טוביה צבי הוא כוכב עולה בקהילה היהודית ברומא. האם יהיה ראש העיר הבא?

"כל חיי חלמתי להיות ראש העיר של רומא", מודה טוביה צבי ומספר: "במשך שנים אני מתכנן איך להפוך את העיר לנוחה יותר ומושכת יותר".

תגיות: רומא איטליה
סימון סומך - JTA , ה' בחשון תשפ"א

טוביה צבי רוצה לשנות את המוניטין הבעייתי של רומא
טוביה צבי רוצה לשנות את המוניטין הבעייתי של רומא
צילום: באדיבות צבי

טוביה צֵבי מודה בכנות – הוא רוצה להיות ראש העיר הבא של רומא.

"כל חיי חלמתי להיות ראש העיר שלי" אמר צבי בריאיון ל-JTA. "במשך שנים אני מתכנן איך לשנות אותה ולהפוך אותה לנוחה יותר למגורים לתושביה, ולמושכת יותר לתיירים".

אם יעלה הדבר בידו, הוא יעשה היסטוריה, שכן יהיה לראש העיר היהודי הראשון של הבירה האיטלקית במאה השנים האחרונות (והשני בסך הכול).

צבי בן ה–36, הפעיל בפוליטיקה המקומית והארצית זה חמש עשרה שנה, הכריז הקיץ על מועמדותו לפריימריז בבחירות לראשות העיר, שיערכו בשנה הבאה. מאז הודעתו צבר תנופה במרוץ הצפוף, תודות לסדרת ראיונות בולטים בעיתונות וברשתות החברתיות. במהלך הקיץ ניצל צבי את שיעור התחלואה הנמוך יחסית ברומא כדי לפתוח במערכת בחירות, זאת אחרי חודשים של שיעור תחלואה גבוה בהתפרצות הראשונה של נגיף הקורונה.

צבי, שמשתייך למחנה המרכז-שמאל בפוליטיקה האיטלקית, שימש בעבר כיועץ פוליטי לראש הממשלה הקודם של איטליה, פאולו ג'נטילוני. כיום הוא עובד במכון האיטלקי ללימודים פוליטיים בינלאומיים, שם הוא עורך מחקר על עירוניות.

לפני שפתח בקריירה פוליטית במישור הארצי, צבר צבי ניסיון פוליטי בעולם הארגונים היהודיים האיטלקיים. הוא עמד בראש הארגון הארצי של הנוער היהודי, UGEI, והיה חבר במועצת הקהילה היהודית של רומא. את המעורבות בארגונים היהודיים מתאר צבי כ״מגרש אימונים פוליטי״ שסייע לו בהמשך הדרך, כשעבר למישור הארצי.

בשנות העשרים לחייו היה צבי שותף גם להקמת ארגון למנהיגים יהודיים צעירים, יחד עם שאול מנייג'י, פדגוג שהיה במשך שנים מעורב בעבודה של מספר מוסדות יהודיים באיטליה. הם קראו לארגון על שם הפילוסוף היהודי האנס יונאס.

"נראה לי שמחויבותו של טוביה לקהילה היהודית נובעת מהכשרתו בתנועת הנוער, כמו גם ממסורת משפחתית", אמר מנייג'י. "משפחתו תמיד פעלה לקידום דיאלוג הן עם המוסדות היהודיים והן עם העולם הלא יהודי שמסביב. אני מאמין שגישה זאת היא שעומדת בבסיס התעניינותו של טוביה בפוליטיקה הארצית והמקומית".

בקהילה היהודית המקומית צבי הוא דמות מוכרת היטב. הוא בן למשפחה יהודית עתיקת-יומין ברומא, שאת שמה אפשר למצוא בכתובת החקוקה על קירות הקטקומבות היהודיות מהמאה ה–2 לערך. סבתו, טוליה צבי, שעמדה בראש איחוד הקהילות היהודיות באיטליה במשך עשור, שימשה ככתבת של JTA בשנים שלאחר מלחמת העולם השנייה.

מנייגי' סבור שהן הקהילה היהודית והן הלא יהודית יתמכו במועמדותו של צבי. "הוא יכול להציג עצמו לקהל הלא יהודי כפוליטיקאי שיודע להקיף עצמו באנשים בעלי כישורים מיוחדים, המתאימים להשיב לרומא את המנהל התקין שהיא ראויה לו ", הוא מוסיף. "היהודים, באופן ספציפי, יוכלו לראות בו את המגן על זכויות המיעוטים ועל מורשתם התרבותית".

