נפתלי בנט: גם מול עזה - אפשר אחרת

דוקטרינת נתניהו מול חמאס היא פאסיביות והשלמה: היכנסו הביתה ותחכו עד שהבעיה תחלוף. דרושה תפיסה אקטיבית, מתוחכמת ואחראית.

נפתלי בנט , ה' בחשון תשפ"א

בנט בעוטף עזה בהיותו שר הביטחון
בנט בעוטף עזה בהיותו שר הביטחון
צילום: יוסף איפרגן

גם מול עזה - אפשר אחרת. דוקטרינת נתניהו מול חמאס ומול הקורונה היא פאסיביות והשלמה. היכנסו הביתה ותחכו עד שהבעיה תחלוף.

העובדה שכבר 15 שנה המחבלים יורים רקטות על תושבי הדרום באופן קבוע, ללא פחד, הוא כישלון יסודי ומתמשך של ממשלת נתניהו. למצב מול עזה אין פתרונות קסם, אך יש פתרונות.

אפשר אחרת. לא בן לילה, אך בתהליך רציני אפשר להביא ביטחון יציב לתושבי הדרום. דוקטרינת נתניהו אומרת לתושבי הדרום: תתרגלו. כך היה, וכך יהיה. אין מה לעשות. מחבלי חמאס וג’יהאד איסלאמי ימשיכו לירות עליכם טילים גם ב20 השנים הבאות ואין לנו מה לעשות. נבנה חומות. נבנה עוד ממ״דים. נרכוש עוד כיפות ברזל. נגדיל לכם את הטבות המס. אבל לא נוכל להביא לכם ולילדיכם שקט וביטחון.

אני חלוק על דוקטרינת נתניהו. זו תפיסה מסוכנת וגלותית, שמחדירה בנו מורך לב, הסתיידות מחשבתית, פאסיביות וחוסר פעולה. כל יסוד הציונות היא תפיסה אקטיבית, שיוצרת מציאות. כשהייתי שר ביטחון (לצערי רק לחצי שנה), התחלתי לשנות את התפיסה.

הפסקנו לשחרר גופות מחבלים ואפילו אספנו אותם (דבר שלא מצטלם טוב ולכן ספגתי ביקורת), הבאנו את הגבול לאפס בלונים ואפס מהומות בגדר, ועצרנו כליל תשלומים למחבלים, דבר שלצערי בוטל מיד עם יציאתי מהתפקיד—היום ממשיכים להזרים להם משכורות (!).

זו התפיסה שאני מתכוון להוביל: אקטיבית, יוזמת, יצירתית, מתוחכמת ואחראית. מטרתה: שינוי יסודי של המצב בדרום. השבת ביטחון בר-קיימא לתושבי עוטף עזה והדרום. זה לא יקרה תוך יום, אך זה יקרה.