הוכרזו הזוכים בפרס "הראשון לציון" - לזכר הרב עובדיה יוסף זצ"ל

ביוזמת ראש העיר ירושלים משה לאון, הוכרזו הזוכים בפרסי "הראשון לציון" ליצירה תורנית ברוח מורשתו ההלכתית של הרב יוסף.

ערוץ 7 , ג' בחשון תשפ"א

משה ליאון
משה ליאון
צילום: יעקב כהן

הוכרזו הזוכים בפרסי ''הראשון לציון'' לכתיבה ויצירה הלכתית ברוח מורשתו ההלכתית של הרב עובדיה יוסף זצ''ל.

בטקס ההכרזה השתתפו יו"ר מועצת החכמים של ש"ס הרב שלום כהן, הראשון לציון הרב יצחק יוסף, שר הפנים אריה דרעי, ראש עיריית ירושלים משה ליאון, ומ"מ ראש עיריית ירושלים צביקה כהן.

בשלושת הפרסים הראשונים זכו הרב עמיאל ארבה, הרב נריה גפרי והרב יעקב ישראל לסרי. בנוסף להם, שמונה אברכים ובני ישיבות שעמלו בתורת הרב עובדיה זכו בפרסי משנה.

הזוכים הנרגשים הודו לכלל העוסקים במלאכה, על הזכות הגדולה שניתנה להם לפרסם בכתובים את דברי תורתו של הרב יוסף, ועל היוזמה לכבד את לומדי התורה בפרס לעידוד העיון והעמקה בתורת מרן. את האירוע הנעימו לכבודה של תורה, בעל המנגן הרב שלמה כהן והזמר משה דוויק.

מיזם 'פרסי הראשון לציון' יצא לדרך ביוזמת ראש העיר משה ליאון וסגן ומ"מ ראש העיר צביקה כהן, שביקשו להקים פרויקט לעידוד הלימוד והעמקה וכתיבת חידושי תורה, במשנתו של הרב עובדיה יוסף זצ''ל.

מטרת הפרויקט היא לעודד תלמידי חכמים ותלמידי ישיבות, לכתוב את חידושי התורה שלהם שעלו להם מתוך עיון בפסקי הלכותיו ובמשנתו של מרן. יוזמי הפרויקט מציינים, כי מרן בחייו היה מרבה לדבר ולשבח את לומדי התורה המעלים את דברי תורתם על הכתב, ואמר שיש בזה מעלה גדולה גם לכותב בעצמו שהדברים מתבררים ונזכרים על ידי הכתיבה וגם זוכה על ידי זה להפצת התורה ומקיים בזה גם את החלק של ללמוד תורה וגם את החלק של לימדו לאחרים.

הרב שלום כהן סיפר: "מרן היה האבא של כולנו ומורה דרכינו. אנחנו מתפללים שהוא יעמוד ויבקש בשמים להפסיק את המגיפה מעל עם ישראל".

הראשון לציון הרב יצחק יוסף אמר ''אם מרן היה חי והיה רואה את המאמרים שכתבו האברכים היה שמח מאוד והכל מבוסס על דברי תורתו". הראשון לציון סיפ כי "עוד לפני חמישים שנה היה מעודד את האברכים לכתוב וכבר בגיל צעיר הגיה לי מאמרים שכתבתי והיה אכפת לו שאנו, בניו, נכתוב את חידושי התורה".

ראש עיריית ירושלים מר משה ליאון: "שבועות ספורים לפני הסתלקותו לגנזי מרומים, עם כניסתי לעשייה הפוליטית בירושלים, הייתה לי הזכות המיוחדת לקבל את ברכת הדרך של מרן. מרן אמר לי אז, משפט שלא אשכח כל חיי: "ירושלים" הוא אמר לי "זה לא האבנים שלה, זה לא פוליטיקה, זה לא תקציבים - ירושלים זה נשמה". את המשפט הזה לקחתי עמי לכל אורך דרכי הציבורית בירושלים, וזה גם מה שהנחה אותי בהחלטה להוביל את מיזם 'פרס הראשון לציון' - פרס שכולו נשמה.

''הקשר בין מרן לירושלים היה קשר איתן שנמשך לאורך כל חייו. אני רוצה להודות באופן מיוחד, לבנו ממשיך דרכו הראשון לציון הגאון רבי יצחק יוסף שליט"א, שעמד בראש ועדת הפרס. אני מברך אתכם, תלמידי החכמים שבירושלים, שנזכה להמשיך וללמוד את תורתו הרחבה מִנִּי ים, ללמוד וללמד, לכתוב ולחדש, ולהמשיך ולהחזיר עטרה ליושנה'', הוסיף ליאון.

סגן ומ"מ ראש עיריית ירושלים צביקה כהן: ''זכינו שמאות בני תורה עמלי תורה, עמלו וייגעו בתורתו של מרן והעלו חידושים נפלאים. אני מברך את ראש העיר ידידי משה ליאון, על התמיכה החשובה בפרויקט ויהי רצון שיהפוך למסורת עבור העיר ירושלים, שמכבדת בפרסים את לומדי התורה ממשיכי השלשלת של תורת מרן''.