אם ייבחר, יהיה צבי ראש העיר היהודי הראשון של בירת איטליה מאז ימיו של ארנסטו נתן, שנבחר לתפקיד ב–1907. נתן, פוליטיקאי ממוצא בריטי-איטלקי, הותיר אחריו מורשת של הפרדת הדת מהמדינה במוסדות ציבור ובעיקר בבתי הספר. "ארנסטו נתן היה דמות בינלאומית שתווה מדיניות פרוגרסיבית אשר נתנה עדיפות לחינוך ולבריאות הציבור", הסביר צבי.

להיות דמות ציבורית יהודית באיטליה של היום – מדינה שבה הקהילה המקומית מונה לא יותר מ–30,000 איש – אינה נתפסת בעיני צבי כבעיה. הוא אכן נאבק במרץ רב בעלבונות אנטישמיים אקראיים שצצים בדף הפייסבוק שלו, אך אינו סבור שיש משבר אנטישמיות באיטליה. הוא מודאג יותר מ"תרבות שנאה" הצוברת תאוצה ואשר מכוונת את חיציה לא רק כלפי יהודים אלא כלפי מיעוטים בכלל, בהם מהגרים, שחורים וחברי קהילת הלהט"ב.

"יהדות איטליה ניצבת כיום בפני מספר אתגרים", צבי הוסיף. "ישנה הבעיה הדמוגרפית, הפוקדת את רוב אירופה כתוצאה מכך שאנשים מולידים פחות ילדים, לצד הגירה למדינות אחרות כישראל וארה"ב. אתגר נוסף נובע משאלת התפקיד שאמורה למלא הקהילה היהודית כמיעוט בין שאר המיעוטים באיטליה כיום – כיצד יכולה הקהילה לתרום לבניית חברה אירופית רב-תרבותית?"

לואיג'י מנקוני, סנטור לשעבר בפרלמנט של איטליה וחבר של משפחת צבי, נזכר שכשטוביה היה בן עשרים הוא ניגש אליו וביקש לדבר עמו על עתידו. "הוא הסביר שהוא מתעניין בפוליטיקה ורוצה להיות פוליטיקאי", סיפר מנקוני. "העצה הראשונה שנתתי לו היא להתעורר מדי בוקר בשעה שבע ולקרוא את ה'קוריירה דה לה סרה' מהעמוד הראשון ועד האחרון. אחרי שסיים את לימודיו באוניברסיטה, התחלנו לעבוד ביחד".

מה שהניע את צבי להכריז על מועמדותו לתפקיד הייתה התחושה שעירו לכודה במערבולת הגוררת אותה כלפי. אם ינצח בבחירות, יירש צבי עיר בירה הסובלת מחוב ציבורי ענק, אווירת נכאים וריקבון ומערכת תחבורה ציבורית איומה – שבה שריפות פורצות באוטובוסים חדשות לבקרים ומדרגות נעות מתמוטטות בתחנות הרכבת התחתית.

"קשה להאמין שרומא, אחת הערים המפורסמות בעולם ומותג בפני עצמו, הפכה לסמל לניהול כושל, ומוניטין גרוע", הוא הוסיף.

לצבי ממתינה תחרות קשה בפריימריז של מפלגת המרכז-שמאל. אם יזכה במינוי, הוא יצטרך להתמודד מול מועמד מהימין וכן מול ראשת העיר הנוכחית, וירג'יניה ראג'י מתנועת חמשת הכוכבים האנטי-ממסדית, שסובלת מירידה חדה בפופולריות שלה.

עד לבחירות, מקדיש צבי זמן לביקור בשכונות השונות של רומא ולמפגשים עם התושבים. "טוביה עשוי להיות ראש העיר הליברלי הראשון – ליברטאני, נוטה לשמאל, ומעשי מאוד", אומר מנקוני, הסנטור לשעבר. "יש לו את כל התכונות המתאימות לחדשנות פוליטית, בלי המגרעות המתלוות לכך בדרך כלל: נאיביות, חוסר ניסיון, הסתמכות על אלתורים, ויהירות של מי שחושב שהמציא את העולם".