יעקב חגואל
יעקב חגואלצילום: אלעד ברמי

לאחר משא ומתן ממושך נחתם הסכם קואליציוני בין הסיעות המרכיבות את הקונגרס הציוני, שמעניק למחנה הימין את רוב התפקידים הבכירים במוסדות הלאומיים - קק"ל, ההסתדרות הציונית העולמית, החטיבה להתיישבות ומחלקת פיתוח הקרקע בקק"ל.

יו"ר הקואליציה ח"כ מיקי זוהר (הליכוד) שנבחר לשמש כיו"ר הליכוד העולמי, רקם את הדיל שאיחד את המפלגות השונות יחד עם יעקב חגואל שנבחר ליו"ר ההסתדרות הציונית העולמית. ההסכם אושר בקונגרס הציוני הל"ח שהתקיים השבוע בירושלים.

לפי ההסכם, הקרן הקיימת לישראל תישלט על ידי המחנה הלאומי. בשנתיים הראשונות יעמוד בראשה אברהם דובדבני מהמזרחי העולמי ובשלוש השנים לאחר מכן יעמוד בראשות קק"ל ח"כ חיים כ"ץ מהליכוד. בנוסף, יוקם אזור יו"ש בקק"ל בנוסף לאזורים הנוספים שקיימים בארץ.

מיקי זוהר
מיקי זוהרצילום: Yonatan Sindel/Flash90

לאחר שיסיים את תפקידו כיו"ר קק''ל, דובדבני יפרוש מהחיים הציבוריים. ראש המערך לשירותים רוחניים בתפוצות, הרב יחיאל וסרמן, צפוי לפרוש בעוד כמה חודשים ומי שיחליף אותו הוא רועי אביקסיס, מזכ"ל בני עקיבא העולמית.

יעקב חגואל שכיהן כיו"ר הליכוד העולמי וכסגן יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית, נבחר לעמוד בראש ההסתדרות הציונית העולמית.

גאל גרינוולד נבחר לסגן יו״ר ההסתדרות הציונית וראש מחלקת חינוך מטעם המזרחי. גרינוולד שימש עד כה כראש החטיבה להתיישבות בהסתדרות הציונית. לאחר שנתיים ישוב גאל לכהן כיו"ר החטיבה להתיישבות ומי שיעמוד בראשה הוא ישי מרלינג, יו"ר פורום ''מלוכדים'' בליכוד.

אברהם דובדבני
אברהם דובדבניצילום: שלומי יוסף

יעקב חגואל: תודה על האמון

ההסכם הקואליציוני קבע גם כי סיעת הקונפדרציה של הציונים הכלליים תקבל את ראש המחלקה לנוער חלוץ ודור המשך, וכן את תפקיד סגן יו"ר קק"ל ללא שכר, שירכז את הקשר עם תנועות הנוער הציוניות.

סיעת הקונפדרציה של הציונים הכלליים מונה 33 צירים בעקבות הסכם האיחוד עם הנוער הציוני. בראש הקונפדרציה של הציונים הכלליים עומדים דוד יערי, ג'סי סולטניק וחבר הכנסת לשעבר דב ליפמן.

חיים כץ
חיים כץצילום: אסתי דזיובוב/TPS

הימנותא, חברת הקרקעות של קק״ל, תהיה בשליטת ''ישראל ביתנו'' והתקציב שלה יגדל ב-20%. המפלגה החרדית "ארץ הקודש" תקבל לשנתיים חצי את ניהול מחלקת החינוך של קק"ל.

בראש קרן היסוד יעמוד נציג מפלגת כחול לבן, אלא אם ראש הממשלה בנימין נתניהו יחליט להציע מועמד מטעמו והמינוי יאושר על ידי מועצת קרן היסוד נציגי ההסתדרות הציונית. במקרה כזה, ''כחול לבן'' תקבל פיצוי בדמות תפקיד בשכר בבכירות דומה לתפקיד יו"ר קרן היסוד.

גאל גרינוולד
גאל גרינוולדצילום: יובל אראל

יעקב חגואל הודה על בחירתו לתפקיד יו"ר ההנהלה של ההסתדרות הציונית וכתב בפייסבוק: "תודה לכם צירות וצירים יקרים, על האמון, על כך שבחרתם בי לעמוד בראש התנועה ההציונית. זה כבוד גדול והרבה מאוד אחריות".

"תודה למשפחתי, לאשתי היקרה ותודה לקדוש ברוך הוא שהביא אותי למעמד הזה", הוסיף חגואל, "מבטיח להיות שליח נאמן למען עם ישראל וארץ ישראל".

ישי מרלינג
ישי מרלינגצילום: אורי כהן

יו"ר הקואליציה ויו"ר הליכוד העולמי המיועד, ח"כ מיקי זוהר, אמר כי הוא "שמח על ההישגים החשובים למפלגות הימין. בע"ה נמשיך לפעול למען עם ישראל, ארץ ישראל ותורת ישראל גם במוסדות הלאומיים".

יו"ר ''מלוכדים'' ואיש הליכוד שבח שטרן מסר "כבר בתחילת הדרך הצבנו מספר מטרות במעורבות שלנו במערכת הבחירות הזאת ואנחנו שמחים שעמדנו בכך. אני מודה לחברי הכנסת מיקי זוהר, חיים כ"ץ ועמית הלוי, שותפינו למהלך ההיסטורי ולחבריי מארגון מלוכדים והפעילים הרבים שתמכו בנו".

סגן יו"ר הקונפדרציה של סיעת הציונים הכלליים, דוד יערי, סיפר "החלטנו להיכנס מתחת לאלונקה לטובת הציונות והערכים שאנו מאמינים בהם. כגוף א-פוליטי מרכזי הושטנו יד לימין וגם לשמאל וגם ויתרנו, ואנו שמחים שהשגנו הסכמה מקיר לקיר", אמר יערי. ''מגיע הרבה כבוד והערכה ליעקב חגואל המיועד לכהן כיו"ר ההסתדרות הציונית העולמית - על רוח הפיוס והפשרה שהוא הוביל. ואנו מקווים שקו זה יוביל את הקונגרס הציוני והמוסדות הלאומיים ב5 השנים הקרובות".

דוד יערי
דוד יעריבאדיבות הקונפדרציה של הציונים הכלליים