האי המסוכן ביותר בעולם?

אי קטן עם הר געש ענקי בתוכו לא מרתיע מאות אנשים מלהפוך אותו לביתם.

מתנאל ראט , ה' בחשון תשפ"א

האי המסוכן ביותר בעולם?-ערוץ 7
כמעט תמיד יש עשן מעל ההר
צילום: iStock

ככל הנראה לא הייתם רוצים לחיות ליד הר געש שעומד להתפרץ כל חצי שעה, אבל למעלה מ300 אזרחי איטליה מעדיפים לגור מתחת להר הגעש הפעיל בעולם ולא לעזוב את ביתם.

הרבה לפני שרואים את האי סטרומבולי, כבר אפשר לראות מרחוק את ענן העשן הקבוע שנמצא מעליו. האי הקטן זכה להיכנס לרשימת אחד האיים המסוכנים בעולם בזכות הר געש פעיל במיוחד שמתפרץ כל חצי שעה.

גודלו של האי הוא בסך הכל 12 ק"מ מרובעים ורובו הגדול מורכב מהר געש ענקי המתנשא לגובה של אלף מטרים וממוקם במרכז סטרומבולי. באופן טבעי, תושבי סטרומבולי מעדיפים לגור צמוד לשפת הים מסביב לאי, ומוכנים להתפנות ברגע האמת.

לפי ההערכות, הר הגעש במרכז האי פעיל כבר לפחות 2,000 שנה. לרוב, ההתפרצויות שלו לא משפיעות על תושבי האי, אבל פעם בכמה שנים ישנה התפרצות משמעותית שמחייבת פינוי מלא. רק בשנה שעברה התפרצות געשית גרמה ל"גשם של אש" שירד על התושבים ואילץ את כולם להתפנות במהירות אל הים.

למרות הסכנה, ואולי דווקא בגללה, האי הקטן הפך למוקד תיירותי בו תיירים רבים מגיעים לראות התפרצות געשית בשידור חי. הכניסה לאזור ההר עצמו אסורה בעקבות סלעי הענק שעפים מלוע ההר, אבל התיירים יכולים לראות את ההתפרצויות ואת זרמי הלבה מרחוק.

אז מסתבר שלא משנה אם אתם גרים ביער קסום או ליד הר געש קטלני, בכל מקרה- אין כמו בבית.

רוצים עוד? כתבות חדשות כל יום בנוער ערוץ 7- המקום בשבילכם!