מדינה בשלטון בג"ץ

שופטי בית המשפט העליון דחו שוב את הדיון בחוק הלאום, הפעם לתאריך פוליטי סוער. דעה

מתן פלג , ד' בחשון תשפ"א

מדינה בשלטון בג"ץ-ערוץ 7
מתן פלג
צילום: אור אלכסנברג

חוק הלאום שנחקק לפני כשנה וחצי עורר סערה גדולה, שכן הוא עיגן בפעם הראשונה את זכויותיו של העם היהודי בארץ ישראל. לאחר שהחוק עבר, פוליטיקאים קטנים שמעדיפים כותרות גדולות על פני אחריות לאומית השתמשו בחוק לניגוח הממשלה, על ידי שיסוי בני המיעוטים שמשרתים בצה"ל בה, ובעצם בציבור הענק שבחר בה.

המצחיק הוא שבלי קשר לשיסוי המכוון והתועלתני באלו שאכן זכאים ליותר הוקרה והערכה, הם בחרו לגנות את הממשלה הראשונה שחצתה את קו המיליארדים בסיוע לבני מיעוטים באופן כללי, גם בלי קשר למידת תמיכתם במדינה.

את הסדק בחומה יצרו חברי כנסת חלשים וחסרי אחריות, אבל הראשונים לזהות אותו היו כמובן ארגוני שמאל קיצוני, שכל מומחיותם בזיהוי סדקים לשם הרחבתם. כשהם מיהרו לעתור בשמם של "המוחלשים והנעלבים" כביכול, באו שופטי העליון וכמובן הודיעו שישמחו לפתוח את השערים.

למרות שמדובר בחוק יסוד, למרות ציטוטים של שופטים לאורך שנים, אשר נסמכו על כך שחוקי היסוד כחוקה גוברים על חוקים אחרים, כעת הם יחליטו מה חוקתי ומה לא. ציר עוקף דמוקרטיה במלוא מובן המילה, והרי המדינה - בשלטון בג"ץ. ממש כמו באיראן, מועצת חכמים נאורה בעיני עצמה תחליט בשביל כולם.

זו בדיוק הבעיה. 13 חוקי יסוד בישראל עוסקים בזכויות אזרח ואדם, חוק אחד מולם בלבד עוסק באופייה הלאומי של ישראל. אך גם זה לצנינים בעיני העליונים. כי כשהם קבעו שהכול שפיט, הם בעצם התכוונו שהכול יהיה פוליטי, רק לטובתם. כל תפיסה אחרת תנוטרל. הנה עכשיו הראיה המובהקת לכך.

כך בשקט ובהיחבא ומבלי שיפורסם דבר, בחרו שופטי העליון לדחות שוב את הדיון על חוק הלאום מנובמבר הקרוב לחודש לאחר מכן, כשתאריך היעד החדש הוא 22 בדצמבר - יום לפני התאריך האחרון שבו הכנסת צריכה לאשר את תקציב 2020.

כלומר, השופטים בחרו במודע להצמיד את הדיון האקוטי הזה לתאריך ההליכה האפשרית לבחירות. כך בזמן שהמדינה תסער, מי ישים לב שבינתיים שופטי ישראל דנים מתחת לרדאר בעתידה היהודי של המדינה מיסודה. דיון שעצם קיומו מהווה תקדים מסוכן, שכן מעתה גם על חקיקת חוקי יסוד תיכפה בחינה מחדש של הנאורים הלא נבחרים, אשר ניצבים מעל המחוקק והמבצע הנבחר. מדובר בדריסה כל כך בריונית של יסודות הדמוקרטיה ועיקרון הפרדת הרשויות, שקשה להפריז במילים כדי לתאר את חומרתה.

מפחיד להבין כמה נושאים הולאמו על ידי אותה קליקה אליטיסטית סגורה, אשר מתנהגת ככת השואבת את השראתה מתרבות יוון ורומא, בלי שפקחנו את עינינו בזמן. מדיניות המלחמה בטרור עוברת בבג"ץ, מדיניות ההגירה, זהותה היהודית של המדינה, אופייה וצביונה. כלום לא נשאר להחלטת נבחר הציבור - נבחר העם. הכול עובר בבג"ץ, מובא לשם על ידי ארגונים במימון אירופי זר.

בג"ץ הפך עצמו לשליט בלעדי לכל מה שמתרחש במדינת ישראל. ברצונו יעלה וברצונו יוריד. אל לנו להתבלבל, מדובר בהפיכה שקטה אשר נוגסת אט אט בכל רובדי הדמוקרטיה הישראלית. כדי לפתור בעיה זו, על העם לעשות שני דברים. אחד בטווח הקצר, שני יתרחש בהדרגה.

הראשון הוא להתכונן מראש להרמת זעקה אדירה, מחאה ציבורית בקנה מידה לא רגיל נגד חוצפתם של שופטי בג"ץ לפגוע בחוק יסוד הלאום. המהלך השני הוא להודיע בכל מקום ובכל זמן לכל נבחר ציבור ולכל אזרח השואף להיבחר - מי שלא יפעל לבלימת מערכת המשפט ולהפסקת שלטון בג"ץ, אינו ראוי. בכך יסתיים תפקידו כנבחר ציבור.

הכותב הוא יו"ר תנועת 'אם תרצו'