ארה"ב הבטיחה לשמור על היתרון הצבאי הישראלי במזרח התיכון

בשיחות בין שר ההגנה האמריקני לשר הביטחון בני גנץ הוסכם לשדרג משמעותית את מערכות הנשק מתוצרת ארה"ב שבידי ישראל.

תגיות: ביטחון ארה"ב
ניצן קידר - ערוץ 7 , ו' בחשון תשפ"א

ארה"ב הבטיחה לשמור על היתרון הצבאי הישראלי במזרח התיכון-ערוץ 7
בני גנץ
צילום: שמוליק עלמני

ישראל וארה"ב חתמו על הסכם להבטחת יתרונה הצבאי של ישראל, גם אחרי הסכם השלום עם האמירויות והנכונות האמריקנית למכור לאמירתים מטוסי F35 מתקדמים.

ההסכם הושג אחר דיאלוג ממושך בין משרד הביטחון והפנטגון שהתחיל לאחר ביקורו הקודם של שר הביטחון בוושינגטון לפני חודש.

שר הביטחון בני גנץ, שחתם על ההסכם עם שר ההגנה האמריקני מארק אספר, הדגיש כי "ההבנות שהושגו עם ארצות הברית יאפשרו תכניות רכש ארוכות טווח שיספקו מערכות נשק מתקדמות לישראל, ישדרגו באופן משמעותי את יכולותיה הצבאיות, יבצרו את ביטחונה ועליונותה הצבאית האזורית של ישראל, וישמרו את יתרונה הצבאי האיכותי בעשורים הקרובים".

במסגרת הביקור עדכנו גורמי הממשל האמריקניים את שר הביטחון שהממשל האמריקני מתכנן להודיע בזמן הקרוב לקונגרס על כוונתו לספק מערכות נשק מסוימות לאיחוד האמירויות.

גנץ עדכן בנושא את ראש הממשלה והשניים הסכימו שלאור העובדה שארצות הברית משדרגת את יכולותיה הצבאיות של ישראל ומשמרת את יתרונה האיכותי - ישראל לא תתנגד למכירת המערכות הללו לאיחוד האמירויות.

מלשכתו של גנץ נמסר כי "לאחר חתימת הסכם השלום עם האמירויות, התגלה לשר הביטחון כי במקביל מתקיים משא ומתן למכירת נשק מתקדם, דבר אשר היה ידוע לגורמים הישראלים שהיו מעורבים במשא ומתן, אך הוסתר ממערכת הביטחון שלא היתה שותפה לו".

"שר הביטחון רואה בהשגת שלום ויציבות אזורית ערך אסטרטגי עליון, ולכן מרגע חתימת ההסכם הוביל פעולה נחושה ועצמאית מול הממשל האמריקאי, בכדי להבטיח את קיום ההסכם תוך הבטחת ביטחונה של מדינת ישראל, שמירה על היתרון האיכותי שלה והעצמת כוחו של צה"ל לעשרות השנים הבאות".