עיריית ריגה מתכוננת לסגור את מוזיאון השואה

לטענת הקהילה היהודית הרקע להחלטה הוא כניעה ללחץ של יזמים עסקיים מקומיים המעוניינים להשתלט על השטח.

ניצן קידר - ערוץ 7 , ד' בחשון תשפ"א

עיריית ריגה מתכוננת לסגור את מוזיאון השואה-ערוץ 7
מוזיאון השואה בריגה
צילום: Shamir Association

עיריית ריגה הודיעה למוזיאון השואה המקומי שעל פי חוזה השכירות החדש על המוזיאון להיפרד מהחלק המרכזי של שטחו ולשלם מחיר שוק מלא על השכירות.

מכיוון שעמותת שמיר המפעילה את המוזיאון לא יכולה לעמוד בתנאים שהציבה העירייה, צפויה ההחלטה להביא את המוזיאון לסגור את שעריו אחרי עשר שנות פעילות.

לטענת הקהילה היהודית, הרקע להחלטה הוא כניעה ללחץ של יזמים עסקיים מקומיים המעוניינים להשתלט על השטח לצרכיהם.

הרב ד"ר מנחם ברכהן, יושב ראש עמותת שמיר, מבקש להציל את המוזיאון. "לא מדובר כאן בנושא בעל חשיבות מקומית. החלטת העירייה תקבע את עתיד שימור זכר השואה בלטביה. אי התערבות מצד השלטון המרכזי משמעותה שהנושא פשוט לא חשוב להם וכי הם מוכנים לאפשר לאנשים תאווי בצע לדרוס את ערך זכרון השואה. בתור אזרחים לטבים, איננו מוכנים לקבל שבארצנו לכסף כוח רב יותר מאשר לזכר אבותינו שנרצחו בידי הכובש הנאצי."

לפני עשר שנים, הוקם מוזיאון לזכר השואה ברובע ספיקרי, אשר שימש בתקופה ההיא כאזור מחסנים מה שגרם לערך הקרקע הנמוך.

בשנת 2010, עמותת שמיר ועיריית ריגה חתמו על הסכם שכירות ללא תשלום שאפשר לעמותה להקים מוזיאון לזכר קורבנות השואה. על פי תנאי ההסכם, עמותת שמיר שילמו רק עשרה אחוז מהמיסים בתור דמי שכירות. לאחרונה,

כאמור, באופן פתאומי, מחלקת הנכסים של עיריית ריגה החליטה לחייב את העמותה בתשלום מלא עבור הקרקע שיכול להגיע עד ל-10,000 אירו בחודש, סכום בלתי אפשרי עבור הנהלת המוזיאון. "במקרה שלנו, המשמעות תהיה סגירת המוזיאון כי לא נוכל לעמוד בדמי שכירות כה גבוהים," מסביר ברכהן.

בנוסף, על פי ההסכם המוצע, יאבד המוזיאון חלק מהשטח עליו הוא יושב, שם נמצא חלק חשוב מהתצוגה, רחוב הגטו שכולל שמות של 75,000 יהודים לטבים ו-25,000 יהודים ממערב אירופה אשר נרצחו בלטביה במהלך השואה.

עמותת שמיר מאמינה שבשנים האחרונות המוזיאון היה קורבן לתוקפנות מכוונת ועקבית מצד עסקים פרטיים על מנת לתפוס את השטח עליו הוא יושב – כולל תביעות, תלונות לרשויות שונות, והשתלטות עוינת על הקרקע.

ב-27 באוקטובר, עיריית ריגה צפויה להחליט האם לחדש את חוזה השכירות הקיים עם המוזיאון. "השואה קרתה לא רק בגלל אלה שרצחו; היא קרתה בהסכמה בשתיקה של הרוב האדיש. הייתי רוצה לקוות שבימינו שום דבר כזה אינו אפשרי. במובן זה, ההחלטה לגבי גורל המוזיאון היא בעלת חשיבות סמלית, משום שהיא מראה איזה ערכים יש לרשויות ולחברה. אנו מבקשים את תמיכתה של החברה כולה משום שעתיד המוזיאון תלוי בהשתתפות הפעילה של כולנו", מסביר ברכהן.

מוזיאון השואה הלטבי מוכר כאחד האתרים המרכזיים בריגה. מומחים בעלי שם ומשתתפים מכל העולם לקחו חלק בכנסים שאירגן המוזיאון. ישנן תשע תערוכות קבועות ברחבי המוזיאון, כ-170,000 איש מכל רחבי העולם ביקרו בהן.