בהוראת הרב הראשי: בדיקת בעיות כשרות במלוניות הקורונה של צה"ל

בלשכת הראשון לציון והרב הראשי לישראל הרב יצחק יוסף, הורו למפלגת ש"ס לפתוח בהליך בדיקת טיב כשרות המזון במלוניות הקורונה

ערוץ 7 , ה' בחשון תשפ"א

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: איסטוק

לאור תלונות חיילי מילואים בפיקוד העורף, פנו בארגון 'צו אחד' לרבנים הראשיים לישראל בבקשה להתערב בנושא כשרות המזון, המוגש במלוניות הקורונה.

בארגון הציגו בפני הרבנים הראשיים את אחד המקרים הכואבים, שאף הופץ ברשתות החברתיות על ידי חייל מילואים ששירותו הופסק עקב בקשתו לקבל מזון כשר במלונית. החייל פרסם פוסט בחודש שעבר בו כתב:

הגעתי למילואים של שלושה שבועות במלון חולי קורונה. אני רגיל שאני הדתי היחיד בצוות, ולא אוהב לעשות בעיות. בתדריך הראשון בבוקר רב הסרן מסתכל עלי ואומר "דרך אגב, האוכל כאן כשר אבל למלון אין תעודה כשרות".

מסתבר שהאוכל מגיע מקייטרינג כשר, אבל המלון נדרש ע"י משרד הבריאות להעביר את כל האוכל לכלים שלו, בהם לא הייתה הפרדה בין בישול בשר וחלב, ולעבור בישול/חימום נוסף בתנור שלהם. לא יכלו לאשר לי להוציא מעט אוכל לפני כן כדי שיהיה לי מה לאכול.

ארוחת צהריים מפנקת לכל החיילים, אפילו מספר קצינים הגיעו מרחוק כי "האוכל פה הכי טוב", ואני שם מ-7:00 עד 15:00 ובינתיים הסתפקתי בלאכול מעדן בבוקר. הרגשתי כמו חייל בצבא זר שקצין הדת צריך לדאוג לו אישית לצרכים המוזרים שלו. ומן הפח אל הפחת, לאחר 8 שעות של חפיפה על התפקיד שלי, ניגשה אלי אחת הקצינות ואמרה שאני משוחרר מהמילואים ויביאו מישהו במקומי.

בלשכת הרב הראשי לישראל והראשון לציון הגיבו לדברי החייל, כתבו לארגון: "הפניה מדברת בעד עצמה" וכאמור, הורו למזכיר מפלגת ש"ס צבי יעקובזון לפתוח בהליך הבדיקה.

המכתב מלשכת הרב הראשי

מארגון 'צו אחד' נמסר לערוץ 7 "אנו מודים לכבוד הראשון לציון שליט"א וכן למפלגת ש"ס על מעורבותם למען החיילים. תקופת הקורונה והמאמץ למיגור הנגיף בו מושקעים משאבים תקציביים אדירים על ידי משרד הבטחון, לא יכולים להפוך את המענה הדתי בצה"ל לאחרון בשרשרת המזון.

לאחרונה קיבלנו ממלוניות הקורונה תלונות של תלמידי ישיבה שנתקלים בבעיות צניעות קשות מאוד, גם הם ללא מענה דתי. חיילים הבאים לשרת בצה"ל חייבים לדעת שיש תשתית הלכתית ויהודית נאותה, ובמקרה של תקלות גם כתובת ברורה.

אנו מקווים כי שר הבטחון מר בני גנץ יורה לכל דרגי פיקוד העורף והרבנות הצבאית לשתף פעולה עם הליך הבדיקה המקצועי, ולא לטייח עובדות, גם אם הן כואבות. אנו מצידנו נמשיך לדאוג לכל חייל וחיילת בסדיר ובמילואים הרוצים לשמור על המסורת היהודית בזמן שירותם".