ח"כ עמית הלוי
ח"כ עמית הלוי צילום: מירי שמעונוביץ

הצעת החוק של חבר הכנסת עמית הלוי (הליכוד) שהונחה על שולחן הכנסת מגדירה לראשונה בחוק הישראלי מהי רשת חברתית.

עם אישור החוק, רשתות העונות להגדרה זו כמו פייסבוק, טוויטר, אינסטגרם וטיקטוק, תוכלנה לבחור בין שתי אפשרויות:

"רשת חברתית פטורה" - רשת שאינה מתערבת בתוכן המפורסם על ידי המשתמשים, ויאסר עליה להסתיר, למחוק או לצנזר את התוכן המפורסם בה ללא אישור המפרסם, למעט מקרים בהם החוק מחייב או אם בית משפט בישראל או ערכאה משפטית בחו"ל הורו לה לעשות כן. כמו כן היא לא תוכל להגביל, לחסום או למחוק חשבונות קיימים.

"רשת חברתית מוגבלת" על פי הגדרתה בהצעת החוק תהיה רשת חברתית שתפרסם מדיניות ברורה שיוויונית ושקופה בנוגע להסרת תכנים מצידה. הרשת החברתית תצטרך להציג למשתמש שנפגע מצנזורה את הנימוק להתערבותה ותחוייב להפעיל מערכת זמינה שתיתן מענה למשתמשים אשר מבקשים לערער על הסתרת פרסומים בתוך 48 שעות בלבד.

משתמש שנפגע מהתערבות החברה, יוכל כמו בכל התקשרות אחרת, לתבוע את הרשת החברתית. בנוסף, על פי הצעת החוק של ח"כ עמית הלוי, רשת חברתית מוגבלת שתחרוג מהקריטריונים שקבעה תהיה חשופה לתביעה מצד המשתמש בסכום של עד 25 אלף שקלים גם ללא הוכחת נזק.

לדברי יוזם החוק, חבר הכנסת עמית הלוי, "החוק הונח על שולחן הכנסת כדי לאסדר, לראשונה בישראל, את פעילותן של הרשתות החברתיות. על אף השפעתן העצומה בחיינו בכל מובן ציבורי, אישי, כלכלי ומסחרי, אין כיום הגנה על המשתמשים והלקוחות מניצול ופגיעה".

"החוק החדש שהגשתי, לא יאפשר לענקיות הטכנולוגיה להמשיך לתפוס את החבל משני קצותיו - פייסבוק, טוויטר, אינסטגרם, טיקטוק ואחרות יצטרכו להחליט האם האחריות על הפרסומים הינה על המשתמשים בלבד, והן לא מפעילות מנגנוני צנזורה וחסימת חשבונות, או שהן מתערבות בתוכן ואז הן מחויבות לזמינות ולכללים שקופים, בהתערבות שלהן ובערעור על ההחלטות וכמובן חשופות לתביעה של המשתמשים", הוסיף.

הלוי ציין, "הנשיא טראמפ חתם לאחרונה על צו נשיאותי בדיוק ברוח זו והוא מחכה לאישור הסנאט, אני מקווה ש'תכנית טראמפ' הזו, תאושר בכנסת בהסכמה מקיר לקיר, עוד לפני הסנאט".