איזו השראה מקבלים עשירי ישראל מהגמרא?

בכנס "ממשבר לצמיחה" סיפר אלי אלעזרא את סיפורו האישי - כיצד הגיע משכונת מצוקה לאחד מ-500 מעשירי ישראל.

תוכן שיווקי , ז' בחשון תשפ"א

כדור פורח
כדור פורח
pixabay

בכנס "ממשבר לצמיחה", שהתקיים ביום שישי האחרון, סיפר אלי אלעזרא את סיפורו האישי - כיצד הגיע משכונת מצוקה לאחד מ500 מעשירי ישראל.

לסיום הוא נשאל על ידי מנחה הכנס, גיל אורלי, אלו טיפים כלכליים הוא היה נותן בתקופה הנוכחית.

אלי אלעזרא הפתיע כשסיפר "ההשראה שלי לפתרונות וההיערכות לקוחה ממסורת ישראל, יש לי כמה מוטיבים שאימצתי אותם אל ליבה של האסטרטגיה שלי".

"עיקרון אחד הוא הנושא של פיזור סיכונים. במסכת בבא בתרא כתוב שלעולם יהיו נכסיו של אדם משולשים – שליש בתבואה, שליש בזיתים ושליש בגפנים. כלומר, גם בתקופה שבה הביזנס היחיד היה חקלאות אמרו שנכון לפזר את ההשקעה".

מכאן ממשיך אלי לעיקרון נוסף: "העיקרון השני הוא גמישויות וכריות ביטחון, לא ללכת עד הסוף ולהתמנף עד הסוף. מה שמאפיין את נפילת הטייקונים הוא שהם מינפו את עצמם לדעת ולא שמו לכך סטופ. הדבר הזה מתקשר למה שאמרו חז"ל "לעולם יהא אדם רך כקנה ולא קשה כארז". מי שקשה כארז בא רוח מערבית מן הים ושוברתו, אך אם אתה רך כקנה הרוח מטלטלת אותך, אבל לא שוברת.

עיקרון נוסף הוא להיות קרוב לנכסים שלי, אני יזם כחול לבן. גם כאן ההשראה היא מברכת המזון, האורח מברך את המארח 'ויהיו נכסיו מוצלחים וקרובים לעיר'. אני צריך להיות קרוב כך שאם יש בעיה אני כאן כדי להתמודד ולפתור אותה".

אלי מסיים את דבריו בעצה אחרונה שנותנת פרספקטיבה רחבה לכל מצב של קושי: "לזכור שלאורך השנים יש תקופות של גאות ושפל, גם בחיים וגם בעסקים, והמערכות מתנהגות הפוך בתגובות קיצון כאלו. המערכות מתנהגות אמוציונלית ולא רציונלית.

בתקופות גאות הבנקים מאיצים בך לקחת אשראי ושם נזרעים הזרעים לכישלונות הבאים, ובתקופות שפל להיפך, ואני אומר למה? הרי דווקא אז הלקוחות צריכים אותך, ודווקא בתקופות אלו יש את ההזדמנויות ונזרעים הזרעים להצלחות הבאות. כמו ששמעון פרס אמר שפסיסמט רואה בכל ההזדמנות את הקושי, ואופטימיסט רואה בכל קושי את ההזדמנות".

בכנס בו השתתף אלי אלעזרא השתתפו גם איילת שקד, שסיפרה על ההתמודדות האישית שלה לאחר כישלון ימינה בבחירות לכנסת ה21 וחלקה עם הצופים טיפים להתמודדות עם משברים.

עוד השתתפו אבנר סטפק, הבעלים של בית ההשקעות מיטב ד"ש שהעניק עצות חשובות להתמודדות במצב הנוכחי, וגיל אורלי – מבכירי היועצים הכלכליים בישראל, שסיפר גם הוא את סיפורו האישי, וכיצד הוא בנה את עצמו לאחר משבר כלכלי שחווה.

ניתן לשמוע את הקלטת הכנס כאן, וגם לקבל מתנה – מיני קורס על יציאה מהמשבר הנוכחי לצמיחה כלכלית.