מאבק לאומי בנגיף
50% מחולי הקורונה משקרים בחקירה האפידמיולוגית

ראש מרכז השליטה בפיקוד העורף: בתוך שבועיים נגיע ל-2800 חוקרים שיתשאלו 4000 איש ביום. נקטע שרשרת הדבקה של 200 אלף איש בשבוע.

קובי פינקלר - ערוץ 7 , ד' בחשון תשפ"א | עודכן: 19:58

פיקוד העורף עולה מדרגה במלחמה נגד הקורונה, ומגייס עוד חוקרים ומתשאלים שיובילו את המאמץ הלאומי לקטיעת שרשרת ההדבקה.

ראש מרכז השליטה בקורונה של פיקוד העורף, תא"ל ניסן דוידי, אמר היום (חמישי) לערוץ 7 כי "כאשר התחלנו את תהליך החקירות עמדו לרשותנו 700 חוקרים, חלקם הגדול אנשי משרד הבריאות, וכיום אנו על סף 2800 חוקרים שיגיעו ל-4000 איש ביום עם מערך קטיעת השרשרת שיכול להגיע עד כ-200,000 איש בשבוע שנדע היכן הם היו והאם הם חשופים לנגיף''.

מערך הבדיקות יכול לדגום את החשודים בתוך שש שעות, ותוך 12 שעות הנבדק יקבל תשובה חיובית או שלילית.

לפי תא''ל דוידי, 12% מהמבודדים הם מאומתים וכאשר יהיו יותר מבודדים יהיו פחות הדבקות. בתוך כך התברר כי כמחצית או יותר מאלו שחייבים בבידוד לא פועלים לפי ההנחיות. לפי נתוני פיקוד העורף כ-210,000 איש היו צריכים להיות בבידוד אבל קרוב למאה אלף לא נכנסו אליו.

גם למעלה מ-50% מהערעורים על איכוני שב"כ מתקבלים, ולכן לא מצליחים למנוע את השרשרת. "בלי שיתוף פעולה זה לא יעבוד. אם המורים לא יגיעו בשבוע הבא להיבדק אין לנו דרך לכפות עליהם וזה יכול להיות מסוכן", אומר לנו תא"ל דוידי.

בהמשך לפרסומים על שיבוש החקירה בפרשת השרה גילה גמליאל אומר גורם בכיר בפיקוד העורף כי "נחקרו 20 חיילים שנכנסו בלא אישור למערכת החקירות האפידמיולוגיות, ונשללה מהם הגישה למערכת''. הגורם מודה כי "פחות מטרידה אותי מסירת המידע ויותר עצם העובדה שנכנסו בלי רשות למקום לא להם".

מרכז השליטה בפיקוד העורף
צילום: דובר צה"ל