בחינות לרבנות בקורונה: כך זה נראה

למרות החשש מביטולם, מבחני ההסמכה לרבנות מתקיימים בהתאם להנחיות: עם מסיכה במשך כל המבחן, כניסות נפרדות ובדיקות חום.

יהונתן גוטליב - ערוץ 7 , ג' בחשון תשפ"א

בחינות לרבנות בקורונה: כך זה נראה-ערוץ 7
נבחני ההסמכה לרבנות
צילום: דוברות הרבנות הראשית לישראל

מבחני הסמכה לרבנות נפתחו היום (רביעי) בירושלים, והתקיימו לאחר היערכות רבה של הרבנות הראשית על מנת להצליח לקיים את המבחנים תוך עמידה בהנחיות משרד הבריאות.

היום התקיים מבחן ההסמכה לרבנות בהלכות נידה, מחר יתקיים המבחן בהלכות שבת ובשבוע הבאים ימשיכו המבחנים. המבחנים בהלכות שבת ונידה פוצלו למספר ימים שונים על מנת לעמוד בהנחיות הקורונה.

כזכור, עם פרוץ הגל השני של הקורונה והשפעותיו הנרחבות על המשק, עלה החשש כי מבחני הרבנות הראשית לא יוכלו להתקיים במתכונתם, דבר שהיה גורם לפגיעה בציבור בני התורה שלומדים למבחנים אלה במשך שנים.

לבקשת הראשון לציון הרב יצחק יוסף, ובמאמצם של השר לשירותי דת יעקב אביטן ומנכ"ל משרדו עודד פלוס, יחד עם מנהל מחלקת הבחינות ברבנות הראשית הרב רפאל מזרחי, נמצא המתווה המאפשר את קיום בחינות הרבנות הראשית בהתאם לדרישות משרד הבריאות.

לנוכח המצב הבחינות מתקיימות כך שכמות המשתתפים בכל יום בחינות מוגבלת ל-300 משתתפים ובהתאם לכך הוארכו ימי הבחינה.

בחינות לרבנות הראשית היום
צילום: דוברות הרבנות הראשית

כלל הנבחנים נדרשים למלא הצהרת בריאות ולבצע בדיקת חום בטרם יציאתם מהבית, נוסף לכך עליהם לעמוד בתקנים מחמירים מבחינה בריאותית על מנת לשמור על תקנות הבריאות.

בכניסה למתחם הבחינות, הוקמו מספר עמדות רישום על מנת למנוע התקהלות מיותרת בכניסה למתחם, לאחר מכן הנבחנים נכנסים למתחם דרך "שרוול" סטרילי אליו ניתן להיכנס תוך שהנבחן חובש מסיכה ורק לאחר שנבדק שוב.

הנבחנים נדרשים להישאר עם מסיכה במשך כל המבחן וכאמור, במהלך הבחינות הנבחנים מחולקים לכיתות ובקפסולות נפרדות בהתאם להנחיות משרד הבריאות.

הבחינות עצמן מתפרסות על פני מספר ימים נוספים וכן במוקדי בחינה שונים כאשר הן מתקיימות ב'בית הארחה בית וגן' ובבניין ישיבת 'נתיב מאיר'.

בגל הראשון של הקורונה בוטלו מבחני הרבנות של חודש ניסן עקב ההגבלות. לאור החשיבות הגדולה של קיום הבחינות ובהתאם להנחיית הרב הראשי פעלו ברבנות הראשית לישראל אל מול גורמי המקצוע, על מנת להתוות מתווה שיאפשר את קיום בחינות הרבנות. המועד הנוכחי הוא המועד השני בו מתקיימים בהצלחה מבחני הרבנות על פי המתווה של גורמי הבריאות ותוך עמידה בכל התקנות וההגבלות.

מנהל מחלקת הבחינות ברבנות הראשית, הרב רפאל מזרחי, אמר: "בהוראת מרן הרב הראשי הראש"ל הגר"י יוסף הצלחנו לקיים את מבחני הרבנות גם בתקופה מאתגרת זו לטובת בני התורה העמלים אשר מתכוננים במשך שנים לבחינות".

מנכ"ל המשרד לשירותי דת והרבנות הראשית לישראל, עו"ד עודד פלוס, אמר: "מתוך חשיבות רבה לשמירת רציפות הבחינות עבור הנבחנים הרבים שעמלו ולמדו לבחינות, הבחינות מתקיימות בהתאם לדרישות ולהנחיות תוך עמידה על הכללים ושמירת בריאותם של הנבחנים".