דעה
להעריץ את הרב קנייבסקי, למרות ההחלטה המסוכנת וחסרת האחריות שלו

סבא וסבתא שלי היו אנשים כפריים פשוטים בעיירה בלטביה אבל הם מסרו את כל היקר שלהם כדי שהבן שלהם ילמד כמו שצריך.

הרב עמיחי גורדין , ד' בחשון תשפ"א | עודכן: 19:58

להעריץ את הרב קנייבסקי, למרות ההחלטה המסוכנת וחסרת האחריות שלו-ערוץ 7
הרב עמיחי גורדין
צילום: באדיבות המצולם

"מנוע הצמיחה של המגיפה". אף אחד לא היה מעז לדבר כך על שום מגזר שהוא - ערבים, חרדים, רוסים, דתיים אתיופיים. אף אחד. אבל על הילדים שלנו מותר. מותר הכל. צורת שיח מייצרת תודעה שמייצרת התייחסות.

אם נגדיר חלילה את החרדים כ"מנוע צמיחה של מגיפה" זה יגרום לציבור להתייחס אליהם בסלידה כאל מטרד מסוכן. לכן ציוו עלינו חכמים להיזהר מאוד בדברינו.

אז למה מותר לעשות את זה לילדים? ההתייחסות של משרד הבריאות לילדים שלנו כאילו היו נתונים סטטיסטיים בתוך מאבק כנגד נגיף לא מתקבלת על הדעת. ההתייחסות אל הילדים שלנו כחלק משקף בתוך גרף נתונים מעידה על ניתוק ואטימות.

הילדים שלנו הם מנוע הצמיחה של המדינה הזאת. הם מנוע הצמיחה של הערכים שאנחנו מאמינים בהם. הם כל היקר לנו. בדורות עברו הורים נתנו הכל כדי לדאוג שהילדים שלהם ילמדו. האימא היהודיה הייתה מפורסמת בכך שהיא תעדיף ללכת יחפה ברחוב ובלבד שהילד שלה ישב וילמד. סבא וסבתא שלי היו אנשים כפריים פשוטים בעיירה בלטביה אבל הם מסרו את כל היקר שלהם כדי שהבן שלהם ילמד כמו שצריך. לא מקרה הוא שאף אחד משכניהם הפשוטים והכפריים, לא גידל ילד רופא.

במשפט אייכמן הסביר ההיסטוריון שלום בוארון את מקומו של החינוך היהודי בהיסטוריה שלנו: "החינוך היהודי היה קרוב ללבם של המנהיגים היהודים מקדמת דנא. היהדות התפארה בזה שהיא הייתה הראשונה לייסד בית ספר כללי זה קרה 1,700 שנה ויותר לפני שעשו זאת בארצות אחרות"

ונחזור לבתי הספר. איני טוען שיש לפתוח את בתי הספר בכל מחיר. אני טוען שצריך לעשות כל מאמץ לפתוח את בתי הספר כמה שיותר מהר. פתיחת בתי הספר היא היעד החשוב ביותר של הממשלה. ניתן ללוות כל סכום שהוא כדי להסתדר כלכלית ולצפות שנשלם אותו בעתיד, אי אפשר ללוות כלום מדור העתיד. אם לא נשקיע בו כמו שצריך נחטוף את זה אחר כך בפרצוף.

מרב ארלוזרוב, קול קורא במדבר, פירסמה טור חשוב ביותר בדה-מרקר. בטור היא מסבירה כיצד הבדיקות הסרלוגיות המהוות את ליבת כתב האישום כנגד הילדים שלנו לא משקפות בהכרח את המציאות, ומעמידה מראה בפני הציבור הישראלי על סדרי העדיפויות המעוותים שלנו. מסעדה לפני חינוך לילדים. אם זה מה שהסבתות שלנו היו חושבות לא היינו מגיעים לשום מקום.

קשה לי מאוד עם ההחלטה של הרב קנייבסקי. בעיני היא חסרת אחריות ומסוכנת מאוד. אבל אחרי ההסתייגות הנחרצת וההכרחית, אני חייב להגיד שאני מעריץ את הרב קנייבסקי על כך ששם את עתיד ילדיו לפני בריאותו שלו.

אני מעריץ את הרב קנייבסקי על זה שבניגוד למנהיגי המדינה הרואים בילדים מטרד וסכנה ומתייחסים אליהם כפרמטר בתוך משוואה הוא משכיל לשים אותם בראש סדרי העדיפויות שלו. בנושא זה הרב קנייבסקי הוא זה שממשיך את מסורת אבותינו ואימותינו.