היריון. אילוסטרציה
היריון. אילוסטרציה צילום: ISTOCK

בית המשפט העליון בפולין אישר ביום חמישי הצעת חוק שעוררה סערה ולפיה ייאסר על נשים לבצע הפלות גם במקרים של מומים קשים ביילוד.

חוקי ההפלות של פולין כבר היו מהמחמירים באירופה, אך פסק דינו של בית הדין החוקתי במיום חמישי פירושו איסור כמעט מוחלט על הפלות.

לאחר כניסת החוק החדש לתוקף, ניתן יהיה להפסיק הריון רק במקרים של אונס, גילוי עריות, או אם מצבה הבריאותי של האם נמצא בסיכון.

ארגוני זכויות אדם באירופה ובפולין עצמה דרשו מהממשלה ומבית המשפט העליון שלא להעביר את הצעת החוק, אולם השופטים החליטו לאשרר אותה.

מרבית שופטי בית המשפט העליון בפולין מונו על ידי מפלגת השלטון "חוק וצדק" במסגרת רפורמה שבוצעה ובמסגרתה נאלצו שופטים ותיקים לעזוב את תפקידם ובמקומם מונו שופטים חדשים בעלי דעות קרובות למפלגת השלטון.

הממונה על זכויות האדם במועצת אירופה, דוניה מיאטוביץ', אמרה בעקבות ההחלטה כי "מדובר ביום עצוב לזכויות הנשים", כהגדרתה. "הסרת הבסיס כמעט לכל ההפלות החוקיות בפולין היא שוות ערך לאיסור מוחלט ופוגעת בזכויות אדם", כתבה מיאטוביץ' בטוויטר.

הצעת החוק הוגשה על ידי חברי מפלגת השלטון הלאומנית "חוק וצדק" שביקשו לשנות חוק משנת 1993 הקובע כי במקרים בהם היילוד סובל ממומים קשים, ניתן לבצע הפלה ולהפסיק את ההריון. 98 אחוזים ממקרי ההפלות בפולין נובעים ממום ביילוד.

ארגוני נשים בפולין כבר יצאו בהפגנות ענק בחודשים אחרונים נגד מדיניות הממשלה בנושא ההפלות, וכעת הם מאיימים לחדש את ההפגנות כבר בסוף השבוע הקרוב ואף לפתוח ב"שביתת נשים כללית".

סקרים הראו שמרבית אזרחי פולין מתנגדים להחמרת ההגבלות על הפלות, אולם בית המשפט אישר את ההצעה שתיכנס לתוקף לאחר חתימתו של הנשיא דודא.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו