קשה לה עם השרוול. היא רוצה הסברים

לבת שלי בת ה- 16 קשה עם אורך השרוול, היא רוצה תשובה למה צריך להתלבש כך. תוכלי לעזור לי?

נעמה אורלן , ד' בחשון תשפ"א

נעמה אורלן
נעמה אורלן
צילום: באדיבות המצולם

לבת שלי בת ה- 16 קשה עם אורך השרוול, היא רוצה תשובה למה צריך להתלבש כך. תוכלי לעזור לי?

השאלה 'למה בנות צריכות ללבוש שרוול 3/4 לפחות, ואילו בנים לא' היא רק דוגמה אחת לשאלות של נערות דתיות. שאלות ביחס לסיבה של הלכות צניעות הלבוש לבנות.

ובאמת, למה? למה לפי ההלכה בנות צריכות ללבוש שרוול 3/4 לפחות, ובנים לא חייבים? למה לבנים מותר ללבוש חולצה קצרה ומכנס קצר ולשחק כך כדורגל, ולבנות אסור, למה?

השאלות האלו לגיטימיות וטובות, והן מעידות על דור שמשתוקק להבין את עומק המצוות.

להבין את ההבדל

כדי להבין את ההבדל בין בנות לבנים בהלכות צניעות הלבוש, חובה להניח על השולחן משהו שהוא מצד אחד מאוד ברור, ומצד שני ממש ממש לא ברור היום, ובפרט אצל נערות צעירות, אפילו שהוא נמצא בבסיס של הטבע האנושי.

והוא- שלבנות יש יופי מיוחד וכוח מושך טבעי מיוחד כנשים, שלבנים אין אותו. לבת, מטבע בריאתה, יש כוח מיוחד ויופי מיוחד כאישה שמושך את המין השני. זה מולד. זה הטבע של המין האנושי.

זה לא ברור להן

יצא לי לשוחח עם נערות מקסימות שמחצינות מאוד את היופי הנשי שלהן, בצורה מאוד ברורה, אולי אפילו בוטה, נמצאות בקשרים עם בנים, והן שאלו בתמימות מפתיעה- אבל למה שהמראה שלי יעניין אותם בכלל?

מגע כנה עם השטח מגלה מציאות מדהימה של נערות, שמצד אחד מאוד מחצינות ומטפחות את המראה שלהן, ומצד שני אין להן כל ביטחון והבנה בסיסית בטבע הנשי שלהן, בכוח המושך שיש להן כנשים אל מול הגברים. במילים פשוטות- פעמים רבות למרות המוחצנות (ואולי דווקא בקשר אליה), נערות לא מודעות ולא מרגישות בצורה חזקה וברורה את הכוח המושך המיוחד שיש להן מטבען ביחס לבנים.

במה נתמקד עכשיו

איך המצב הזה נוצר? למה זה פוגע בנערות עצמן? כיצד הן מנסות לפצות על החסר של הצורך הקיומי הזה? מה הפיתרון בשבילן? אלו ועוד הן שאלות טובות, שבעזרת ה' ובלי נדר ננסה לענות עליהן במאמרים אחרים.

המטרה שלנו עכשיו היא לענות על שאלת הפתיחה- לתת הסבר פשוט וישיר מדוע בכלל יש הבדל בין בנים לבנות בהלכות צניעות הלבוש.

למה צריך את המשיכה הזו בכלל?

הקב'ה הטביע את היופי המיוחד הזה באישה, את החן והמשיכה הזו משעת בריאתה, כדי ליצור קשר חזק ויפה בין איש ואשתו. האיש נהנה לראות אותה, והאישה נהנית מההסתכלות שלו עליה. זה בונה את הרובד הראשוני של הקשר ביניהם.

כל מטרת הבריאה של הכוח הזה, היא כדי ליצור אהבה חזקה בין איש לאשתו.

(כמובן שיש בקשר הזוגי גם רבדים נוספים שקשורים להתנהגות הנשית ולהתנהגות של האיש, ולא רק למשיכה החיצונית).

עכשיו, ורק עכשיו, אפשר לגשת לשאלה- למה יש הבדל בין בנים לבנות בהלכות צניעות הלבוש.

הסיבה היא פשוטה.

הקב"ה ציווה את עם ישראל לקחת את כל הרגשות היפים האלו של המשיכה בין האיש לאישה ולשמור אותם רק לקשר שבין איש לאשתו. הקב"ה לא רוצה שיווצר מצב בעם ישראל שאנשים נהנים מהסתכלות על נשים זרות, ולא שנשים נהנות ממבטים של אנשים זרים. אצל עם ישראל אין למציאות כזו מקום.

בגלל שרגשות המשיכה בין גברים לנשים קשורים מטבע הבריאה למראה החיצוני של האישה, שהזכר נמשך למראה של הנקבה, לכן האישה מצווה להתלבש בצורה שמצניעה את היופי שלה, וגם האיש מצווה לשמור על המבט שלו ובכך לשמור גם הוא על צניעותה של האישה.

מהם מהמקומות היפים אצל האישה שיכולים לגרום לרגשות של משיכה מצד האיש, אפילו רק ממבט, כן? ואותם אנחנו רוצים להצניע, כדי לא לגרום לרגשות כאלו שלא במקומם? הזרוע- מהמרפק ולמעלה היא חלק מהמקומות האלו.

זוהי הסיבה מדוע חלק זה צריך להיות מכוסה אצל בנות בדווקא, בשונה מבנים.

עם קדוש

אם נרצה להעמיק את ההבנה אפשר להוסיף רובד נוסף. עם ישראל הוא עם שראוי להגיע למדרגה גבוהה של קדושה (והוא גם עם קדוש בטבעו). אין לעם ישראל שום סיכוי להגיע לדרגה הגבוהה של קדושה אם הרגשות היפים האלו של משיכה בין איש לאישה לא שמורים רק בין איש לאשתו. אם היצרים האלו מפוזרים. שום סיכוי. זה חוק שהקב"ה טבע בעולם. ואנחנו עם קדוש, וזוהי המטרה שלנו- לקדש את שם ה' בעולם.

כל אחד והתפקיד שלו

לכן החלק של הצד הזכרי למען הקדושה- היא שמירה על העיניים, שלא להסתכל על נשים זרות ולא להנות ממבט כזה, וזה אתגר אמיתי. והחלק של הבנות למען הקדושה- היא שמירה על צניעותן. שזה גם לא תמיד קל.

הבנות לא צריכות לשמור על צניעותן בשביל הבנים- אלא בשביל... בשביל קדושת עם ישראל! כל אחד, כל מין- עושה את החלק שלו.

הבחירה של הנערה

כאשר הקב"ה ברא את האישה, "על כל איבר ואיבר שהיה בורא בה היה אומר לה 'תהא אישה צנועה, תהא אישה צנועה'. משעת הבריאה ברא הקב"ה את האישה יפה. בכוונה! לטובה! והקב"ה נתן לאישה את הבחירה, ובירך אותה שהיא תדע לקחת את היופי שלה למקום הנכון.

הטוב שבבחירה

נערה ואישה שבוחרת להיות אישה צנועה- אם היא עושה זאת בצורה הנכונה, בסופו של דבר מחוברת לטבע הנשי שלה, וחשה בטבעיות את היופי שלה בצורה מאוד מתוקנת. ולא רק זה- אלא גם לוקחת את היופי הנשי שלה קומה אחת למעלה- למען האידיאל שבשבילו הקב'ה יצר אותו.

הכותבת היא נעמה אורלן ממכון איילת חן.
לתגובות naama.orlan@gmail.com