דרעי בקבינט: מה עם נפש הילד?

במהלך דיוני הקבינט הפציר השר דרעי בדרג המקצועי לאשר לימודים קצובים בשטח פתוח. ראש המל"ל סירב ודרעי זעם: "אנחנו מיותרים"

מיכל לוי , ד' בחשון תשפ"א

אריה דרעי
אריה דרעי
צילום: Yonatan Sindel/Flash90

במהלך דיוני קבינט הקורונה בליל אמש ביקש שר הפנים אריה דרעי להעניק הקלות בתחום החינוך ללמידה בשטח פתוח ובאופן מדוד וקצוב.

לדבריו, הפגיעה הנפשית עלולה להיות חמורה מהפגיעה הפיזית. "אני מבין את הזהירות בגלל היציאה המהירה מהגל הראשון. אבל הכל שונה הפעם. בגל הראשון לא הקמנו מערך לקטיעת שרשרת ההדבקה, בדיקות סקר, ידע רב אצל הרופאים והרופאות, לא היתה לנו את תכנית הרמזור, לא הפעלנו את התכנית הכלכלית, הכל כעת שונה לגמרי", אמר בפתח דבריו.

"הפעם זה משהו אחר לגמרי. יש לנו הפעם תכנית רמזור, שרשרת קטיעת הדבקות וחייבים לחשוב לעומק על הסיכון. אני מניח שבישראל נדבקו למעלה ממיליון אנשים, למרות שהנתונים הרשמיים מדברים על 330 אלף אנשים. אנחנו צריכים לראות כמה מתים יש מהנגיף כשכל מת הוא עולם ומלואו. בכל שנה מתים בישראל 4500. האמצעים שיש לנו הפעם שונים ולכן צריכים לקחת זאת בחשבון ובעיקר לדעת לנהל סיכונים מבוקרים", הוסיף השר.

לדבריו, "כששמו את יוסף בבור, שאל ראובן היכן והילד ואני אנא אני בא. אנחנו מאבדים את הילדים. הילדים מאבדים את החינוך, נקלעים למשברים קשים, לא פוגשים חברים, לא לומדים, אנחנו מאבדים דור שלם מבחינה חינוכית. אנחנו חייבים שמורים יראה אותם שעה ביום, אנחנו מפספסים דור שלם, בעיקר באזורי הפריפריה".

בדבריו טען כי אין בעיה בריאותית בלמידה בשטחים פתוחים. "מה הבעיה שמורים יקחו את הילדים לשעתיים בשטח הפתוח? החינוך הוא ערך עליון, מה עם הנפש של הילד? נעבור שלושה ארבע חודשים עד שהילדים ילמדו.

ראש המל"ל, מאיר בן שבת, סיכם את הישיבה באמירה לפיה הוא מציע לא לזוז מהמתווה ורמז כי הציבור לא מקבל את המלצות הדרג הפוליטי.

דרעי זעם: "אז אתה אומר שאנחנו מיותרים? אנחנו חושבים רק פוליטי ולא מקצועי? אם ככה אנחנו מיותרים".