חברי האופוזיציה זועמים, בדיון במליאה
חברי האופוזיציה זועמים, בדיון במליאה צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת

ממלאת מקום היועץ המשפטי לכנסת, עו״ד שגית אפיק, פרסמה חוות דעת בעניין הליך ההצבעה על ההצעה לסדר היום בנושא הקמת ועדת חקירה פרלמנטרית לבחינת פרשת הצוללות.

היא קובעת כי ניתן להותיר את ההצבעה השמית על כנה וכן את הסרתה של ההצעה לסדר מסדר יומה של הכנסת.

ח"כ תמר זנדברג, יוזמת ההצעה, הודיע כי תעתור לבג"ץ נגד ההחלטה. "ההצבעה היתה חוקית ונערכה על פי תקנון הכנסת. ביטולה בדיעבד מרוקן מתוכן לא רק את ההחלטה החשובה על הקמת ועדת חקירה על הצוללות, אלא את כל הליך ההצבעה בכנסת שהוא לב הדמוקרטיה".

"אי אפשר לבטל הצבעה אחרי שהתוצאות כבר מופיעות על הלוח, בגלל שהתוצאה לא מוצאת חן", דברי זנדברג.

הכנסת אישרה ועדת חקירה לצוללות, יו"ר הכנסת ביטל את ההצבעה ערוץ כנסת

נזכיר כי מליאת הכנסת אישרה בצהריים את ההצעה של זנדברג להקים ועדת חקירה לפרשת הצוללות. ההצעה עברה ברוב של 25 תומכים מול 23 מתנגדים, אלא שאז יו"ר הכנסת יריב לוין קבע כי ההצבעה לא הייתה חוקית ועבר להצבעה שמית.

חברי הכנסת מהאופוזיציה זעמו על ביטול ההצבעה נטשו את אולם המליאה.

יו"ר הכנסת לוין עלה לנהל את הישיבה והסביר: "היות שאני הייתי כאן באולם, אני לא צריך ללמוד מכלי שני על מה שקרה פה. אפילו אני עצמי הגם שישבתי במקומי לא הצבעתי משתי סיבות. האחת כי התבקשה הצבעה שמית והשנייה כי ההודעה שלוחצים ומצביעים לא נאמרה או שנאמרה בקול ענות חלושה ולא נשמעה.

''לפיכך חברי הכנסת, אנחנו לא עוסקים פה במחטפים ובתרגילים, והייתה בקשה ברורה שנשמעה מבעוד מועד לקיים הצבעה שמית, כפי שביקש יושב-ראש הקואליציה, אני מבטל את התוצאות שהיו ומכריז על הצבעה שמית", הודיע.

יו"ר הכנסת לוין מגיב לסערה במליאה

יו״ר מרצ ח״כ ניצן הורוביץ הגיב, "ביזיון בכנסת. רוב לאופוזיציה להצעת ⁦תמר זנדברג להקמת ועדת חקירה פרלמנטרית לפרשת הצוללות. עכשיו היו״ר לוין עושה מעשה שלא יעשה ומבטל את ההצבעה, ואחרי שהגיעו חכים מהקואליציה, הוא מקיים הצבעה חוזרת. בושה וחרפה. לא היה דבר כזה בכנסת".

שידור חי מהכנסת

יו"ר הקואליציה ח''כ מיקי זוהר הסביר מדוע הוחלט לבטל את ההצבעה ולערוך הצבעה שמית. ''מה שקרה פה הוא פשוט, ותבדקו במצלמות והאמת תצא לאור. ישבתי כאן עם חבריי בליכוד ולא הצבענו כי ביקשנו הצבעה שמית. יו''ר הישיבה הפעיל את כפתור ההצבעה למרות שביקשנו הצבעה שמית. בחרתם לא להשתתף בהצבעה וזו בעיה שלכם. יו"ר הישיבה פעל בשוגג''.

בהצבעה השמית, 44 חברי כנסת התנגדו ואפס תמכו.