מאיה וזנה
מאיה וזנה צילום: תנועת אמונה

פרופ' רוני גמזו היקר, כשאתה מדבר על גילאי 0 עד 6, למה אתה מתכוון? ובכלל, מה עומד מאחורי תפיסת העולם של המושג גילאי "0 עד 3" או "0 עד 6"?

ולא, אני לא נתפסת לקטנות או לקטנוניות. מדינת ישראל, שעד היום לא מצאה לנכון את המשאבים להשקיע בגיל הרך, מתעלמת מכל המחקרים ברחבי העולם ובעצם לא מתייחסת ברצינות לילדים מתחת לגיל 3. ולמה? זה מתחיל בדיוק בתפיסה המיתוגית. הם לא נחשבים ממש כפי שהספרה 0 משמעותה כלום.

אנחנו מוצאים את עצמנו שומעים שוב ושוב בתקשורת, בכנסת, שרים , פרוייקטורים ועוד שמתייחסים לילדים המדהימים הללו, שמהווים את הבסיס לעתיד המדינה שלנו, במונח השגוי והמתריס הזה של "0 עד שלוש".

כששואלים אותי מה היתרה שלי בבנק ואני עונה 0 ש''ח, ברור לכל שאין לי כסף. כשאני מתייחסת לתינוקות כגיל 0, אני בעצם, מבלי להגיד באופן מפורש, רומזת על חוסר הערך שלהם. הם פשוט לא קיימים. הם לא דורשים יחס בכלל ולכן לא צריך לספור אותם.

אנו, נשות המקצוע המתמחות בגיל הרך מכנות את קבוצת הגיל הזו בשמה הראוי – גילאי לידה עד 3.

כמה זה קשה? אנחנו מדברות על שינוי תודעתי שיביא איתו, בתקווה, גם את השינוי המעשי ואת השקעת המשאבים של המדינה לילדי לידה עד גיל שלוש. כשאני מכירה במשהו, זה אומר שיש לו ערך. לא רק ערך, חשוב ככל שיהיה, של פתיחת המשק, אלא ערך ממשי בחינוך מגיל לידה עד 3.

בתנועת אמונה ובשאר הארגונים המפעילים את מעונות היום המפוקחים אנו מצליחים להטמיע את השינוי הזה לאט לאט הן לנשות הצוות והן להורים. עכשיו נשאר רק שיבינו את זה גם למעלה.

אנו מקדישות באהבה ובאמונה רבה את ימינו לטובת יצירת סביבה חינוכית בטוחה ומיטבית לכל אחת ואחד מהילדים הללו כאילו הוא עומד להיות ראש הממשלה / שר הבריאות/ שר האוצר / מנהל בית חולים הבא, ועל מנת שזה יקרה, יש להבין שילד – מהרגע שהוא נולד, בשלוש השנים הראשונות לחייו, מוחו מתעצב. זה כבר נבדק והוכח מחקרית, הפסיכולוג הנודע פיאז'ה עשה מזה את הקריירה שלו.

כל דקת ערות של הפעוט היא יקרת ערך. הוא קולט ולומד באמצעות כל החושים, גם אם הוא לא יודע עדיין לדבר, הוא מקשיב, הוא מבין והוא לומד, גם בלי לבלות שעות בזום.

שנים נלחמו והצליחו להוציא את המונח "מפגר" מכל חוק או התבטאות, בימים אלה ישנו מאבק נוסף הקשור למושג "נכה" והפיכתו ל"עם מוגבלות". כולי תקווה שמטבע הלשון של "גיל 0" יפוג מן העולם ואם השגנו אפילו רק את זה – דיינו, זו תהיה התחלה ובסיס טוב להמשך המהפכה בעולם הגיל הרך.

מאיה וזנה היא מנהלת האגף לגיל הרך בתנועת אמונה המפעילה כ-125 מעונות יום ברחבי הארץ

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו