ראש מועצת שומרון: "הפעם היה נס, לא נחכה לנס הבא"

ביתם של שלום והודיה מחוות גלעד נשרף בגלל בעיית מתח הנובעת מאי חיבור חוות גלעד לרשת החשמל. "כשהסתובבתי, לא נשאר כבר מה להציל"

רעות הדר , ג' בחשון תשפ"א

ראש מועצת שומרון: "הפעם היה נס, לא נחכה לנס הבא"-ערוץ 7
יוסי דגן עם בני הזוג שביתם נשרף בחוות גלעד
צילום: רועי חדי

שלום דוד והודיה מן וארבעת ילדיהם איבדו את ביתם ברגע. הדליקה פרצה בשל קצר חיצוני שנבע מחיבור חוות גלעד לרשת החשמל של חברת החשמל, חרף הבטחות חוזרות ונשנות בנושא.

"אתמול", סיפר שלום דוד, "קילחתי את הבן הקטן שלי. לפתע שמעתי את אשתי צועקת מהסלון. רצתי החוצה וראיתי את ארון החשמל עולה באש".

"מיד הוצאתי את הילדים מהבית, רצתי לנתק את החשמל מבחוץ ולהרחיק את בלוני הגז. כשהסתובבתי לחזור ולכבות את האש לא נשאר מה להציל. הבית נשרף כליל".

ברגע שפרצה האש היו בתוך הבית חוץ משלום דוד ורעייתו גם שניים מילדיהם - שקד בת ה 7 ואפיק בן השנה. הילדים הבוגרים יותר בני 10 ו-13 היו מחוץ לבית.

שלום דוד סיפר על תגובת הילדים לאירוע. "הילדים שהיו בבית עדיין המומים. שקד בת ה-7 לא מפסיקה להגיד: "אבל איך אני אשן בלי הבובה שלי, בלי הכרית שלי, אני לא אוכל להרדם".

השריפה התרחשה בשל קצר במערכת החשמל היישובית, שאיננה מחוברת עדיין לחשמל מוסדר, על אף ההבטחות שניתנו על ידי ראש הממשלה כבר לפני שנתיים, והעלייה והירידה התכופות במתח החשמל יצרו את הקצר.

ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן הגיע לבית המשפחה ואמר, "זה דבר מזעזע, היינו רחוקים כחוט השערה מאסון כבד. לולא התושייה של דוד והודיה, היו עלולים לשלם כאן בחיים. זה מצב שאי אפשר להמשיך בו. אני קורא לממשלה לחבר מיידית את חוות גלעד לחשמל כפי שהובטח, זו חובה גם מסיבות הומניטריות שלא נראה עוד מקרים קשים כאלו. כל עיכוב הוא מיותר ומסוכן".

שלום דוד מן היה עד לפני שנתיים וחצי יו"ר חוות גלעד, היום הוא כורם ויינן ביקב חוות גלעד. אשתו הודיה פשטה את הרגל במהלך תקופת הקורונה, לאחר שהעסק שהפעילה לא שרד את משברי הקורונה.