הרב יוני לביא
הרב יוני לביא עצמי

עולם הדייטים כולל לא מעט שאלות הלכתיות, מוסריות ואתיות שעד כה לא כונסו לשו"ת מסודר. בשיעורו הקרוב במסגרת פרויקט 252 הוא יענה על השאלות ההלכתיות הקשורות להיכרויות

ביום רביעי הקרוב יעביר הרב יוני לביא שיעור במסגרת פרויקט 252 והנושא המסקרן הוא 'הלכות דייטים'. מסתבר שיש דבר כזה, ועל כך שוחחנו עם הרב לביא לקראת שיעורו.

"עולם הדייטים מרתק אבל גם מאתגר. רווקים ורווקות שעובדים בחייהם הפרטיים בהייטק, בהוראה במשפטים ברפואה ועוד והם נכנסים למחוזות חדשים עדינים ומורכבים בעולם הדייטים. אין הדרכות מסודרות ועולות שאלות שחלקן הלכתיות ומוסריות והגיע הזמן לשים אותן על השולחן ולעשות סדר בדילמות הרבות".

הרב לביא מציג דוגמאות לשאלות מהסוג הזה: "הרבה רווקים ורווקות מבינים שכדי ליצור קשר צריך ליצור אינטימיות וקרבה, אבל מצד שני יש להלכה גבולות של ייחוד, נגיעה וקלות ראש, אז איפה עובר הגבול? לקראת המפגש נשלחו עשרות שאלות ובהן שואל בחור האם לתת מחמאות לבחורה שאני יוצא איתה, על איך שהיא נראית, על התסרוקת, על הלבוש, האם זה צנוע או אולי עבור את הגבול? רוצים לצאת לטיול רומנטי במעיין, מקום שיפתח את הלב. מה הכללים? מה בלילה?".

יש גם תחומים מעולם המוסר ואתיקה. בנושא בעיות נפשיות ומשפחתיות, האם אני חייב לספר הכול מראש או רק כשמדברים על אירוסין? אלו שאלות כבדות משקל שיכולות לחרוץ גורל של קשר. אנחנו מנסים לעשות סדר וקריאת כיוון. עוד לא נכתב לנו שולחן ערוך בהלכות דייטים", אומר הרב לביא ועל קביעתו זו אנו שואלים אם אכן לא נכתב שולחן ערוך לדייטים, או שאולי קצת נוח לנו לחשוב שעולם הדייטים הוא בועה הלכתית בעוד למעשה הדברים ברורים בעיון פשוט בשולחן ערוך ובשאר ספרי ההלכה.

"בימי קדם שידוכין נראו אחרת. מי שסגר את העניינים היו ההורים והזוג היה צריך רק להגיד כן סופי וזהו. לא יצאו שמונה חודשים ולא התחבטו והתלבטו עם עוד אחת ועוד אחת. היום הרווקות מתמשכת ודורשים משהו נוסף מהזוגיות, לא רק משפחה ופרנסה, אלא שבן הזוג יהיה גם הבחור הטוב ביותר ושתהיה השלמה הדדית ולכן החיפוש יותר מורכב ויותר מסובך, ומטבע הדברים עולות שאלות שלא היו בעבר והן צריכות התייחסות".

האם יש סיכוי שבמסגרת הדיון בשאלות ההלכתיות הללו נגלה שישנם היתרים מיוחדים רק בגלל שמדובר בדייטים? "יש שמתייחסים להלכה היהודית כאל איזה עול, מחסום שמעכב אותנו ומכביד על החיים ומעיק וצריך להסתדר איתו. אני לא מאמין בדרך הזו. בעיניי ההלכה היא מתנה שקיבלנו מבורא עולם וזו הדרך הנכונה ללכת בה. גם הלכות ייחוד ושמירת נגיעה, שהשמירה עליהם קשים מאוד בעיקר כשמדובר ברווקים שנמצאים כבר עשר שנים בדייטים ורעבים לחום, אבל יחד עם זאת אני מאמין שההכוונה של חכמים ושל רבש"ע שזה לא הזמן וצריך לחכות להשראת שכינה ולברית כרותה, אין מנוס אלא לעשות כל מאמץ להמתין ולהתגבר. אני יכול לתת עצות איך לעשות את הדברים בצורה המיטבית, איך ליצור אינטימיות, חיבור וקירוב לבבות ועדיין לשמור את גבולות ההלכה".

"אני מאמין שזה מה שיקרב אותנו למטרה ולא ירחיק. ויתור על ההלכה לא יביא מהר יותר את בן הזוג ולא יקרב אותנו אל החתונה. ההיפך הוא הנכון. גם אם זה קשה נכון לדבוק בדרך הזו וגם להתפלל לסייעתא דשמייא".

עוד התייחס הרב לביא ליוזמה שלו שזכה לתהודה אדירה בציונות הדתית, מיזם 'בשעה טובה' שבו הועלו שמות ופרטי רווקים ורווקות במשך שעה אחת לקבוצות השונות במגמה שמתוך כך ייווצרו שידוכים.

"הרעיון עלה בגלל הקורונה. המגפה הזו שגרמה נזקים להרבה מגזרים, לאמנים, לתלמידים, לבעלי אולמות ועוד, מי שהכי נפגע ממנה אלו הרווקים והרווקות. עולם הדייטים קיבל מכה משתקת. איך אפשר ליצור קשר כשצריך לשמור על מרחק וכשצריך לתקשר רק דרך הזום. הרב רווקים ורווקות הרגישו במצוקה גדולה, גם משום שבימים רגילים יש להם חיים מלאים של עבודה ומשפחה ובתקופה הזו הכול נמחק וכולנו כלואים בבית. הרעיון היה שכולנו נושיט יד, ובמוצאי השבת האחרונה התגייסנו לשישים דקות שבהן כל אחד אוסף שמות ופרטים ומפיץ הלאה".

"אלפי אנשים העלו שמות והפכו קבוצות ווטסאפ של המשפחה עבודה וחברים לקבוצות של שידוכים, ורצו בחלל האוויר אלפי רווקים ורווקות ומחפשי זוגיות וקיבלנו הרבה הדים. הרבה פנו אלינו ואמרו שקיבלו הרבה הצעות ומעבר לזה קיבלו תחושה טובה שזוכרים אותם. הלוואי שהיינו יכולים לעשות את זה בכל שבוע", אומר הרב לביא.

ההדרכה תתקיים במסגרת פרויקט 252 ביום רביעי הקרוב. להצטרפות לפרויקט לחצו כאן.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו