הכנסת אישרה ועדת חקירה לצוללות, יו"ר הכנסת ביטל את ההצבעה ערוץ כנסת

מליאת הכנסת אישרה בצהריים (רביעי) את ההצעה של ח"כ תמר זנדברג ממרצ להקים ועדת חקירה לפרשת הצוללות.

ההצעה עברה ברוב של 25 תומכים מול 23 מתנגדים, אלא שאז יו"ר הכנסת יריב לוין קבע כי ההצבעה לא הייתה חוקית ועבר להצבעה שמית.

חברי הכנסת מהאופוזיציה זעמו על ביטול ההצבעה נטשו את אולם המליאה.

יו"ר הכנסת לוין עלה לנהל את הישיבה והסביר: "היות שאני הייתי כאן באולם, אני לא צריך ללמוד מכלי שני על מה שקרה פה. אפילו אני עצמי הגם שישבתי במקומי לא הצבעתי משתי סיבות. האחת כי התבקשה הצבעה שמית והשנייה כי ההודעה שלוחצים ומצביעים לא נאמרה או שנאמרה בקול ענות חלושה ולא נשמעה.

''לפיכך חברי הכנסת, אנחנו לא עוסקים פה במחטפים ובתרגילים, והייתה בקשה ברורה שנשמעה מבעוד מועד לקיים הצבעה שמית, כפי שביקש יושב-ראש הקואליציה, אני מבטל את התוצאות שהיו ומכריז על הצבעה שמית", הודיע.

יו"ר הכנסת לוין מגיב לסערה במליאה

יו״ר מרצ ח״כ ניצן הורוביץ הגיב ״ביזיון בכנסת. רוב לאופוזיציה להצעת ⁦תמר זנדברג להקמת ועדת חקירה פרלמנטרית לפרשת הצוללות. עכשיו היו״ר לוין עושה מעשה שלא יעשה ומבטל את ההצבעה. ואחרי שהגיעו חכים מהקואליציה הוא מקיים הצבעה חוזרת. בושה וחרפה. לא היה דבר כזה בכנסת''.

שידור חי מהכנסת

יוזמת ההצעה, ח״כ תמר זנדברג, אמרה כי ״מליאת הכנסת קבעה באופן מפורש לפתוח בועדת חקירה על פרשת הצוללות. החלטת היו״ר לבטל את התוצאות הן כתם על הדמוקרטיה. אם צריך נעתור לבג''ץ״.

יו"ר הקואליציה ח''כ מיקי זוהר הסביר מדוע הוחלט לבטל את ההצבעה ולערוך הצבעה שמית: ''מה שקרה פה הוא פשוט, ותבדקו במצלמות והאמת תצא לאור. ישבתי כאן עם חבריי בליכוד ולא הצבענו כי ביקשנו הצבעה שמית. יו''ר הישיבה הפעיל את כפתור ההצבעה למרות שביקשנו הצבעה שמית. בחרתם לא להשתתף בהצבעה וזו בעיה שלכם. יו"ר הישיבה פעל בשוגג''.

בהצבעה השמית, 44 חברי כנסת התנגדו ואפס תמכו. נפלה ההצעה להקים ועדה חקירה לבחינת פרשת הצוללות.

התנועה לאיכות השלטון מתכוונת לעתור לבג"צ בדרישה לאשר את תוצאות ההצבעה הראשונית בכנסת להקמת ועדת חקירה. עו"ד תומר נאור, ראש האגף המשפטי בתנועה: ''פעם נוספת שיו"ר הכנסת שאמור להיות הגורם הממלכתי, המאוזן וההגון פועל כשליח של הממשלה ומעקר ומבטל את הרשות המחוקקת במדינת ישראל עליה הוא מחויב להגן''.