אהרן רזאל
אהרן רזאל צילום: חנה טייב

חיפוש זריז באתר שירונט ייתן לנו חמישה שירים שנקראים 'מבול', מספר דומה של שירים עם המילה 'מבול' כחלק מהכותרת, ועוד עשרות שירים שהיא מופיעה באחד הבתים או בפזמון.

המשותף לרובם, אגב, שהם לא מתייחסים למבול במשמעותו המקראית, הקמאית, אלא כאלגוריה למשהו פנימי יותר, לתקופה קשה.

בשיר 'ימים של שקט' המילה מבול אפילו לא מופיעה, אבל היא לא צריכה להופיע, היא נוכחת שם בכל כובד משקלו של צלה המאיים, רובצת מאחורי כל מילה, מאחורי כל תו. השיר, שהיה הלהיט היחיד של להקה בשם 'לולה' אי שם בשנת 2000, נכתב בידי חברת הלהקה ומתאר את האבל וההתמודדות שלה עם מותו של אביה. התמודדות באמצעות תקווה לאדמה באופק, למים שיכלו. תקווה שיבואו ימים של שקט.

גם בשיר הבא המילה מבול לא מופיעה, אבל הוא מתקדם צעד קדימה. אם ב'ימים של שקט' אנחנו עדיין בתוך התיבה, מיטלטלים בגלים הסוערים ומייחלים לראות אדמה באופק, הרי שב'צא מן התיבה' של אהרון רזאל אנחנו נדרשים לעשות את הצעד הבא – לצאת מהתיבה.

אין הרבה מלל בשיר הזה, שלקוח מאלבומו הראשון של רזאל, בסך הכל פסוק אחד, לחן קליט וקריאה אחת שחוזרת שוב ושוב –צא!. לפעמים אנחנו מעדיפים את המוכר והידוע, להישאר סגורים וצפופים בתיבה, על פני לצאת אל הלא נודע שמחכה לנו בחוץ. אנחנו נעדיף לוותר על הזדמנויות, לא לקחת סיכונים ופשוט להישאר במקום. ולפעמים מגיעה בת קול אלוהית, או שיר של אהרון רזאל, ואומרת לנו לצאת.

ובכל זאת, הבטחנו שירים על מבול, אחד אמיתי כזה, זועף ורועם ומעניש, אז במשבצת הזו יושב השיר 'במקום שהם בנו' של שלמה גרוניך. השיר, שכתב אייל מזיג, מתאר עולם מקולקל, מעין פרשנות מודרנית משלו ל"מלאה הארץ חמס", ומסיים כל פזמון בספק אזהרה ספק נבואה "כולם קונים להם עוד זמן שאול - עוד מעט יגיע המבול".

השיר עצמו יחסית קודר, אבל המילים הקשות קצת נבלעות בלחן הקליל ואפשר פשוט לעצום עיניים ולדמיין שמדובר בשיר שמח, ואז לפתוח אותם, לצפות בקליפ, ולהבין שלא. בקליפ, המצויר והמצוין, מתגלה העולם הדיסטופי שבאמת התכוונו מזיג וגרוניך לצייר, והוא מהווה השלמה חשובה לשיר עצמו.

ולסיכום, הוא אמנם שיר ילדים שכתב יורם טהרלב, אבל לא באמת חשבתם שאפשר לסיים רשימה שכזאת בלי 'נח' של מתי כספי, נכון?

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו