניעת 'אלימות כלכלית': השרה מירב כהן מסבירה